Din

Hz. Davut (AS) Korunma Duası- Hazreti Davut Duası

Hazreti Davut (a.s) peygamberliğinin yanı sıra hükümdar da olan bir peygamberdir. İsrailoğullarına gelen  Hazreti Davut, Kuran-ı Kerim’de 16 yerde geçmektedir. Peki Hazreti Davut (a.s) korunma duası nedir? Hazreti Davut (a.s) ne inmiştir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Hazreti Davut (a.s) Kimdir?

Hazreti Davut, Küdüs doğumlu bir peygemberdir. İbrahim aleyhisselamın oğlu Hazreti İshak soyundandır. 100 yaşında vefat ettiği düşünülmektedir.

Hazreti Davut (a.s) peygambere aynı zamanda hükümdarlıkta bahşedilmiştir.  M.Ö 1015-975 yılları arasında İsrailoğullarına hükümdarlık yaptığı düşünülmektedir.

Kuran-ı Kerim’de 16 yerde Hazreti Davut aleyhisselam dan bahseder.

Hazreti Davut Hangi Kavme Peygamber Gönderilmiştir?

Hazreti Davut, İsrailoğullarına peygamber olarak gönderilmiştir. Hazreti Davut aleyhisselama İbranice olan Zebur kitabı gönderilmiştir.

Hazreti Davut Hangi Dine Mensup?

Hazreti Davut aleyhisselama dört büyük kitaptan biri olan zebur gönderilmiştir. Hazreti Davut İsrailoğullarını Hazreti Musa peygamberin şeriat kurallarına göre yönetmiştir. Hazreti Davut aleyhisselam Yahudi dinine mensuptur.

Hazreti Davut Aleyhisselamın Mesleği

Hazreti Davut peygamberlik ve hükümdarlık bahşedilmiş bir peygamberdir. 100 yaşına kadar yaşadığı düşünülür.  Hazreti Davut ömrü boyunca Çobanlık, ordu komutanlığı, demir ve zırh ustalığı gibi birçok mesleği yapmıştır. Davut peygamberin aynı zamanda sesi de çok güzeldir “Davudi ses” terimi burdan gelmektedir.

Hazreti Davut (a.s) Korunma Duası

Okunacak dua:

“Allâhümme mâ ketebte fî hâzel yevmi min musîbetin fehallisnî minha. ve mâ enzelte fî hâzel yevmi min hayrin fe âtinî minhu nasîba.”

Manası:Ey Allâh! Bugünde musibet(belâ olarak yazmış(takdir etmiş) olduğun ne varsa,beni ondan kurtar.Bu günde hayırdan indirdiğin ne varsa ondan bana bir nasip ver.”

Bu dua Hazreti Davut aleyhisselamın kötülüklerden, musibetlerden korunmak için okuduğu dua olarak bilinir.  

Davut aleyhisselamın sabah ve akşam 3 defa bu duayı okuduğu rivayet edilmektedir.

Bu dua “Hazreti Davut (a.s) korunma” duası olarak bilinir.

Hazreti Davut Duası

« اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ حُبَّكَ ، وَحُبَّ مَنْ يُحِبُّكَ ، وَالْعَمَلَ الَّذِي يُبَلِّغُنِي حُبَّكَ. اَللّٰهُمَّ اجْعَلْ حُبَّكَ أَحَبَّ إِلَيَّ مِنْ نَفْسِي، وَأَهْلِي، وَمِنَ الْمَاءِ الْبَارِدِ » 

Ebü’d-Derdâ radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: 

“Dâvûd aleyhisselâm şöyle dua ederdi: Allahım! Senden seni sevmeyi, seni sevenleri sevmeyi ve senin sevgine ulaştıracak amelleri sevmeyi dilerim. Allahım! Senin sevgini bana canımdan, ailemden ve soğuk sudan daha ileri kıl!”

Tirmizî, Daavât 73, Tefsîrü’l-Kur’ân 39

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu