Din

Hilye-i Şerif Duası Nedir, Nasıl Okunur? Hilye-i Şerif Faziletleri Nelerdir, Neye Yarar?

Son peygamber olarak gönderilen Hazreti Muhammed’in fiziksel özelliklerinin tasvir edilmesine  Hilye-i Şerif denir.  

Hilye-i Şerif duası nedir, nasıl okunur? Hilye-i Şerif duası faziletleri nelerdir, neye yarar? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Hilye-i Şerif Nedir?

Hilye-i Şerif duası, son peygamber olan Hazreti Muhammed’in (sallallahü aleyhi ve sellem) fiziksel özelliklerinin anlatılma şeklidir. 

Peygamber efendimiz, Hazreti Muhammet oldukça ağır bir hastalığa yakalanmıştır. Bu durumu öğrenen ashab-ı kiram şöyle yakarmıştır:

“Ya Resulallah, senden sonraya kalıp cemalini göremezsek halimiz nice olur?” 

Bu durum karşısında  peygamberimizin sevgili kızı Hz. Fatıma babasının boynuna sarılmış ve şöyle ağlamıştır;

“ Ey babacım!  Biz senin gül cemalini bir daha nasıl göreceğiz?”

Ashab-ı kiram ve Hz. Fatıma’nın üzüntüleri üzerine peygamber efendimiz şunları söyledi:

“ Ey kızım Fatıma ve ashablarım!

Size vücudumun cevmini yazdırayım. Beni özlediğiniz, görmek istediğiniz vakit okuyup yüzünüze sürün. Hemen beni görmüş gibi olursunuz.”

Hilye-i Şerif, Hazreti Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) fiziksel özelliklerini Hz. Ali’ye (ra) yazdırdığı sözcüklerden oluşan resimdir. 

Hilye-i Şerif Duası Okunuşu

Hz. Ali (ra) Hz. Peygamberi (sallahü aleyhi ve sellem) Şöyle tasvir etmiştir:

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem haddizatında büyüktü,kendisini görenlerin nazarında da büyük görünürdü.ne kadar istese de hiç kimse görmezlikten hiç kimse görmezlikten gelerek ona hürmeti terk etme gücünü kendinde bulamazdı.

Hz. Muhammed (s.a.v), Çok uzun boylu değildi, çok kısa boyluda değildi. Bulunmuş olduğu topluluğun orta boylusu idi.  Alnı açık idi, kaşları çatık değil idi, sakalı şerifleri beyazdı, benzi buğday rengi idi, mübarek saçı ne kıvırcık ne de dümdüzdü. Saçları hafif dalgalı ve siyah idi, gözleri siyah idi, burnu yüce idi, elleri tebasün idi, ön dişleri seyrek idi, arkasında hakikat nuru zuhur eder idi, göğsünden göbeğine kadar bir satır yazılmış. İki omzunun arasında (peygamber mührü) mührü nübüvvet yazılıydı.

Mübarek uzuvları birbirine çok uyumlu ve münasip idi.Bedeni mutedil bir şekilde etli olup,mübarek etleri sarkık değildi.

Mübarek ayakları düz,pürüzsüz ve yumuşak olduğu için kayganlığından su tutmazdı.Yürüdüğü zaman meyilli engebeli bir yerde yürürcesine ayaklarını sürtmeden sertçe kaldırıp,geminin suda

akışı gibi yürürdü.ve yokuştan iner gibi salınırdı.Yürümesi sekinet ve vakarla olup,adım araları genişçe idi.Bir tarafa bakarken sadece mübarek başıyla değil bütün vücuduyla yönelirdi.Mübarek göz uçları yere doğru eğik olup,vahiy bekleme anı dışında yere bakışı göğe bakışından daha uzun vuku bulurdu.Bu da onun sekinet ve emniyetinin deliliydi.Mübarek bakışlarının ekseriyeti göz ucuyla vaki olurdu ki; bu da onun varlıklara hırs ve ihtiras içinde bakmadığının bir deliydi

Hülasa;kainatın Efendisi insanların en cömerti,en açık gönüllüsü,en doğru sözlüsü,en yumuşak huylusu ve en arkadaş canlısı idi.Kendisini ilk defa görenler heybetine kapılır, fakat tanıyıp dostluk kuranlar onu çok severlerdi.Hasılı;Fahr-ı Kainat Efendimiz gözleri kamaştıracak şekilde nurların nuru idi.

Onu tarife çalışanlar:”Ne ondan önce ne de ondan sonra onun gibi bir zatı görmedik!” derlerdi.Allahû Teâla’nın salat ve selamları O’nun, Ehl-i Beyt’inin ve cemi ashabının üzerine olsun!.

Hilye-i Şerif Duasından Önce ve Sonra Okunacak Salavat

“Allâhümme salli alâ Muhammedin alâ Nuri Muhammed, Allâhümme salli Muhammedin akli Nuri Muhammedin fakülü Allâhümme salli alâ Muhammedin seyyidnâ Muhammedin desduri, Allâhümme salli alâ Muhammedin Duri Muhammedin Duri, Muhammedin cesedi, Muhammedin alâ cesedi. Birahmetike yâ Erhamerrahimin. Ve salamün alel mürselin Velhamdülillâhi Rabbil Âlemin. El Fatiha.” 

 Bu duanın üç kere okunması tavsiye edilmektedir. Üç kere okunması durumunda 2000 salavat okumuş gibi sevap kazanacağı rivayet edilmektedir.

Hilye-i Şerifin Faziletleri

Hz. Ali (ra) tarafından peygamber efendimizin tasvir edilmesi olan bu dua oldukça faziletlidir.

Hilye-i Şerif duasının başlıca faydaları şunlardır:

  • Bu duanın bulunduğu yere şeytan giremez.
  • Bu dua kişiyi zalim idarecilerden korur.
  • Hastalıklardan korur.
  • Okuyan kişinin hanesine fakirlik uğramaz.
  • Bu duayı okumaya devam eden kişi peygamber efendimizi (sallahü aleyhi ve sellem) rüyasında görür.
  • Kabir azabından korur.
  • Okuyan kişi cehennem ateşinden korunur.
  • Sevabı çok fazla olan bu dua hac sevabına eşittir.
  • Hilye-i Şerif olan eve bela, kötülük uğramaz.
  • Üzerinde taşıyan kişi belalardan uzak tutulur, özrü uzar.

Her ne hacet için 40 gün okunursa o niyet gerçekleşir.

Hilye-i Şerif Neye Yarar?

Bu dua okunması çok faziletli ve sevabı çok fazla olan dualar arasında yer alır. Okumaya devam eden kişi fakirlik görmez, hanesine huzur gelir. Zalim yöneticinin zulmünden korunur. Bu duanın olduğu yere  cin ve şeytan giremez. 

Bu dua kabir azabı ve cehennem ateşinden korur. 

Hz.Muhammed’i (sallahü aleyhi ve sellem) tasvir eden bu dua sayesinde peygamber efendimiz o kişinin rüyasına girer, şefaatçi olur. Bu duayı okumaya devam eden kişi sırat köprüsünden yıldırım hızıyla geçer. Hastalıklardan, sihirden ve büyüden korur. Bu duayı okuyan ve üzerinde taşıyan kişiye Allah (cc) düşmanlarına karşı koruyucu olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu