Din

Salavatı Azimiyye Nedir, Nasıl Okunur? Salavatı Azimiyye Faziletleri Nelerdir?

Bir salavat düşünü ki okunmasının sevabı dünya ve ahirete neredeyse eşit.  Bu salavatı şerif “salavatı azimiyye”dir.

Salavatı azimiyye nedir, nasıl okunur? Türkçe ve Arapça okunuşu nasıldır? Salavatı azimiyye faziletleri ve sırları nelerdir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Salavatı azimiyye okunması çok sevabı olan bir salavattır. Bu salavatın sevabı dünya ve ahiretin tamamına eşittir. Peki, yerlerin ve göklerin anahtarı olan salavatı azimiyye duası nedir?

Salavatı Azimiyye Nedir?

Salavatı azimiyye, peygamber efendimiz Hz. Muhammet Mustafa’nın (sallallahu aleyhi ve sellem)  önerdiği rivayet edilen salavatlar arasında yer alır.   Bu salavatın sevabı, faziletleri ve sırları oldukça fazladır.

Salavat-ı azimiyye, Seyyid Ahmed Bin İdris tarafından önerilen dualar arasında yer alır.

Salavatı Azimiyye Arapça Okunuşu

Salavatı Azimiyye Türkçe Okunuşu

”Allahümme inni es’elüke ( inna nes’elüke) binüri vechillahil azim. Ellezi melee erkane arşillahil azim. Ve kaamet bihi Avalimullahil azim. En tüsalliye ala mevlana muhammedin zilkad-ril azim. Ve ala ali nebiyyillahil azim. Bikaderi azameti zatillahilazim. Fi külli Lemhatin ve nefe’sin adede ma fi ilmillahil azim. Salaten daimeten bidevamillahil azim. Ta’zimen lihakkıke ya mevlana ya Muhammedü ya zel hulukıl azim. Ve sellim aleyhi ve ala alin. Misle zalik vema beynena ve beyneh. kema cemağte beynerruhi vennefs. Zahiren ve batınen vekazaten ve menama. Vec’alhü ya rabbi ruhan lizatina min cemi’ıl vücuh. fiddünya kablel’ahire. ya azim.”

 Salavatı Azimiyye Anlamı

Allah’ım! Yüce Arş’ı kuşatıp kaplayan namütenahi nurun yüzü suyu hürmetine, Allah’ın sonsuz kudretini ayan beyan ifade eden alametler hürmetine, kadri yüce Efendimiz Muhammed (s.a.v.)’e ve aline, her an, Allah’ın ilminin kapsadığı şeylerin adedince rahmet, hayır ve bereket ihsan eyle; öyle bir rahmet, hayır ve bereket ki, daimi ve ebedi olsun. Ey efendimiz Muhammed (s.a.v.)! Ey ahlaki yüce olan! Layık olduğun ve Allah katındaki yüksek derecen sayesinde sen bu övgüyü hak edesin. Allah’ım! İşte bu sevgili kuluna ve aline bir misli daha selam eyle ve vücutla ruh arasını birleştirdiğin gibi benimle O’ nun arasını cemeyle. Zahir ve gizli olarak, uyku halinde ve uyanık iken O’ nu bana örnek eyle.

Salavatı Azimiyye Faziletleri

 • Salavat-ı azimiyye faziletleri oldukça fazla olan bir salavattır. Bu salavatı bir kere okumak dünya ve ahiretin kat kat fazlası sevap verilir.
 • Ahmed İbni İdris’ten  (Kuddise Sirruhu) rivayet edilmiştir:

“Hz. Muhammet (sallallahü aleyhi ve sellem) bana şöyle buyurdu:

“Ey Ahmed! Ben göklerin ve yerin anahtarlarını sana verdim. İşte onlar özel olan tehlil, salatı azimiyye ve İstiğfar-ı kebir’dir.”

 • Bu salavatı okumaya devam eden kişilerin kabri göz alabildiğine genişleyeceği rivayet edilir.
 • Salavat-ı azimiyye salavatını 12 defa okuyup ve sevabı başkasına bağışlanır ise  Allahu Teala (c.c) bu salavatın bereketi hürmetine o kulun günahlarını bağışlar, o kişinin mertebesini yükseltir.
 • Bir kişi bu salavatı her gün 12 defa okumaya devam eder ise  o kişinin dünya ve ahiret mertebesi yükselir, günahları bağışlanır.
 • Bu salavatın sevabı dünya ve ahirette de etkilidir. Bu salavatı şerifi okumaya devam eden kişiler ölümünden sonra da sevap kazanmaya devam eder.

Salavat-ı Azimiyye Sırları

 • Salavat-ı azimiyye salavatının sırlarından biri Ayetel Kürsi ile olan benzerliğidir.  Ayetel Kürsi, kıymetli ayetlerden biridir. Bu ayet Allah’ın (c.c) güzel isimlerinden  Lafza-i Celal ile başlar ve El Azim ile biter. Salatı azimiyye de ‘ya Allah’ anlamına gelen ‘Allahümme’ ile başlar ve El Azim esması ile biter. 
 • Bu salavatın sırlarından bir diğeri de ‘El Azim’ esmasının on kere tekrarlanmasıdır. 
 • Bu salavatı okumaya devam eden kişiler Peygamber efendimiz Hz. Muhammet ( sallallahu aleyhi ve sellem) ile maddi ve manevi alemde buluşabilir.
 • Bu salavatı okumaya devam eden kişilerin kabri olabildiğince genişler ve ferahlar.
 • Bu salavatı okumaya devam eden kişilerin dünya ve ahirette mertebesi artar.

Salavatı Azimiyye Nasıl Okunur?

Salavatı azimiyye okunması çok eftal ve sevabı çok fazla olan bir salavatı şeriftir.  Büyük din alimleri bu salavatı düzenli okumayı tavsiye etmiştir. 

 • Bu salavatı her gün 12 defa okuyan kişinin dünya ve ahiret makamı artar.
 • Salavat-ı azimiyye salavatını her gün 12 defa okumaya devam eden kişilerin günahları bağışlanır.
 • Dünyadan göç etmiş kişilerin ruhuna 12 defa bu salavatı şerif okunur. Bu sayede Allahü Teala (c.c)  bu duanın hürmetine o kişiyi bağışlayacağı rivayet edilir.
 • Salavat-ı azimiyye duasını yatmadan önce 100 defa okuyan ve buna devam eden kişi maddi ve manevi alemde peygamber efendimizle bir olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu