Sağlık

Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir? Hamilelik nasıl anlaşılır?  Hamilelik kaçıncı haftada belli olur? Tüm bu soruların cevapları yazımızda.

Hamilelik Belirtileri

Anne olmayı planlayan kadınlar için hamile olup olmadıklarını öğrendikleri süreç heyecanlı ve bazende stresli olabiliyor. Nadir görülen durumlar hariç genelde hamileliğin ilk belirtisi regl döngüsünde gerçekleşen gecikmedir. Bunun yanı sıra hamile kalan kadının vücudunda yaşanan değişikliklerde hamilelik belirtileri olabilir.

Anne olmayı planlayan kadınlar, adet takviminde her gecikme olduğunda, “acaba hamilemiyim?” sorusunu sorar. Özellikle adet düzensizliği yaşıyorsa hamile olup olmadığı konusunda kesin sonuca daha zor ulaşır. 

Genellikle hamileliğinin ilk dört haftası hamilelikle ilgili bir belirti olmaz. Çoğunlukla hamileliğin 5. haftası belirtiler kendini göstermeye başlar.

Hamileliğin ilk belirtileri arasında adet gecikmesi ilk sırayı alırken, bulantı, kusma, kokuda hassasiyet, baş dönmesi gibi belirtiler kendini gösterir. Bunlarla beraber hamileliğin ilk belirtileri şunlardır:

Adet Döngüsünde Gecikme

Adet döngüsü düzenli ise ve beklenen tarihte adet olunmadıysa, gebelik durumu olma ihtimali yüksek. Düzenli adet takviminde, geciken adet en büyük gebelik belirtisidir.

Göğüste Hassasiyet

Normal adet döngüsünde de olan göğüs hassasiyeti, hamilelikte biraz daha fazla olur. Bunun yanı sıra hamilelik hormonlarından dolayı kan akışı artar  ve meme uçlarında karıncılanma hissedilir. 

Hamileliğin 6. haftasında göğüsler daha fazla hassaslaşır, göğüsler şişer ve büyür. Göğüs damarları daha belirgin hale gelir. Hamilelik ilerlediği zaman göğüs hassasiyetinde azalma olur.

Göğüs Uçlarında Koyulaşma

Göğüslerde hassaslığın yanı sıra, göğüs uçlarında renk koyuluğu görülür. 

Yorgunluk ve Halsizlik Durumu

Hamilelikle beraber değişen hormon seviyesi nedeniyle, ani yorgunluk ve halsizlik görülebilir.

Bu durum 3. aydan itibaren ortadan kaybolur.

Sık İdrara Çıkma

Döllenme sonrası 2-3 hafta sonrası, hamileliğin erken döneminde sık sık idrara gitme ihtiyacı doğabilir. Hamilelik hormonları sık idrara çıkmaya sebep olur. Hamilelikte vücut daha fazla kan hacmine sahip olur, bunun sonucu böbrekler daha verimli çalışır. 

Sık idrara çıkma hissinin bir sebebi de, rahmin genişlemesidir. Genişleyen rahim, idrar torbasına baskı yapar ve idrarın tutulduğu alanı kısıtlar.

Mide Bulantısı Kusma

Hamileliğin en bilinen belirtilerinden biride mide bulantısı ve kusma dır. Genelde 6. haftadan itibaren kendini gösterir. Özellikle sabah bulantı ve kusmaları var ise hamile olma ihtimali yüksektir.

Hafif Kanama

Bazı hamileliklerde hormon seviyesindeki yükselişten  dolayı hafif kanama olabilir. pembe ve kahverengi olan bu kanamalarla beraber  ağrıda olabilir. Genelde hamileliğin ilk zamanlarında görülür. Halk arasında “üstüne görme” olarak da bilinir.

Koku Hassasiyeti

Hamilelikle beraber kokulara karşı hassasiyet olabilir, bu durum bazı hamilelerde aşırı bir şekilde kendini gösterebilir. Hamilelik öncesi çok sevdiğiniz yiyeceklerin kokusunu bile rahatsız edebilir, bazende deterjan kokuları veya herhangi bir kokuya karşı hassasiyet duyulur.

Hamileliğin erken belirtilerinden biri de aş ermedir. Aşerme bazı gıdaları çok isteme veya bazı gıdaları görmeye dahi tahammül edememe durumudur. Bazı hamilelerde aşerme, edet gecikmesinden bile önce ortaya çıkar.

Baş Dönmesi

Hamileliğin bilinen belirtilerinden biride baş dönmesidir, ilk haftalardan itibaren kendini gösterir. Hamilelikte baş dönmesinin sebebi, rahmin baskısı sonucu yeterli oranda kan pompalamamasıdır.

Şişkinlik 

Hamilelikten ötürü progesteron salgısı artar  bunun sonucu sindirim sistemi etkilenir ve kabızlık ve şişlik ortaya çıkar. 

Duygusal Değişiklikler

Hamilelikle değişen hormonlar, hamilelikde duygu değişikliğine neden olabilir. Bu dönemde aşırı alınganlık, sinirlenme, sık sık ağlama gözükebilir.

Yazdıklarımızdan birkaçı sizde bulunuyorsa  eczanelerde satılan gebelik testinden alarak test yapabilirsiniz. Ama  doktor muayenesi daha kesin bir cevap verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu