Biyografi

Ziya Selçuk

İsim SoyisimZiya Selçuk
Doğum Tarihi01.05.1961
BurçBoğa
Doğum YeriAnkara
Lisans EğitimiAnkara Üniversitesi Eğitim Fakültesi
Yüksek LisansAnkara Üniversitesi Gelişim Psikolojisi
Doktora Hacettepe Üniversitesi psikolojik danışmanlık ve rehberlik
Medeni HaliEvli
Eşinin AdıRana Selçuk
Yabancı Dilİngilizce
Boy (cm)1.90 cm
Kilo (kg)

Ziya Selçuk kimdir? Ziya Selçuk nerelidir?

10 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı görevini üstlenen Ziya Selçuk Kimdir? Ziya Selçuk nerelidir? İşte Ziya Selçuk ile ilgili merak edilenler…

ZİYA SELÇUK KİMDİR?

Ziya Selçuk, 1 Mayıs 1961 tarihinde Ankara’da doğmuştur.  Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamlayan Selçuk, Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisans yapmıştır.
Doktorasını ise, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında yapmıştır. Ankara Gazi Üniversitesinde de görev yapmış olan Ziya Selçuk, doçent ve profesör unvanlarını almıştır. 
TED Üniversitesi’nin kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Ayrıca birçok özel eğitim kurumunun kuruluşunda rol almıştır.
Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı da yapan Ziya Selçuk, davranış, rehberlik, gelişim, iletişim, öğrenme ve mizaç konularında bir çok araştırma yapmıştır. 10 Temmuz 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanı olan Selçuk, Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir  ve TÜBİTAK Grup Yürütme Komitesi Üyeliği vardır.

Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

ZİYA SELÇUK NERELİ?

Ziya Selçuk Ankaralıdır peki Ziya Selçuk Ankaranın neresinden diye soracak olacaksanız Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bağlı Emirler köyüdür.

1 Mayıs 1961 tarihinde  doğan Selçuk, Ankaralıdır.  Milli Eğitim Bakanı’nın köyü ise, Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bağlı Emirler köyüdür. İlkokulu’da doğduğu Emirler köyünde tamamlamıştır. Ortaokul ve Lise eğitimini de Ankara Atatürk Lisesinde bitirmiştir.

ZİYA SELÇUK’UN ANNE VE BABASI

Milli Eğitim Bakanı olarak başarılara imza atan Selçuk’un annesinin ismi Aynur Selçuk, babasının ismi Cevdet Selçuk’tur.
Oktay Selçuk adında erkek kardeşi vardır.

BİR BAŞARI HİKAYESİ

Bakan Selçuk’un hayat hikayesi başarılarla dolu. Daha küçük yaşlarda hayata atılan Selçuk’un hayat hikayesinden bir bölüm:

Ankara’nın Emirler köyünde  doğan Selçuk, daha küçük yaşlarda anne ve babasından ayrı düşmüştür. Anne ve babası şehre taşınmaya karar verince, Selçuk’u erkek olarak babaannesinin yanında bırakırlar.

4.5 yaş gibi küçük yaşta okula başlayan bu küçük delikanlı sınıfa uyum sağlamakta biraz zorlanıyor. Bakan Selçuk o zamanları şöyle anlatıyor:

“Öğretmen A harfi çiz diyor, ben ters A çizip ortasına da iki nokta koyuyorum. Daha küçük bir çocuğum, aklım oyunda. Nereden bileyim A’yı. Köyde gördüğüm ineğin gözlerine benzetiyorum ters A’yı. İçine nokta koyuyorum. Ama bunu anlayamadılar. Beni gerizekalı zannettiler. Sonra şehre gittik, orada da okulda uyum sorunları oldu. Hep kaçardım, defalarca sınıfta kaldım.

İnsanlarla iletişim kuramıyordum. Dediğim gibi ben asosyaldim. Sonra Necip Fazıl’ın, ‘Bir Adam Yaratmak’ adlı piyesini okudum ve ben de kendimi yarattım. Otobüse biniyordum ve o gün için kendime ödevler veriyordum. Tanımadığım iki kişiye saat sormak ya da selamlaşmak gibi.

Başka bir gün kumaş almayacağım halde kumaşcıya gidiyor ve pazarlık yapıp çıkıyordum. Böyle böyle iletişim kurmayı, sosyalleşmeyi başardım.”

ZİYA SELÇUK’UN EŞİ ve ÇOCUKLARI

 58 yaşında olan, 1.86 cm. boyuyla dikkat çeken  Ziya Selçuk, Rana Selçuk ile evli. Rana -Ziya Selçuk çiftinin Şahika ve Yusuf adında 2 çocuğu var.

ZİYA SELÇUK’UN SAHİP OLDUĞU OKUL

Selçuk, Özel Maya Okulları’nın kurucusudur. Ayrıca TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcılığı yapmaktadır.

ZİYA SELÇUK’UN ESERLERİ

  • İnsan İlişkilerinde Kendini Açma (Vadi Yayıncılık, Ankara, 1995)
  • Gelişim ve Öğrenme ( Nobel Yayıncılık. Ankara,1998)
  • Okul Deneyimi ve Uygulama ( Nobel Yayıncılık. Ankara, 1998)
  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Çocuklar (Pegem, Ankara 2000)
  • Sınıf İçi Rehberlik Uygulamaları (Pegem. Ankara 2000)

Twitter ve İnstagram adresi

Instagram adresi: @ziyaselcukprofdr

Twitter adresi:ziyaselcuk- MEB(@tcmeb)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu