Biyografi

Elon Musk

İsim SoyisimElon Musk
Doğum28 Haziran 1971 Pretoria, Güney Afrika
VatandaşlıkGüney Afrika (1971 – günümüz) Kanada (1989 – günümüz)
EğitimQueen’s Üniversitesi, Wharton Okulu (BEc.), Pennsylvania Ünıversitesi
MeslekMucit, girişimci, hayırsever
Serveti$30.1 Milyar (Ocak 2020)
Boy183 cm
Çocuk(lar)6
Ebeveyn(ler)Maye Musk (annesi) Errol Graham Musk (babası)
KardeşleriTosca Musk (kız kardeşi) Kimbal Musk (erkek kardeşi)
Dini İnancıYahudi
Elon Musk

Son yıllarda  başarılarıyla, uzaya ve yapay zekaya olan merakı ile bazen skandallarla, bazen attığı tweet ile adından sürekli bahsettiren,  dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Elon Musk kimdir? Musk nereli, kaç yaşında, hangi dine inanıyor, annesi kim, serveti ne kadar, çocuğu var mı, sevgilisi kim? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Elon Musk Kim, Nereli, Annesi, Babası Kim, Kardeşi Var mı?

Elektrikli araba denildiğinde ilk akla tesla, tesla denildiğinde ise akla Elon Musk geliyor.  Bazen attığı bir tweet ile, bazende yaptığı açıklamalarla gündemde olan, uzaya araba göndermeyi başaran Elon Musk kim?

Elon Musk, 28 Haziran 1971 yılında Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı.  Kanadalı olan annesinin ismi Maye Musk, Afrikalı olan babasının ismi ise Errol Graham Musk’tur.  Kimbal  Musk adında bir erkek, Tosca Musk adında bir kız kardeşi vardır.  Güney Afrika’da dünyaya gelen Musk aynı zamanda Kanada ve Amerika vatandaşıdır.  Çocukluğu Güney Afrika’da  geçen başarılı iş insanı Elon Musk,  Güney Afrika’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Pretoria Üniversitesi’ne gitti.  Kısa süreliğine burada eğitim gören Musk, sonrasında Kanada’ya taşındı ve Kanada Queen’s üniversitesinde eğitim hayatına devam etti.

2 yıl burada okuyan Elon Musk, sonrasında Pennsylvania Üniversitesi’ne geçerek Wharton School’dan ekonomi dalında lisansı yaptı, ayrıca fizik alanında B.A ve B.Sc dereceleriyle fizik alanında başarı sergiledi.

Musk, başarılı eğitim hayatına  California’da devam etti, burada  Stanford Üniversitesi’nde doktorasına başladı.

Başarılı bir akademik kariyere sahip olan Elon Musk, iş hayatına atılmaya karar verdi ve yazılım şirketi kurdu.  Zip2 isimli şirketi kurmakta en büyük yardımı ise kardeşi Kimbal Musk’tan aldı.  Daha sonra 1999 yılında  X.com adında bir çevrimiçi banka kurdu.  2002 yılında ise Confinity ile birleşerek PayPal’ı oluşturdu.

2002 yılı Elon için başarılarla dolu bir yıl oldu. Aynı yıl içinde halen Ceo’su olduğu, havacılık teknoloji üreticisi ve uzay taşıma hizmetleri sunan SpaceX’i kurdu.

2004 yılında ise elektrikli araç üreticisi, Tesla ile yolları birleşti ve 2008’de şirketin CEO’su oldu.

2018 yılında Kraliyet Topluluğu Üyesi (FRS) seçildi. 2016 yılında yayınlanan Forbes, “Dünyanın En Güçlü İnsanları” listesinde 25. sırada yer aldı.

2019 yılında ise “Dünya’nın en yenilikçi İnsanları” listesinde ilk sırada yer aldı.

Sadece iş hayatında kendini göstermedi. 2010 yılında yayınlanan Iron Man 2 filminde kısa da olsa rol sahibi oldu. Son yıllarda ise Bitcoin gibi kripto paralar hakkında sıkça açıklamalarda bulunan Elon, kripto para piyasasına yön vermeye devam ediyor.

Elon Musk Evli mi, Kaç Çocuğu Var?

İş ve kariyer hayatı oldukça başarı olan Musk, 2 evlilik yaptı. İlk evliliğini 200 yılında Justine Musk ile yaptı. Bu evlilik 8 yıl sürdü, çift 2008 yılında boşanmaya karar verdi. İkinci evliliğini ise 2010 yılında Talulah Riley ile yaptı, bu evliliği ise 2012 yılında son buldu. Ancak çift ayrılığa dayanamadı ve 2013 yılında tekrar nikah masasına oturdu.  Elon Musk ve Talulah Riley 2. kez yaptıkları evlilikleri de boşanma ile son buldu. Çift 2016 yılında 2. kez boşandı.

Elon Musk Sevgilisi

 2 kişi ile 3 evlilik yapan ünlü iş insanı ElonMusk,  3 yıldır Kanadalı şarkıcı  ( asıl adıClaire Elise Boucher olan), 33 yaşındaki  Grimes ile beraber ve bu beraberlikten  X Æ A-Xii verdiği bir oğlu var.

Elon Musk’un Dini 

Son yıllarda gözde girişimci, mucit, hayırsever ismi olan, bir tweetle kripto para dünyasında devrim yapan Musk’un dini inancı sıkça aratılan ve merak edilen soruların başında geliyor. Elon hangi dine inanıyor? sorusu google en çok aratılanlar arasında.

Bu sorunun cevabını merak edenler için paylaşalım; dünyanın en zengin insanı olan  Elon Musk’un dini inancı Yahudi.

Elon Musk Nasıl Zengin Oldu?

Yaşayan en zengin insan olan Musk, 186 milyar dolardan fazla mal varlığına sahip.  50 yaşında olan Musk’un başarısının sırrı çok çalışmak,  ve cesaretle girişimlerde bulunmak. 

Elon Musk Şirketleri

  • 1995 Zip2
  • 1999 PayPal
  • 2002 SpaceX
  • 2004 Tesla
  • 2006 güneş enerji hizmetleri şirketi StarCity
  • 2015 kar amacı gütmeyen, yapay zekaya teşvik amaçlı OpenAl
  • 2016  beyin bilgisayar arayüzleri geliştirmeye odaklanmış nöroteknoloji şirketi Neuralink
  • 2016  elektrikli araçlar için optimize edilmiş yollara odaklanmış altyapı, tünel inşaat şirketi olan The Boring Company

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu