BiyografiGüncelHaber

Adnan Bali Kimdir? Adnan Bali Nereli, Kaç Yaşında?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, resmi ınstagram hesabından istifa ettiğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından tüm gözler yeni Hazine ve Maliye bakanının kim olacağına çevrildi. Kulislerde geçen söylentiye göre yeni Hazine ve Maliye Bakanı Adnan Bali olacak. Resmi olarak açıklama yapılmasa da, insanlar Adnan Bali’yi araştırmaya başladı. Peki, Adnan Bali kimdir? Adnan Bali nereli? Adnan Bali kaç yaşında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Adnan Bali Kimdir?

Adnan Bali, 1962 senesinde İslahiye’de dünyaya geldi. Bali, 1986 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü başarıyla bitirdi.

Yine, 1986 yılında İş Bankası Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda Stajyer Müfettiş Yardımcısı olarak iş hayatına başladı. 

Takvimler 1994 yılını gösterdiğinde ise, Adnan Bali Fon Yatırımı Müdürlüğüne, Müdür Yardımcısı olarak atandı.

1997 yılında Fon Yatırım Müdürlüğünde, Birim Müdürlüğüne atanan Bali, 1998 yılında ise Bölük Müdürlüğüne atanarak başarı merdivenini tırmanmaya devam etti.

2002 yılında Şişli Şube Müdürü olan Bali, 2004 yılında Galata Şube Müdürü olarak terfi etti.

30 Mayıs 2006’da Genel Müdür Yardımcılığına atandı.

Adnan Bali, 1 Nisan 2011 tarihinde İş Bankası’na  Genel Müdür olarak atandı. Bu atamayla  Bali, İş Bankası’nın 16. Genel Müdürü olmuş oldu. Ersin Özince yerine gelen Bali, halen aynı pozisyonda görev almaktadır.

Adnan Bali, aynı zamanda Türkiye Sanayi Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadır. Başarılı iş insanı olan Bali, aynı zamanda gönüllü olarak da birçok işler yapmaktadır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunu olan Bali, okuluyla bağlarını koparmamış, ODTÜ Mezunları Derneği Üyesi olmuştur. Yine, ODTÜ Rektörlük Danışma Kurulu’nda üye olarak bağını devam ettirmektedir. 

Sıkı bir Fenerbahçe taraftarı olan Adnan Bali, Fenerbahçe SK Kongre Üyeliği vardır. 

Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi, TEMA Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi, Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Bankalar Birliği Yönetim kurulu Üyesi görevlerini halen sürdürmektedir.

Adnan Bali Nereli?

1962 yılında İslahiye’de doğmuştur. Annesi Sebiha Bali, Babası Aziz Bali’dir. 5 çocuklu bir aileden gelen  Adnan Bali aslen Gazianteplidir.

Adnan Bali’nin Ailesi

 Adnan Bali’nin babası Aziz Bali, 5 çocuğunu okutmak için uzun yıllar Almanya’da maden ocağında çalışmıştır.  1965 yılında, 34 yaşındayken,  Almanya’nın Kassel kentinde bir maden ocağında işe başlayan Aziz Bali, 1974 yılına kadar gurbette kalmıştır. 1974 yılında ise vatana kesin dönüş yapmıştır.

Adnan Bali’nin annesi Sekine Bali, 1 yıl önce beyin kanaması nedeniyle yaşama gözlerini yummuştur.

Babası Aziz Bali’nin Hüzünlü Hikayesi

1965 yılında, daha 34 yaşındayken gurbete yolu düşen Aziz Bali, Almanya’da bir maden ocağında işe başlayacaktır. Ancak, Aziz’in babası oğluna çok düşkündür ve  gurbete gitmesini hiç istemez, Aziz’de babasını çok sever ve sayar. Bu nedenle, büyük oğlunun ismini babasının ismi olan ‘Mustafa’ koyar.Ayrılık oldukça zor olur. Ailesiyle helalleşerek ayrılan Aziz Bali, yola koyulur. Ancak, Aziz yola çıktığının gecesi babasını kaybeder. Kader, gurbete giden Aziz’i daha Türkiye’den ayrılmadan babasından ayırır. O zamanın şartlarından dolayı, babasının öldüğünü Aziz’e haber edemezler.  Aziz, memleke gönderdiği mektuplarla gurbetin acısını hafifletmeye çalışır. Ancak, gurbete çıktığının 6. ayı acı haberi yine mektup sayesinde öğrenir. Memlekete gönderdiği mektup  “Bu kişi vefat etmiştir” ibaresiyle geri gelmiştir. Bu acı haber karşısında yıkılan Aziz, aynı zamanda bilinmez bir duruma düşer. Büyük oğlunun ismi ile, babasının ismi aynıdır. Kimin vefat ettiğini Türkiye’ye gelene kadar öğrenemez. Bu haber üzerine izin alarak ülkesine gelen Aziz, babasının öldüğünü 6 ay sonra öğrenir.

1974 yılına kadar gurbette kalan bu genç adam, artık ülkesine döner ve ailesiyle Türkiye’de yaşamaya devam eder. 5 çocuğu içinde Adnan babasının emeklerinin karşılığını tam anlamıyla verir.

Adnan Bali Kaç Yaşında, Evli mi?

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak adı geçen Adna Bali 58 yaşındadır. Bali, Figen Bali ile mutlu bir evliliği vardır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu