Biyografi

Fahrettin Koca Kimdir?Fahrettin Koca nerelidir? Kaç yaşında?

Çinde ortaya çıkan ve ülkemizi de etkisi altına alan corona virüsü ( Covid-19) tüm dünyada pandemi ilan edildi. Bu salgın ile insanlık arasında adeta bir savaş hali oluştu. Ülkemizde ise bu savaşta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca büyük bir özveri ile çalışmaların başında yerini aldı. Babacan tavırları, gelişmeleri tüm şeffaflığı ile anlatması ile,  yorgunluktan kan çanağına dönen gözleri ile, sağlık çalışanlarının corona tespit edildiği bilgisini paylaşırken titreyen sesi ile tüm halkın sevgi, saygı ve güveninin kazandı. Peki Fahrettin Koca kimdir? Nerelidir? Kaç yaşındadır? Boy kaç santimdir? Burcu nedir? Hangi okulu bitirdi? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

FAHRETTİN KOCA nerelidir, köyü neresidir?

Fahrettin Koca, 1965 tarihinde Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı mahellesi’nde   6 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak gözlerini dünyaya açtı. İlk ve ortaokulunu Konay’da  bitirdikten sonra lise eğitimini Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlandı. Lise eğitimnden sonra büyük bir başarıyla İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı ve tıp doktoru oldu. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamlayarak 1995 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Ardından çeşitli kurumlarda doktorluk ve direktörlük görevlerini aldı. 

1997 senesine gelindiğinde Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesi’ni kurdu ve Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı’nın kurucu başkanı olarak başarılarına bir başarı daha ekledi.

Aynı zamanda İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini üstlendi. Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası, Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği gibi derneklere üyedir.

 Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi, Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcılığı, Vakıf Üniversite Hastaneler Derneğinin Başkanlığı ve Türkiye İhracatçılar Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlıkları yürüten Fahrettin Koca, Başkanlık Sisteminin ilk Sağlık Bakanıdır. 

2017 tarihinde Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kabul edilen değişiklikler sonucunda  Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereği yapılan 2018 Türkiye genel seçimleri ardından ilk kez TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan Bakanlar Kurulu’na Sağlık Bakanı olarak atanarak, 10 Temmuz 2018 günü yemin edip görevine başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin 59. Sağlık Bakanı’dır.

Fahrettin Koca’nın eşi kimdir  kaç çocuğu vardır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hale Koca ile evlidir ve 4 çocuk babasıdır.

Fahrettin Koca hangi burçtandır, boyu kaç santimdir?

Fahrettin Koca 2 ocak 1995 tarihinde dünyaya gelmiştir ve oğlak burcudur, 1.78 santim boyu vardır ve 75 kilodur. Göz rengi ise siyahtır

Fahrettin Koca’nın babası ne iş yapıyor?

Bakan Koca’nın babası, bir dönem çiftçilik yapmıştır, ardından yaşadığı yerde bir bakkal dükkanı açarak geçimini sağlamıştır. 6 çocuğu vardır.

Fahrettin Koca sağlığını nasıl koruyor?

Sağlık Bakanı Koca, yoğun bir çalışma temposu sürdürüyor. Tüm gözlerin üzerinde olduğu bu süreçte  neredeyse 24 saat çalışıyor. Telefonu 24 saat ulaşılabilir olan Bakan Koca sadece 4 saat uyku uyuyor. Yoğun iş temposundan etkilenmemek için sağlıklı beslenerek, bol bol sıvı tüketiyor. Ayrıca bitki çaylarını da tüketmeyi seviyor.

Fahrettin Koca’nın özel hastanesi var mı?

Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı görevini üstlenmeden önce Medipol Hastanesi’nin yönetiminde yer alıyordu. Ancak Bakanlık görevini aldıktan sonra hastane yönetiminden ayrılarak Medipol Hastanesi ile ilişkisini kesti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu