BiyografiHaber

Uğur Şahin – Özlem Türeci Kimdir? Uğur Şahin -Özlem Türeci Nereli, Kaç Yaşında?

Çin’de çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirus için aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Prof. Dr. Uğru Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci koronayı yüzde 90 durduran aşı bulduklarını açıkladı. Bu haberle tüm dünya heyecanlanırken, Prof. Dr. Uğru Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci de merak konusu oldu. Peki, Prof. Dr. Uğur Şahin kimdir, nerelidir? Dr. Özlem Türeci kimdir, nerelidir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Türkiye’den Almanya’ya gurbete çıkmış, fabrika işçisi bir ailenin çocuğu olan Uğur Şahin, başarı merdivenlerini tek tek tırmanarak Almanya’nın en zenginleri arasında yer almayı başarmıştır. Ancak, maddi zenginliğe kavuşan Uğur Şahin, bilimden asla kopmamış, çalışmalarına devam etmiştir. Üstelik, kendi gibi bilim sevdalısı bir kadına aşık olmuş ve onunla evlenerek ortak başarılara imza atmışlardır. Koronavirüsü yüzde 90 durduran durduran  aşıyı bulan bu muhteşem çiftin başarı öyküsünü sizlerle paylaşıyoruz.

Prof. Dr. Uğur Şahin Kimdir?

Prof. Dr. Uğur Şahin, 19 Eylül 1965 yılında dünyaya gelmiştir. Almanya’nın en zenginleri arasında yer alan  Prof. Dr Uğur Şahin, 4 yaşındayken ailesiyle beraber Türkiye’den Almanya’ya taşınmıştır. Babası, Almanya Köln’de Ford fabrikasında işçi olarak çalışmaya başlamıştı. Uğur ise okulunda oldukça başarılı bir öğrenci olarak eğitim hayatına devam etti, hayallerini doktor olmak, insanlara yardım etmek süslüyordu. Genç yaşında bilime merak sararak, hayalinin peşinden koştu. 

Genç Uğur kendisine, ‘ 19.yüzyılda modern bağışıklık sistemini bulan ve kanser tedavisinde ilk kez kemoterapi kullanan Paul Ehrlich’i’ örnek almış, Köln Üniversitesinde tıp okumuştur.

Başarısıyla dikkatleri üzerine çeken Uğur Şahin, Profesöründen aldığı teklif üzerine  Homburg Saar’da bulunan üniversitede işe başlamıştır. Paul Ehrlich’i örnek alan Uğur Şahin, kansere karşı araştırmalar yapmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, kanserli hücreyi öldüren, kanserli hücreyle sağlıklı hücreyi birbirinden ayıran aşıyı geliştirmiştir. Dünyayı saran coronavirüs kabusundan önce Profösör Doktor Uğur Şahin, kalın bağırsak, göğüs, akciğer, prostat, pankreas kanserinde kanserli hücrelere karşı korumaya geçen antikorlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. Ayrıca, Cild kanserine karşı aşı çalışmalarına devam ediyordu.

Coronavirüs salgını nedeniyle, corona aşısı çalışmalarına başladı. Coronavirus aşısı çalışmalarına, 1996 yılında Nobel Tıp Ödülü alan İsveçli bilim insanı Rolf Zinkernagal ve  Dr. Özlem Türeci eşlik etti.

Uğur Şahin Aslen Nereli, Nerede Doğdu, Kaç Yaşında?

Prof. Dr. Uğur Şahin, 19 Eylül 1965 yılında Hatay’a bağlı İskenderun ilçesi, kurtuluş mahellesinde dünyaya gelmiştir, 52 yaşındadır. Prof. Dr. Uğur Şahin, aslen Hatay, İskenderunlu’dur. 

Uğur Şahin’in Ailesi

Uğur Şahin, 4 çocuklu bir ailenin 2. çocuğu olarak Hatay’da dünyaya gelmiştir. 4 yaşındayken anne- babası ve 3 kardeşiyle Almanya’ya taşınmıştır. Uğur Şahin’in kardeşlerinden biri diş doktoru olmuş, diğer bir kardeşi de modacı olarak iş hayatına atılmıştır.

Özlem Türeci Kimdir?

Özlem Türeci, 1967 yılında Almanya’da dünyaya gelmiştir.  Babasıda doktor olan Özlem Türecinin ailesi, o doğmadan önce Almanya’ya göç etmiştir.  Kendini bilime adayan, bilim insanı Özlem Türeci babasının yolunda ilerleyerek doktorluk gibi kutsal bir mesleği seçerek, 1992 yılında tıp eğitimi almaya başlamıştır. 

Prof. Dr. Uğur Şahin ile beraber şirketin kurucusu olan Dr. Özlem Türeci, on yıl gibi uzun süre Klinik ve Bilimsel Danışma Kurulu’nda görev yapmıştır. Ardından, 2018 yılında BioNTech Tıp Şefi olmuştur. Kendini bilime adayan, başarılı bilim kadını Özlem Türeci aynı zamanda Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanıdır. Başarılı bilim kadını Türeci, 530 patent sahibi ve 80’den fazla makalenin yazarıdır.

Ayrıca;

 1995 yılında, Georges Köhler Ödülü, 1997 yılında Czerny Onkoloji Ödülü, 2005 yılında Calogero Pagliarello Araştırma Ödülünü almıştır.

Özlem Türeci Aslen Nereli, Kaç Yaşında?

Özlem Türeci’nin annesi,Şule Yurdakul biyolog olarak İstanbul Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Babası, Yurdanur Türeci ise beyin cerrahıdır. Özlem, doğmadan Almanya’ya taşınmış olsa da, Özlem Türecinin babası İstanbul’da doktorluk yapmıştır. Ancak, aslen Trabzonlu’dur. Özlem Türeci’nin Türem adında bir kız kardeşi vardır.

Özlem Türeci 53 yaşındadır.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci Evli mi?

Covid-19’a karşı yüzde 90 etkili aşıyı geliştiren şirketin kurucuları olan Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin evlidir ve 14 yaşında bir kız çocukları vardır. Türeci, Uğur Şahin’le Hamburg’da çalışırken tanışmıştır. Kendini bilime adayan bu çift, düğün günlerinde bile çalışmalarına devam etmiştir. Bu konuda Dr. Özlem Türeci Şu ifadeleri kullanmıştır:

“ Düğün günümüzde bile laboratuvarda çalıştık.”

 Son günlerde ‘dünyayı kurtaran çift’ olarak anılan bu iki bilim insanı, beraber birçok başarıya imza atmıştır.  Dr. Özlem Türeci, eşi Prof. Dr. Uğur Şahin kansere karşı tedavilerde ortak çalışma yürütmektedir. 

Coronavirüs Aşısını Bulan Şirket BioNTech 

Tüm dünya COVİD- 19 aşısından gelecek sevindirici haberleri beklerken, güzel haber Almanya’dan geldi. Türk asıllı iki bilim insanının kurduğu şirket olan BioNTech, corona aşısını bulduklarını açıkladı. Coronavirüs aşısında yüzde 90 başarı elde ettiklerini açıklayan şirket, 2008 yılında Dr Özlem Türeci ve Prof. DrUğur Şahin tarafından kuruldu.

Türeci ve Şahin çifti bugün Almanya’nın zenginleri arasında. 

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre çift, ilk şerketleri olan Ganymed’i 1,4 milyar euroya satmıştı.

Çiftin şuan ki şirketi olan BioNTech piyasa değeri ise 20 milyar eurodan fazla olduğu tahmin ediliyor.

BioNTech’te çalışan 80’den fazla bilim insanı kansere tedavi bulmak için çalışmalarına devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu