GüncelHaberNasıl Yapılır

HES kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?

İçişleri Bakanlığı Corona  virüsü tedbirleri kapsamında HES kodu mecburiyeti getirdi. Alınan karara göre konaklama tesislerinde ve toplu taşıma araçlarında HES kodu zorunlu olacak. Hes Kodu Nasıl Alınır?

Covid_ 19’un salgın haline girmesi ile yaşamımıza giren  bir kavramda HES kodu oldu. Son olarak İçişleri Bakanlığı toplu taşıma ve konaklama tesislerinde HES mecburiyeti getirdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

 • “Şehir içi toplu ulaşım araçlarında, kişiselleştirilmiş akıllı seyahat kartı kullanılan şehirler ile ülke genelindeki kamu, özel tüm konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu getirildi.
 • ‘ Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama genelgesi kapsamında; şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar uygulamasına entegre olacak.
 • Entegrasyon ile Covit 19 tanılı ya da temaslı olanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak.”

Peki, son günlerde sıkça duyduğumuz ve artık zorunlu olan HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? Merak edilenleri sizler için araştırdık…

HES kodu Nedir?

HES denildiğinde çok yakın zamana kadar Hidroelektrik  Santraller gelirdi.  Fakat tüm dünyayı etkisi altına alan Covit  19 salgınından sonra HES bizim için farklı bir anlam kazandı.

Artık bizim için HES, Hayat Eve Sığar cümlesinin kısaltması oldu. İçişleri Bakanlığı’nca yayımlanan kararname de ise artık HES bizim için zorunlu oldu. HES kodu olmayanlar toplu taşıma araçlarından ve konaklama tesislerinden faydalanamayacak.

HES (Hayat Eve Sığar) kodu, kontrollü yeni yaşamda, ulaşım ya da ziyaret gibi durumlarda kurumlarlarla veya şahıslarla, Corona hastalığı bakımından risk taşıyıp taşımadığı, temas olup olmadığını  güvenli olarak paylaşmaya yarayan koddur.

HES kodu, uygulama üzerinden veya kurumlara verilen servisler üzerinden sorgulanabilir.

Hayat Eve Sığar kodu toplu taşıma araçlarında, toplu kullanım alanlarında hastalığın bulaşmasını önlemek için hizmete sunulmuştur. 

HES Kodu Olmaz ise Ne Olur?

Corona virüs tedbirleri kapsamında artık zorunlu olan HES kodu, toplu taşıma araçları ve konaklama tesislerinden faydalanmak için gerekli oldu.

Hes kodunun olmaması durumunda şu işlemleri yapamazsınız:

 • HES kodunuz yoksa otobüs ve uçak gibi toplu taşıma araçlarından yararlanamazsınız.
 • Otobüs, metro, vapur gibi şehir içi seyahatlerde kullanılan toplu taşıma araçlarından yararlanamassınız.
 • On-line aldığınız biletleri check-in yaptıramazsınız.
 • Toplu kullanılan konaklama tesislerinden yararlanamassınız.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almanın birkaç yolu vardır. HES kodu almanın yolları şunlardır:

SMS ile HES kodu nasıl alınır?

 • 2023 kısa numarasına gönderilen SMS ile HES kodu alınır. HES yazıp boşluk bırakılır, ardından T.C.Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 rakamı ve gün sayısı olarak paylaşım süresi yazılır ve 2023 SMS mesajı gönderilir.
 • T.C Kimlik Numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla T.C kimlik numarasını, doğum yılını, ve paylaşım süresini gün olarak yazarak 2023’e SMS mesajı göndererek alabilir.

SMS ile alınan HES kodu paylaşım süresi belirtilmediği takdirde 1 yıl ile kısıtlanır.  Paylaşım süresi belirtildiği takdirde o süre dolduğu zaman yeni Hes kodu alınır. Paylaşım süresi 10 gün olarak yazılırsa, HES kodu 10 gün kullanılır.

Hayat Eve Sığar (HES) Uygulamasıyla HES kodu nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında “Karekodlarım” sekmesine tıklanır. Açılan ekranda “Kategori, Alan Adı ve Adres Bilgileri” olacak, bu bilgiler sırasıyla doldurulur. Oluşturulan kare kodun çıktısı ilgili alana asılabilir.

Mobil telefonlarda HES kodu almak için; “HES  kodu işlemleri” bölümüne giriş yapılır. Ardından “HES kodu oluştur” butonuna basılır ve kod kullanım süresi seçilir. Ardından kod oluşturulur.

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden istediği sayıda kod alınabilir. Hangi kod, hangi kurumda kullandığının, paylaştığının listesini görüntüleyebilir. HES kodu kullanan kişi kodu isterse iptal edebilir ya da yetkilerini sınırlandırabilir.

Uygulamada kod alma, alınan kodun süre sınırlandırılması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim işlemleri kişinin kendi elindedir.

e-Devlet Üzerinden HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodunu e-devlet sistemi üzerinden almakta mümkün. Bunun için sırasıyla şu işlemler gerçekleştirilir:

 • Mobil telefonlardan e- devlet uygulamasına girilir. Uygulama açıldıktan sonra arama yapılan bölüme “HES” yazılır ve aratılır. 
 • Açılan sayfada 2. sırada çıkan “Sağlık Bakanlığı/ HES Kodu üretme ve listeleme” yazan bölüme basılır.
 •  Açılan sayfada sağ  tarafta “+Yeni HES kodu” yazan bölüme basılır.
 • Çıkan sayfada “ Kendi adıma ve 18 Yaşını Doldurmamış Çocuğum Adına” yazıları çıkacaktır. Burada HES kodu alacak kişi seçilir ve “Devam Et” bölümüne basılır.
 • Devam et tuşundan sonra açılan sayfada “Geçerlilik Süresi”  yazısı altına “Süreli” ve Süresiz” bölümleri vardır, burdan tercih yapılır. 
 • Ardından “Devam et” tuşuna basılır ve otomatik olarak HES kodu oluşur.

18 Yaş Altı Çocuklara Nasıl HES Kodu Alınır?

18 yaş altı çocuklar için HES kodunu e-Devlet üzerinden veya SMS yoluyla temin edebilirsiniz.

HES Kodu Güvenli mi?

HES kodu tamamen kişiye özel olarak tekil kodlardan oluşur. Her paylaşıma özel ayrı kodlar oluşturulması HES kodunu güvenli yapıyor.  Bunun yanında HES kodu sayesinde kişiler kimlik numarası gibi kişisel bilgileri paylaşmak zorunda kalmıyor.

Bebeklere HES Kodu Gerekli mi?

18 yaş altı çocuklarda gerekli olan Hayat Eve Sığar kodu 0-2 yaş arası çocuklarda gerekli değildir.

HES Kodunda Paylaşım Süresi Nedir?

HES kodunu gerek SMS, gerek HES uygulaması veya e-Devlet üzerinden alırsanız alın mutlaka paylaşım süresi belirtmeniz istenecektir. 

Paylaşım süresi, aldığınız HES kodunun kullanılabilirlik suresidir. Özellikle seyahatlerde paylaşım süresine dikkat etmek gerekir. Alınan HES kodu seyahat süresinden az olmamalıdır. Uçak gibi toplu taşımayla yapılacak yolculuklarda  HES kodu yolculuk bitim süresinden 7 gün daha uzun olmalıdır. HES kodu paylaşım süresi seçmeyerek aldığınız kodu 1 yıl kullanabilirsiniz.

HES Kodu Nasıl Değişir?

E-Devlet üzerinden veya Hayat Eve Sığar Uygulamasından HES kodu yenilenebilir, eskisi silinebilir. 

Hes kodunu e-Devlet üzerinden  silinebilir ve tekrar yeni HES kodu alınabilir. 

HES Kodu Süresi Biterse Yeniden Nasıl Alınır?

Alınan HES kodu süreli ise, süres, bitiminde yeniden alınabilir. HES kodu alma işlemi yapılarak yeni kod temin edilir.

65 Yaş Üzerine HES Kodu Mecburi mi?

İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan genelgede HES kodu toplu taşıma araçları ve konaklama merkezlerinde zorunlu kılındı. Bu zorunluluk 65 yaş üzeri vatandaşları da kapsıyor. 65 Yaş üzeri vatandaşlar  Seyahat İzin belgesinin yanında HES kodu da alması gereklidir.

HES Kodu Seyahat İzin Belgesi Yerine Geçer mi?

HES kodu Seyahat İzin Belgesi yerine geçmez. Seyahat kısıtlaması olan bölgeler için veya kısıtlama olan yaş aralığı için Seyahat İzin Belgesi gereklidir. Seyahat İzin Belgesi olanlarda HES kodu alması zorunludur.

HES Kodu Ücretli mi?

HES kodu SMS üzerinden e-Devlet üzerinden ve Hayat Eve Sığar Uygulamasından rahatlıkla alınıyor. e-Devlet üzerinden alınan HES kodu ücretsiz. Uygulama ve SMS üzerinden alınacak HES kodu ücretine dair resmi bir açıklama yapılmadı.

TCKN sahibi olmayan, yabancı uyruklu kişiler için HES kodu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar da HES kodu alabilir.  Yabancı uyruklu kişiler şu an için sadece SMS yoluyla HES kodu alabilmekte.

Yabancı uyruklu kişiler için HES kodu alma:

HES( boşluk) Uyruk ( boşluk) Pasaport Seri Numarası ( boşluk) Doğum yılı( boşluk) Soyadı yazarak 2023’e SMS atarak  HES kodu alınır.

HES Kodu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodu, sadece telefonun sahibine alınır. Yakınları için e-Devletten veya SMS üzerinden HES kodu alması gerekir. Uygulama üzerine kayıtlı olan TC kimlik numarası eşleştiği için sadece TC kimlik numarası sahibine HES kodu verir. 
 • Her kişinin ayrı bir HES kodu olması gerekir, sadece 0-2 yaş arası bebeklere HES kodu zorunlu değildir.
 • Türkiye çıkışlı yolculuklarda da HES kodu gereklidir.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır

e-Devlet şifresi alması çok kolay. Kimlik kartınız yanınızda olmak suretiyle herhangi bir merkez PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz.

Yada herhangi bir internet bankacılığı kullanıyorsanız bu şekilde de, önce internet bankacılığına girip, sonra sayfadan e-devlet giriş bölümüne girebilirisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu