Haber

Corona virüs aşısı için tarih verildi

Baş araştırmacı Prof. Dr. Derya Unutmaz ABD’de Jackson Labarotuvarı Enstitüsü’nde 120’den fazla ülkede yaklaşık 169 bin 200 kişiye bulaşan 6 bin 492 kişinin hayatını kaybettiği koronavirüs ”(Covid-19) için birkaç ay sonra insan denemelerine başlanabilir. Aşının çıkmasını yol sonundan önce beklemiyorum.” dedi.

Prof. Dr. Derya Unutmaz aşı çalışmalarının beş fazda tamamlandığını ve çalışmaların şuan üçüncü fazının tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

Bu Artık bir İnsanlık Meselesi

Bu durumun bir savaş hali olduğunu açıklayan Prof. Dr. Derya Unutmaz ”Bu bir savaş halidir. Tüm halkların ve devletlerin fedakarlık yapması şarttır. Seçeneği ise yüzbinlerce kişinin hastanelere düşmesi, sağlık sisteminin çöküşü ve sayılamayacak kadar insanın hayatını kaybetmesidir. Şu anda gözümüzün önünde bunun canlı örneklerini görmekteyiz. İtalya, İran ve ispanya’da. Amerika’da da başladı bu konu. Kesinlikle bundan kurtulacağız karamsar olmayalım. Ama bu bir süreç gerektiriyor. Önümüzdeki haftalar çok çok kritik bu süreçte.Bu noktadan sonra kimse siyaset yapmasın. Bu artık bir insanlık meselesidir.” diye konuştu.

Ölüm Oranı Yüzde 1 Bile Olsa Tehlikeli

Koronavirüs’ün (Covid- 19) kuzenleri MERS ve SARS’a göre daha hızlı yayıldığını Covid-19’un bu bakımdan tüm dünyada kırmızı alarm verdirdiğini belirten Prof. Dr. Derya Unutmaz örneğin SARS’ta tüm dünyada toplam vaka sayısı 8 bin oldu. Covid-19’da ise sadece dün 12 bin yeni vaka sayısı tespit edildi. Şimdiye dek 170 bine ulaştı teşhisi konulan vaka sayısı, binlerce kişi de öldü. Bu artarak devam edecek, insanlarda bu yüzden tedirginlik olması çok normal. Panik yapılmaması gerekiyor. Kişisel önlemler çok önemli. Ölüm oranı yüzde 1 bile olsa, dünya genelinde milyonlarca insanın ölümüne sebebiyet verebilir.

İnsan Denemeleri Önümüzdeki Aylarda Başlayabilir

Aşı için hala sona gelinmediğini fakat az bir zamanın kaldığını belirten Prof. Dr. DErya Unutmaz Şunları söyledi:

Aşı bulunması için birkaç evre gerekiyor. İlk olarak virüsün bağışıklık sistemi tarafından nasıl durdurulduğunu bilmek lazım. Bu da antikor yani akıllı bomba da diyebileceğimiz vücudun kendi silahları ya da protein sayesinde oluyor. Virüsün hücrelere girmesi bu şekilde engelleniyor. İkinci evre de, antikorların virüsün hangi proteinine bağlandığını öğrenmemiz gerek. Virüsün yüzeyindeki, zarfındaki taç gibi duran proteinlere bağlanıyor. Üçüncü evre de bu proteinler hayvanlara aşılanıyor. Bir formülasyon ile birlikte hayvanların bu virüsten korunup korunmadığına bakılıyor. Bu da başarılı olursa dördüncü evre de bu formülün aşı olarak piyasaya sürülmesi ve on binlerce kişi üzerinde denenmesi gerekiyor. Bu da aslında en uzun zaman alan kısım. Aylar sürebilmekte. Beşinci ve son evrede ise aşı üretilerek piyasaya çıkıyor. Şu anda koronavirüste çok iyi ilerledik ve üçüncü evreye ulaşmış bazı grup ve firmalar var. Çin’de Avrupa’da Amerika’da. İnsan denemeleri önümüzdeki aylarda başlayabilecek. Yıl sonuna kadar aşını getirilmesi mümkün olabilir. Fakat bundan daha erken olabileceğini düşünmüyorum. 40 yıldır AIDS’e karşı aşı üretemedik. Koronavirüste bunu çok kısa bir sürede başaracağımızdan emininim. İnanılmaz hızlı ilerlemekteyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu