Güncel

MEVLİT KANDİLİNDE YAPILACAK İBADETLER

8 kasım 2019 cuma günü İslam dünyasında önemli yere sahip olan mevlit kandili eda edilecek. Müslümanlar aynı zamanda 2019’un son kandilini eda etmiş olacak. Peki mevlit kandili nedir? Mevlit kandil’inde hangi ibadetler yapılır? Bu soruların cevapları yazımızda.

MEVLİT KANDİLİ NEDİR ?

Alemlerin efendisi olan peygamberimiz Hz.MUHAMMED’in(S.A.V) dünyayı şereflendirdiği gündür. Duaların kabulünün muhtemel olduğu bu gün ve geceyi iyi değerlendirmek gerekir.

MEVLİT KANDİL’İNDE YAPILACAK İBADETLER

TÖVBE ETMEK

Bu mübarek gecenin hürmetine bağışlanmak için, hatalarımızdan ve günahlarımızdan tövbe istiğfar etmeli. Bu gecenin hatırına günahlarımızın affı için Allah’a niyaz edilip dua etmeli.

SALAVAT GETİRMEK

Peygamber efendimiz şöyle buyurmuş: “Üzerime Salâvat-ı Şerife getiren kimseleri melekler rahmetle anar, meleklerin rahmetle andıkları kimseyi Allah (c.c.) affeder. Allah’ın affetti i kimse için bütün varlıklar rahmet okurlar.” 

KURAN-I KERİM OKUMAK

Mevlit kandilinde bol bol kuran-ı kerim okunması tavsiye olunmuştur. Kuran-ı kerimi okurken, Türkçe mealinden de faydalanılması tavsiye edilmektedir.

NAMAZ KILMAK

Mevlit kandili namaz kaza borcu olanların, bu borcu ödemeleri için çok güzel fırsattır. Bol bol kaza namazı eda edilmeli. Kaza namazının yanı sıra nafile namazlarda eda edilebilinir.Mevlit kandilinde nafile namaz olarak tesbih namazı kılınması tavsiye edilir.

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR

Günahların affı için güzel bir vesile olan bu namazın kılınabilmesi için tesbih duasını bilmek gerekir.

TESBİH DUASI

“Suhhânallahi velhamdü lillâhi ve la ilâhe illallahu vellalâhu ekber” 

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR

    Tesbih namazı 4 rekat kılınan bir namazdır.
    Tesbih namazındaki her rekatta okunan tesbih adedi 75’tir. Dört rekatta 300 adet tesbih okunmuş olur.

Tesbih namazı dört rekât olup şöyle kılınır: “Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir.

Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir.

Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur.

İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu