HaberGüncel

ZABITA SLİME AVINDA

Çocuklar için tehlike saçan slime, Ticaret bakanlığı tarafından Türkiye’den toplatılma kararı alınmıştı.  Bu kararın uygulanması için özel çaba gösteren zabıtalar, slime baskınlarına devam ediyor. Pazarlarda slime satıldığı ihbarı üzerine zabıtalar, harekete geçerek, satılan slimeları topladı.

Çocuklar arasında popüler hale gelen slime, Uzmanlar tarafından çocuk sağlığına zararlı olabileceği uyarısı yapıldı. Uygun şartlara ve sağlık standartlarına uyulmadan yapılan slimelar,  Ticaret Bakanlığı tarafından test edilmiş, test sonuçları sonunda, sağlığa zararlı olduğu gerekçesi ile piyasadan toplatılma kararı vermişti.

Buca ilçesinde, merdiven altı firmalarda, sağlığa zararlı olan slime üretildiği ihbarı alan zabıta ekipleri, bu firmalara baskın düzenledi. Zabıta ekipleri, sağlığa zararlı slime satışı yapılan, pazar tezgahları olduğunu öğrendi ve bu tezgahları tespit edip, slimelara el koydu.

Uzun zamandır, piyasada olmayan slimeların tekrar piyasada görülmesi üzerine yapılan denetimler artırıldı.

SLİME  NEDEN ZARARLI

‘Slime’ ismi verilen, oyun hamuru şeklinde olan bu oyuncak Türkiye’de çocuklar arasında çok popüler olmuştu. Çocukların oyuncak olarak aldığı slimelar, aslında çocukların sağlığı için tehlike saçıyor.

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre slime hamuru, içinde barındırdığı boyalarda ağır metaller barındırıyor. Slime hamuru içinde bulunan ağır metaller yüzünden çocuklarda;

Gen hücrelerinin etkilenmesi görülebiliyor.

Sağlıklı büyümelerine engel olabiliyor.

Kısırlığa sebep olabiliyor.

Slime hamuru, kemik iliğine hasar verebiliyor bunun sonucunda kanser riskini artırıyor.

Alerji ve egzama oluşmasına sebep olabiliyor.

User Rating: 4.7 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu