Güncel

MEB DUYURDU! İLK DEFA UYGULANACAK

         2019-2020 eğitim ve öğretim yılında  ilk kez uygulanacak ara tatil uygulamasını  öğrenci ve veliler sabırsızlıkla beklemekte. MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) öğrencilerin ara tatil uygulamasını daha verimli geçirebilmeleri için, öğrencilerin yapabileceği  etkinlikleri belirleyip internet sitesinde yayınladı. 

ARA TATİL ETKİNLİKLERİ NELERDİR?

         2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının ilk ara tatili 18 Kasım,  22 Kasım aralığında olacak, hafta sonları ile beraber öğrenciler 9 gün ara tatil yapmış olacaklar. Öğrenciler 9 günlük tatil sonrası 25 Kasım Pazartesi tekrar okullarına kavuşacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı, öğrenci ve velilerin ara tatil dönemini daha kaliteli değerlendirmeleri  için bir tatil etkinlik programı hazırladı. 180’e yakın etkinlik çeşidi bulunan bu program ana başlıklar altında toplandı.

         Bu ana başlıklar;  sağlık ve çevre, doğa,  gezi, bilgi ve teknoloji,  sanatsal faaliyetler, okuryazarlık, iletişim, sportif faaliyetler, oyun oynama, araştırma ve gözlem,  sosyal sorumluluk, bulmaca çözme, el sanatları, günlük yaşam becerileri, kariyer planlama, bilim, yardımlaşma, aile günü olarak sıralandı. 

         81 ildeki milli eğitim müdürlükleri, bu ana başlıklara göre kendi illerinin özelliklerini dikkate alarak  180’e yakın etkinlik çeşidi hazırladı. 

         Öğrenciler  ve velilerin, ara tatil etkinlikleri hakkında bilgi alabilmeleri ve tercih yapabilmeleri için internet sitesi kuruldu.

          Milli Eğitim Bakanlığının kurduğu sitenin adresi ‘aratatil.meb.gov.tr’ olarak duyuruldu.

         Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük ara tatil etkinlikleri hakkında yaptığı açıklamada, ara tatilin eğitime ara vermek olmadığını vurguladı. Ayrıca Büyük, “ Eğitim sadece okulda yapılan bir etkinlik değildir. Çocukların verilen bu arada dışarıda doğayla, sporla, kültürle, sanatla, değerlerimizle farklı şeylerle karşılaşmasını umuyoruz” dedi.

         Veliler ve ya öğrenciler  ‘aratatil.meb.gov.tr’ adresine tıkladıkları zaman karşılarına Türkiye haritası çıkacak, bu haritadan bulundukları ili ve istedikleri etkinlikleri seçebilecekler.

         Ara tatil etkinlik uygulamasına, okul öncesi ve ilkokul öğrencileri de katılabilir. Her etkinliğin kategorisi ve hangi tür okula uygun olduğu bu uygulama sayesinde,  öğrenciler kendilerine uygun etkinlik seçebilecek. 

 

Bir Yorum

  1. Ara tatilde etkinlik yapılması güzel düşünülmüş, çocukların evde kalıp sabah akşam telefonda bilgisayarda oynanmasının önüne geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu