GüncelModa

BEBEK BEŞİĞİ

         Daha küçük bir kız çocuğu iken bile  annelik içgüdüsü ile donatılmıştır kadın. Bazen kardeşine, bazen kuzenine, bazende oyuncak bebeklerine annelik yaparak büyür. Nihayet yetişkin bir kadın olup bebek sahibi olmaya karar verdiğinde, annelik onu hiç zorlamaz. Hamile olduğunu anladığı andan itibaren bebeği için en iyisini ister. Sabırsızlıkla bebeğini kucağına alacağı günü bekler. Bu bekleyişin kendine göre tatlı telaşları vardır. Hamileliğin sonuna doğru yaklaştıkça, bebeğinin ihtiyaçlarını tamamlamaya başlar anne. Bu ihtiyaçların başında bebeğin beşiği gelir. Beşik  bebek için sadece bir eşya değildir. Bebeğin dünyaya geldiğinde anne ve babasının kucağından sonra kendini en güvende hissettiği, içinde huzur bulduğu bir alandır. Anne babalar bebek için beşiğin ne kadar önemli olduğunu bildiğinden uzun araştırmalar sonucu beşik almaya karar verirler. Bu yazımızda yeni anne babalara beşik alırken nelere dikkat edilmesini tavsiye edeceğiz.

BEŞİK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Anne baba adayları beşik almak için araştırma yaptıklarında çeşit çokluğundan biraz kafaları karışabilir. Bu kafa karışıklığı küçük bir panik havası oluşturabilir. Beşik alırken panik olmadan dikkat edilecek belli başlı kurallar var. Bu kuralların dışındaki etkenler anne babanın tercihine kalmıştır.

 Beşik alırken nelere dikkat edilmeli:

  • Anne, babanın beşik tercihi parmaklı model ise, muhakkak parmak aralığına dikkat etmeli. Bebeğin başının sıkışma ihtimalini düşünerek parmak aralarının mesafesini kontrol etmeli. Beşiğin parmak aralığı 6 cm’den büyük olmamalı.
  • Beşik alınırken dikkat edilecek diğer bir husus, beşiğin derinliğinin ayarlanabilir olması.Bebek büyüdüğünde, beşik içinde oturmak isteyecektir. Beşiğin yatak seviyesini indirerek, beşiğe derinlik kazandırıp bebeğin düşmesini engelleyebilirsiniz.
  • Almayı düşündüğünüz bebek beşiği,  sağlığa zararlı kurşun hammaddesi asla içermemeli.
  • Bebek beşiği olarak ahşap beşik tercih edilirse, ahşapta kıymık ve çatlak olmamalı.
  •  Bebek beşik modellerinde genelde, dönence şeklinde oyuncak var ise, oyuncak bebeğin ulaşamayacağı  mesafede olmalı. Ayrıca oturabilecek kadar büyüdüğünde beşikten oyuncak çıkartılmalıdır.

BEŞİK MODELLERİ

PARK BEŞİK

Park beşik: Belkide kullanışlılık bakımından en fonksiyonlu beşik modelidir. İstediğiniz alana,yere rahatlıkla taşıyıp götürebilirsiniz. Bebek doğduğu günden itibaren park beşiği kullanabilir. Ayrıca bebek büyüdüğünde paket yapıp park beşiği saklayabilirsiniz.

BAĞIMSIZ BEŞİK

Bağımsız beşik: Ebat olarak büyük olan bağımsız beşik, tekerlekleri sayesinde gezdirilebilir.

 

ANNE YANI BEŞİĞİ

Anne yanı beşiği: Bu beşik modeli sayesinde bebek sürekli anne gözetiminde olur. Tek yanı yatakla birleştirilen beşik, ilerleyen zamanlarda  yataktan uzakta tutulabilir.Yataktan uzak mesafeye konmak istendiği zaman beşiğin açık tarafını kapatmak gerekir.

SEPET BEŞİK

Sepet beşik: Sepet beşik, görselinden dolayı pek çok anne, babanın tercihleri arasında yer alır. Sepet beşiğin tek dezavantajı bebek sadece ilk aylarda kullanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu