Biyografi

Hafize Gaye Erkan Kimdir? Ne Mezunu? Kaç Yaşında? Nereli?

Hafize Gaye ERkan, ABD’de ‘Müthiş Türk Kızı’ olarak tanınan, Türkiye’nin gurur kaynaklarından biridir.  Adı Merkez Bankası Başkanı olarak anılan Hafize Gaye Erkan Kimdir? Hafize Gaye Erkan kaç yaşında,nereli, hangi bölüm mezunu, nerede çalışıyor? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

28 Mayıs 2023 tarihinde yapılan seçimler sonuçlandı ve yeni kabine için çalışmalar hızla başlandı. Türkiye ekonomisi için önemli bir role sahip olan Merkez Bankası Başkanlığı için Hafize Gaye Erkan’ın adı geçmekte. ABD’nin ‘Müthiş Türk Kızı’ olarak adlandırdığı Hafize Gaye Erkan kimdir? 

Hafize Gaye Erkan Kimdir?

Hafize Gaye Erkan Malatya kökenli bir aileden gelmektedir. 

Ancak,Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası makine mühendisi,annesi ise matematik öğretmenidir. Okul hayatı başarılar ile dolu olan Hafize Gaye Erkan liseyi gözde okullardan olan İstanbul Erkek Lisesi’nde okumuş ve burayı ikincilik derecesi ile bitirmiştir. Lise bitiminde girdiği üniversite sınavında ise Türkiye yirmi altıncısı olarak büyük başarıya imza atmış ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü kazanmıştır. Eğitim hayatında ki başarısını burda da devam ettiren genç Türk kızı rekor puanla bölümünü bitirmiştir. Ardından Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California’nın olduğu gözde dokuz üniversiteden burs teklifi almıştır. Hafize Gaye Erkan tercihini sadece iki kişiye verilen ve bir ev, ayda üç bin iki yüz dolar cep harçlığı, ABD Ulusal Bilim Vakfı’ndan araştırmalar için limitsiz bütçe imkanı barındıran

Princeton’dan yana kullanarak ‘onursal doktora’ bursu kazanmış ve tam burslu okuduğu Princeton Üniversitesi tarihinde doktorasını bir yılda bitiren ilk öğrenci olmayı başarmıştır.

Hafize Gaye Erkan Kaç Yaşında?

Hafize Gaye Erkan babası makine mühendisi, annesi ise matematik öğretmenidir. Genç yaşında büyük başarılara imza atan Hafize Gaye Erkan 1982 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Hafize Gaye Erkan Nerede Çalışıyor?

 Başarıya doymayan Erkan, 2019 yılında Crain’s Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker’s Women to Watch listesine girmeyi başarmıştır. 2018 yılında San Francisco Business Times’ın 40 Yaş Altı 40 ve Crain New York Business’ın 40 Yaş Altı 40 listelerine girmiştir. 

2022 Mart ayında ise Fortune 500 firması Marsh McLennan’ın Yönetim Kurulu’na katılmış ve  2019’a kadar görev yapmıştır. Erkan,  Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi’nde görev yapıyor.

Goldman Sachs’ta neredeyse on yıl geçirdi. 

Aynı zamanda First Republic Bank’ta sekiz yıl İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu gibi görevleri yapmıştır. 

Hafize Gaye Erkan, Genel Müdür ve Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanı, ABD’nin büyük bankalarında ce sigorta şirketlerinin Yönetim Kurullarına ve üst yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, sermaye planlaması, stres testi, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık yapmaktadır. Tüm bu başarılar Hafize Gaye Erkan’ın “Müthiş Türk Kızı’ olarak anılmasına neden olmuştur.

Hafize Gaye Erkan Evlimi?

Amerika Birleşik Devleti’nde büyük başarılara imza atan Hafize Gaye Erkan’ın evli olup olmadığı hakkında bir bilgiye rastlanmamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu