Biyografi

MAHMUT ÖZER KİMDİR ?

Resmi gazetede yayınlanan habere göre Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) istifa eden Ziya SELÇUK yerine, Mahmut ÖZER atandı.

MEB’de düzenlenen törende Mahmut ÖZER konuşma yaparak pandemi nedeni ile kapatılan okulların Eylül ayında açılması için elinden geleni yapacağını söyledi.

Özer törende, “İlk önceliğim gerekli tüm tedbirleri alarak, okulları tıpkı pandemi öncesinde olduğu gibi yüz yüze eğitime hazır hale getirmektir. Türkiye’nin geleceği için yüz yüze eğitime bir an önce geçmek oldukça kritik bir hal almıştır” dedi.

Yüz yüze eğitime geçmek için vaka sayılarının sıfırlanmasını beklemeyeceklerini söyleyen Özer;

“Artık okulları kapalı tutma gibi bir lüksümüz yoktur” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılan değişiklik sonucu insanlar Özer hakkında arama motorlarında bilgi aramaya başladı.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer kimdir? Özer nerelidir? Boyu kaç santimdir? Mesleği nedir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Mahmut Özer Kimdir?

Mahmut Özer,  5 Mayıs 1970 yılında Tokat’ın Yazıbaşı köyünde doğdu. İlk ve ortaöğretim eğitimini memleketinde tamamlandı.   Yeni Milli Eğitim Bakanı Özer, liseyi 198 yılında Tokat İmam Hatip Lisesinde okudu.  İmam Hatip mezunu olan yeni bakan üniversite olarak İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünü kazandı ve buradan mezun oldu. 

1992-1994 yılları arasında Dalaman Havalimanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde Elektronik Mühendisi olarak çalıştı. 

1994-2002 yılları arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tokat Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak görev almıştır.

Ayrıca 2001 senesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalında doktora yaptı. 2002 yılında ise Zonguldak karaelmas Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde yardımcı doçent olarak görev aldı. 2009 yılında rektör yardımcılığı yaptı.

Başarı merdivenlerini hızlı şekilde tırmanan Özer, 2010 yılında  profesör ünvanını aldı. Yine 2010 yılında rektör seçimlerine katılarak, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi rektörü olmaya hak kazandı ve atanarak rektör olarak göreve başladı.

2014 yılında yine rektörlük seçimlerine girdi ve kazanarak Bülent Ecevit Üniversitesi rektörü olarak atanarak göreve başladı.

1 Ağustos 2015- Ağustos 2016 tarihleri arasında Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanlığı yaptı. 

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan vekilliği görevi de yapan Özer aynı zamanda  Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Genel Kurul Üyeliği görevlerini de yürüttü.  Özer, 4 Ekim 2017 tarihinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı görevine atanarak başarılı yükselişine devam etti. 

İslam Dünyası Yükseköğretim Kalite Güvence Ajansları Birliği (AQAAIW) Başkanı olan Özer, Eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk zamanında bakan yardımcılığı görevinde bulundu.

Mahmut Özer Aslen Nereli, Boyu, Yaşı, Mesleği Ne ?

Mahmut Özer, 5 Mayıs 1970 yılında Tokat’ın Yazıbaşı köyünde dünyaya geldi.  Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Milli Eğitim Bakanı olarak atanan Özer’in bakanlığı, memleketi olan Tokat Yazıbaşı köyünde camilerden yapılan anons ile duyuruldu.

Özer, 51 yaşında olup,  boyu 1.80 civarındadır.  5 Mayıs doğumlu olan Özer, boğa burcundadır. Yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve mühendis mesleğini yaparak iş hayatında çalışmıştır. Özer meslek hayatına akademisyen olarak devam etmektedir.

Mahmut Özer’in Eşi, Twitter Adresi

 Mahmut Özer Nebahat Özer ile mutlu bir evlilik sürdürmektedir. Mahmut-Nebahat Özer çiftinin 3 çocuğu vardır. Yeni Bakan henüz sosyal medya kullanmaya başlamamış olup, twitter adresi henüz yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu