HaberBiyografi

Lütfi Elvan Kimdir? Lütfi Elvan Nereli, Kaç Yaşında?

Berat Albayrak’ın istifasıyla boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Lütfi Elvan kimdir? Lütfi Elvan Nereli, kaç yaşında?

Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Sağlık sorunları nedeniyle istifa eden Berat Albayrak’tan sonra tüm gözler yeni Hazine ve Maliye Bakanının kim olacağına çevrildi. Açıklanan Cumhurbaşkanı kararı ile yeni Maliye Bakanının Lütfi Elvan Olduğu öğrenildi.  Berat Albayrak yerine gelen, yeni Hazine ve Maliye Bakanı olan Lütfi Elvan kimdir? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık…

Lütfi Elvan Kimdir?

Lütfi Elvan,  12 Mart 1962 yılında, Nuri Elvan ve Samiye Elvan çiftinin üçüncü  çocuğu olarak Ermenek’te dünyaya geldi.  Servi Elvan adında bir ablası olan Lütfi, Ermenek ilçesinde ilkokula başladı. Ancak, ilkokulu bitirmeden, ailesiyle beraber Konya’ya taşındı ve ilk okulunu burada bitirdi. Ardından, ortaokul ve liseyi de Konya da okudu. 

Lütfi Elvan’ın Okuduğu Okullar, Eğitim Hayatı

Başarılı bir öğrenci olan Elvan,   İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’ni kazandı ve 1983 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nden mezun oldu. Eğitim hayatındaki başarısı Elvan için meyve vermeye başlamıştı. 1983 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği bursu birincilikle kazandı ve Etibank Genel Müdürlüğü adına İngiltere’ye eğitim görmeye gitti. İngiltere’de  Leeds Üniversitesi’nde maden ve yöneylem araştırması alanında tez hazırladı ve M. Phill derecesini aldı. İngiltere’de eğitiminini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Elvan, Etibank’ta yüksek mühendis olarak iş hayatına başlamış oldu. 

1987- 1993 yılları arasında Etibankta çalışan Lütfi Elvani 1993 yılında  eğitim için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.  Amerika’da Delaware Üniversitesi’nde ekonomi dalında yüksek lisans eğitimi yaptı.  Delaware Üniversitesi’nde eğitimini 1995 yılında bitirdi.

Elvan, 1996 yılında Kalkınma Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanı olarak atandı. Bu görevi 2002 yıl sonuna kadar sürdürdü. 

2007 yılında, 22 Temmuz 2007 seçimlerine katılmak için Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı’ndan istifa etti ve AK partiden vekil olarak seçildi. 

Lütfi Elvan Nereli,  Kaç yaşında, Evli mi?

Lütfi Elvan, aslen Karamanlıdır.  Elvan, Zeliha Elvan ile evli olup 2 çocuk babasıdır. 12 Mart 1962 yılında doğan Elvan, 58 yaşındadır. Balık burcudur. 

Zeliha Elvan Kimdir, Mesleği Nedir?

Zeliha Elvan, Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Lütfi Elvan’ın eşidir. Zeliha Elvan, eşinin başarısının arkasındaki en büyük etkendir.  Lütfi Elvan’ın yoğun iş temposunda her zaman eşini destekleyen Zeliha Elvan, eşinin başarılarında büyük rol sahibi olmuştur. Zeliha Elvan, aynı zamanda ilkokul öğretmenidir.

Zeliha Elvan İlkokul Öğretmenidir. 

Lütfi Elvan’ın Ailesi

Yeni hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Ahmet Nuri Elvan ve Samiye Elvan çiftinin 3. çocuğudur. Elvan’ın babası Ahmet Nuri Elvan, 1 Nisan 2013 tarihinde vefat etmiş, Konya Musalla Mezarlığında toprağa verilmiştir.

Profesyonel İş Hayatı

İngiltere’deki eğitimi ardından Türkiye’ye dönen Elvan, Etibank’ta yüksek mühendis olarak işe başladı.  1989 yılında DPT Müsteşarlığında Uzman Yardımcısı olarak görev yaptı. 1989-1990 seneleri arasında Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. 1990 ila 1993 yılları arasında ise İktisadi Sektörler Başkanlığında ‘Madencilik Sektöründen Sorumlu Uzman Yardımcısı’ olarak görev yaptı.

1996-1996 yılında İktisadi Sektörler Başkanlığında ‘Madencilik Sektöründen Sorumlu Uzman olarak görev yaptı.

1996 senesinde, Kalkınma Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanı olarak atandı. 

199 yılında, OECD Kırsal Kalkınma Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı seçildi.

2002 yılında Devlet planlama Teşkilatı Müsteşar Yardımcılığı yaptı.

2002 yılında Müsteşar Yardımcılığı görevinden istifa etti ve AKP’den 23. dönem Karaman Milletvekili seçildi.

24. Dönem’de AKP’den Milletvekili seçildi. 24. Dönem’de de Milletvekili seçilen Lütfi Elvan, bu dönem de Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı yaptı.

25 Aralık 2013 tarihinde Binali Yıldırım’dan boşalan Ulaştırma,  Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na atandı.

29 Ağustos 2014 tarihinde Ahmet Davutoğlu 62. Türkiye Hükümetini kurdu ve Lütfi Elvan yine Ulaştırma,  Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na atandı, aynı zamanda hükümet sözcülüğü ve başbakan yardımcılığı görevlerini de üstlendi.

7 Haziran 2015 seçimlerine katılabilmek için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevinden istifa etti ve Mersin Milletvekili adayı olarak seçimlere katıldı, Mersin Milletvekili olarak seçildi.

 24 Kasım 2015 tarihinde kurulan 64. Hükümet kabinesinde Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

22 Mayıs 2016 tarihinde, Ahmet Davutoğlu yerine Ak Parti Genel Başkanı olarak Binali Yıldırım seçildi. Binali Yıldırım’ın kuruduğu kabinede Kalkınma Bakanı olarak atandı.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde Ak Parti Mersin Milletvekili olarak tekrar seçildi. Aynı zamanda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevi yaptı.

8 Kasım 2020 tarihinde ise, Berat Albayrak’ın istifasıyla boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atandı.

Joe Biden ve Lütfi Elvan’ın Ortak Yönleri

Lütfi Elvan, 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Delaware Üniversitesi’nde, ekonomi dalında yüksek lisans eğiti almıştır. Aynı dönem olmasa da, Joe Biden’de aynı okulda eğitim görmüştür. Kaderin cilvesi olacak ki, Joe Biden Amerika Başkanı seçildikten 3 gün sonra, Lütfi Elvan Maliye Bakanlığı görevine atanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu