Din

Hafızayı Güçlendiren, Unutkanlığı Gideren Dua ve Zikirler…

Unutkanlık kadın, erkek herkesin ortak sorunudur. Hatta gençler ve çocuklarda bile ortaya çıkan unutkanlık sorunu bazen bir sağlık sorununun belirtisi, bazen de yanlış beslenme sonucu olarak ortaya çıkar. Peki, unutkanlığı gideren, hafızayı güçlendiren dua ve zikirler nelerdir?  Zekayı kuvvetlendirmek için hangi dua okunur? Peygamber efendimiz Hz. Muhammet’in unutkanlık duası nedir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Unutkanlık bir çok kişinin ortak sorunu olan bir problemdir. İleri derecede olan unutkanlık bazı vitamin ve minerallerin eksikliği ya da daha ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle unutkanlık şikayeti olan kişiler mutlaka doktora gitmeli ve doktorun önerdiği tedavi uygulamalıdır. Hiç bir sağlık sorunu olmadığı halde unutkanlık şikayeti olanlar dua ve zikirlerden yardım alarak hafızalarını güçlendirebilirler. 

Hafızayı Güçlendiren Dua

Hafızasının güçlü olmasını isteyen, her istediğini aklında tutmak isteyen kişiler şu duayı düzenli olarak okumalıdır. 

Hafızayı güçlendiren dua;

“Ya Hayyu Ya Kayyum Fela Yefutü şey’ün min ılmihi vela yeudühü” 

Her okuduğunu, her duyduğunu aklında tutmak, hafızayı güçlendirmek için bu dua her gün 24 defa okunması önerilir. Bu duaya en az 40 gün devam edilmelidir.

Unutkanlığı Gideren, Zihni Açan Dua

Bismillahirrahmanirrahim

Fe fehhemnaha süleyman ve küllen ateyna hukmev ve ılmev ve sehharna mea davudel cibale yüsebbıhne vet tayr ve künna faılın.  (Enbiya Suresi 79. ayet)

Unutkanlığa Karşı Peygamberimizin Önerdiği Dua

Peygamber efendimizin unutkanlığı önleöek için Hz. Ali’ye önerdiği dua şu şekilde olduğu rivayet edilir:

Hz. İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: “Hz. Ali;

 “Annem ve bâbam sana kurban olsun, şu Kur’an göğsümde durmuyor gidiyor. Kendimi onu ezberleyecek güçte göremiyorum” dedi.

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ona şu cevabı verdi: “Ey Ebûl-Hüseyin! (Bu meselede) Allah’ın sana faydalı kılacağı, öğrettiğin takdirde öğrenen kimsenin de istifade edeceği, öğrendiklerini de göğsünde sabit kılacak kelimeleri öğreteyim mi?”

Hz. Ali (radıyallâhu anh): “Evet, ey Allah”in Rasûlü, öğret bana!” dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber şu tavsiyede bulundu:

Perşembeyi cumaya bağlayan gece kalk ve dört rekat namaz kıl.

  Birinci rek’atte, Fâtiha ile Yâsin sûresini oku, ikinci rek’atte Fâtiha ile Hâmim, ed-Duhân sûresini oku, üçüncü rek’atte Fâtiha ile Eliflâmmîm Tenzîlü’ssecde’yi oku, dördüncü rek’atte Fâtiha ile Tebâreke’l-Mufassal’ı oku. Teşehhüdden boşaldığın zaman Allah’a hamd et, Allah’a senayı da güzel yap, bana ve diğer peygamberlere salât oku, güzel yap. Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar ve senden önce gelip geçen mü’min kardeşlerin için istiğfat et. Sonra bütün bu okuduğun duaların sonunda şu duayı oku:

“Allah”ım, bana günahları, beni hayatta baki kıldığın müddetçe ebediyen terkettirerek merhamet eyle. Bana faydası olmayan şeylere teşebbüsüm sebebiyle bana acı. Seni benden râzı kılacak şeylere hüsn-i nazar etmemi bana nasîb et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı olan celâl, ikram ve dil uzatılamayan izzetin sâhibi olan Allah”ım. Ey Allah! ey Rahman! celâlin hakkı için, yüzün nuru hakkı için kitabını bana öğrettiğin gibi hıfzına da kalbimi icbâr et. Seni benden razı kılacak şekilde okumamı nasîb et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı, celâlin ve yüzün nuru hakkı için kitabınla gözlerimi nurlandırmanı, onunla dilimi açmanı, onunla kalbimi yarmanı, göğsümü ferahlatmanı, bedenimi yıkamanı istiyorum. Çünkü, hakkı bulmakta bana ancak sen yardım edersin, onu bana ancak sen nasib edersin. Herşeye ulaşmada güç ve kuvvet ancak büyük ve yüce olan Allah’tandır.”

Peygamberimizin önerdiği, unutkanlığı önleyen bu tertip en az üç defa, perşembeyi cumaya bağlayan gece yapılması tavsiye edilir.

Zekayı Kuvvetlendirmek İçin Hangi Dua Okunur?

Hafızanın kuvvetlenmesi ve zihin açıklığı, ilmin artması için Bakara Suresi’nin 32. ayeti her gün okunmalı ve okumaya devam edilmelidir.  Daha kuvvetli bir zihin için bu dua suya  okunup, sonra o su içilebilir.  Yazılı ve sınavı olan kişiler bu tertibi yapabilir.

Bakara Suresi’nin 32. Ayeti

سُبْحَانَكَ لاَعِلْمَ لَنَاۤ اِلاَّ مَاعَلَّمْتَنَاۤ اِنَّكَ اَنْتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ

Sübhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmul hakîm

“Seni her türlü noksandan tenzih ederiz. Senin bize öğrettiğinden başka bilgimiz yoktur. Muhakkak ki Sen, ilmi ve hikmeti her şeyi kuşatan Alîm-i Hakîmsin.” (Bakara Suresi 32. Ayet)

Kuranda Zihin Açıklığı Duası

Zekayı kuvvetlendirmek, unutkanlığı gidermek için Nur Suresi 35. ayat okunması tavsiye edilir.

Nur Suresi 35. Ayet

Arapça Okunuşu:

Allâhu nûrus semâvâti vel ard(ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ mısbâhun, el mısbâhu fî zucâcetin, ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durriyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr(nârun), nûrun alâ nûr(nûrin), yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullâhul emsâle lin nâsi, vallâhu bi kulli şey’in alîm(alîmun).

Unutkanlık İçin Zikirler

El-Muhsi ism-i şerifi Allahu Teala’nın, ‘her şeyi, her şeyiyle bilen’ mânâsına gelen güzel isimlerinden biridir. 

Unutkanlığı önlemek için “El- Muhsi” zikri her gün 148 defa okunur.

El- Alim esması beş vakit namaz sonrası, 150 defa okunur. “Ya Alîm celle celâlühû” şeklinde okumak daha efdaldir.

El- Kayyum ismi şerifi; Zatı ile kaim olan, ezeli ve ebedi her şeyin varlığı kendisine bağlı, uykusu ve uyuklaması olmayan, varlıkları yöneten, koruyan, ihtiyaçlarını üstlenen anlamlarındadır.

Unutkanlığı gidermek, hafızayı güçlendirmek, zihni açmak için El-Kayyum zikri 156 defa, her gün okunur.

Ya Rahman ism-i şerifi hafızayı güçlendirmek için okunan esmalardan biridir.

Ya Rahman zikri unutkanlığı önlemek, hafızayı güçlendirmek için her gün 100 defa okunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu