Din

Borç Ödeme Duası- Borçtan Kurtulma Duası

Dağ kadar borcu olanlar, Uhud dağı kadar borcu olanlar hangi duaları okumalı? Borç duası nedir? Borç ödeme duası nasıl okunur? Borçtan kurtulma duası nasıl okunur? Peygamber efendimizin borçtan kurtulma duası nedir? Borcunu ödeyemeyen kişi hangi duayı okur? 21 günde borçtan kurtulma duası nedir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Yaşamak için bazı ihtiyaçlar, bu ihtiyaçları karşılamak için de paraya gerek vardır. Ancak bazı durumlarda kişinin maddi durumu yeterli gelmez. Bazen de işler ters gider, sıkıntılar baş gösterir. Hastalık gibi durumlar da kişileri maddi olarak zorlayabilir. Bu gibi sıkıntılar karşısında eş dost tanıdıktan borç para istenir.

İstenen borçlar her zaman belirlenen zamanda geri ödenemeyebilir. Bu durum insanlarda büyük baskı doğurur. İnsanlar bu sıkıntı karşısında da her sıkıntıda olduğu gibi Allah’a sığınır.  Borç duası okunarak Allah’tan bol rızık istenir. Borcu ödeme, borçtan kurtulma duası, sureler esmalar insanları maddi ve manevi rahatlığa kavuşmasına vesile olur.

Dağ Gibi Borcu Ödeme Duası

Türkçe okunuşu: “Allahumme ekfini bi-halalike an haramike ve eğnini bi fadlike ammen sivake.” Anlamı: “Allahım! Bana helâl rızık nasib ederek haramlardan koru! Lutfunla beni senden başkasına muhtaç etme!” (Tirmizî, Daavât 111)

Borçtan Kurtulmak, Borcu Ödemek İçin Okunacak Dua

Türkçesi: (Allahümme Malikel’mülki tu’til’mülke men teşaü ve tenziul’mülke mimmen teşaü ve tüizzü men teşaü ve tüzillü men teşaü bi’yedikel’hayr, inneke ala külli şey’in kadir.) Rahmened’dünya vel’ahireti tuğdihe men teşeü ve temneuhe men teşeü irhamnî rahmeten tuğninî bihe an rahmti men sivek.

Anlamı: (“Ey mülkün mâliki olan Allahım! Sen mülkü dilediğine verirsin, mülkü dilediğinden çeker alırsın. Dilediğini azîz kılarsın, dilediğini zelîl kılarsın. Hayır senin elindedir. Muhakkak sen herşeye kadirsin.” Al-i İmran sûresi, 26) “Ey dünyâ ve âhiretin Rahmanı! Sen onları dilediğine verirsin, dilediğine vermezsin. Beni, senden başkasının acımasından müstağnî kılacak bir rahmet ile bana rahmet eyle.” (Heysemî, X, 186)

Peygamber Efendimizin Borç Duası

Muaz ibn-i Cebel (r.a) şöyle buyurdu:

“Bir gün Resulullah (s.a.v): İster misin ev Muaz,sana bir dua öğreteyim de, üzerinde dağlar kadar borç olsa da Allah Teala onu sana ödetsin?”

Ben:

“Buyur, Ya Resulallah, dedim. Bunun üzerine Resulallah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

“ Bismillahirrahmanirrahim. İnnallahe hüver razzaku zul kuvvetil metin……. Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.”

Peygamber efendimizin tavsiye ettiği rivayet edilen bu borç duası günde 21 defa okunması önerilir.

Bol Rızık İçin Hangi Sure Okunmalı?

Kuran-ı Kerim’de yer alan Vakıa Suresi, bol rızık, hayırlı kazanç için okunması önerilen surelerden biridir. Peygamber efendimiz Hazreti Muhammet (sallallahü aleyhi ve sellem) borçtan kurtulmak, bol rızık elde etmek için Vakıa suresini önermiştir. 

Rızkı arttırmak, borçlardan kurtulmak, hayırlı kazanç  için okunabilecek sure tavsiyeleri arasında yer alan Vakıa Suresi ile ilgili hadis-i şerifte şöyle buyrulmaktadır:

 “Her gece Vâkıâ sûresini tilâvet eden kimseye ebediyen fakirlik ve sıkıntı isâbet etmez; yani darlık görmez.” (Beyhakî, Şuab, II, 492)

21 Günde Borçtan Kurtulma Duası

Duaların kabulü, zamanı sadece ve yalnız Allah’ın elindedir. O insanlar için en hayırlısını bilir. Bu nedenle dualara zaman vermek doğru bir davranış değildir. 

Borçtan kurtulmak, borcu kolay ödeyebilmek, bol rızık için dualar sürekli okunmalı ve iş hayatında çalışma düzenine önem verilmelidir. İnsanların eylemleride dua niyetine geçer. Bir kişi borçlarını ödemek için maddi geliri olan bir işte çalışmadan, sadece dua ederek borcunu ödeyemez. Kişi maddi geliri olan bir işte çalışmalı ve Allah’tan bol rızık, borcu ödeme kolaylığı istemelidir.

Bu Duayı Okudum Borçlarımdan Kurtuldum…

“Bu duayı okudum borçlarımdan kurtuldum” “borçtan kurtulma duası denenmiş”  gibi bir cümle kurmak doğru bir davranış değildir. Kişi öncelikle ödeyebileceği miktarı borç almaya çalışmalıdır. Ödeyemeyeceği miktarı borç almak iki tarafı da zora düşürür. 

Ardından günlük yaşantısına çeki düzen vererek tasarruf etmeli, parasını çarçur etmemelidir. 

Her sabah namazından sonra şu ayeti okuyarak Allah’tan borcu ödeme kolaylığı isteyebilir.

Borçtan kurtulmak için okunacak dua;

…Rabbimiz! Bizimle kavmimiz arasında adâletle hükmet! Sen hükmedenlerin en hayırlısısın.” (el-A’râf, 89) 

Borcu Ödemeyen Kişiye Hangi Dua Okunur?

Birinden borç para alıp ve ödeyemeyen kişi için hangi dua okunur sorusu merak edilenlerin başında gelir. Borcu ödemeyen kişiye öncelikle iyi niyetle yaklaşılmalı, ödeme yapamamasının nedeni öğrenilmelidir. Maddi sıkıntıda olan kişiyi utandırmak, zorlamak doğru bir davranış sayılmaz. Bu kişinin işlerinin rast gitmesi, rızkının artması için Allah’a dua edilebilir. 

Rızık Duası

Okunuşu: Rabbenaf’teh beynena ve beyne kavmina bilhakki ve ente hayru’l-fatihin.

Anlamı: “…Rabbimiz! Bizimle kavmimiz arasında adâletle hükmet! Sen hükmedenlerin en hayırlısısın.” (el-A’râf, 89) âyetini duâ niyetiyle okumalıdır.

Okunuşu: “Allahümme yâ müfettihal ebvâb. İftah lenâ hayral bâb.

Anlamı: “Ey kapıları açan Allah’ım! Bize en hayırlı kapıyı aç!” diye duâ etmelidir. Böylece inayet-i ilâhiyyeye nail olması umulur.

Borçtan Kurtulmak İçin Okunan Esmalar

el- Aziz (c.c)

el Aziz (c.c) esması; mağlup edilmeyen, mümkün olmayan anlamındadır.

Borçtan kurtulmak için el Aziz (c.c) esması, her sabah namazı sonrası 41 defa okunması önerilir. 

el-Kebir (c.c)

el- Kebir: Bütün büyüklükleri kendisine mahsus olan.

Borcu kolaylıkla ödeyebilmek için el Kebir (c.c) esması her gün 1000 defa zikir olarak çekilmesi tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu