Din

Cevşen Nedir, İçinde Hangi Dualar Vardır? Cevşen Okumak Ne İşe Yarar?

Cevşen, Farsça kabul edilen bir sözcüktür. Cevşen kelime anlamı olarak “savaş elbisesi, zırh” anlamına gelmektedir. Bu nedenle “cevşen zırh duası” olarak da bilinir.

Cevşen nedir? Cevşen ne için okunur? Cevşenin içinde hangi dualar vardır? Cevşen duası nelerden korur, kuranda geçiyor mu? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Cevşen Nedir?

Cevşen, kelime anlamı “savaş elbisesi, zırh” olarak kullanılan bir sözcüktür. 

Rivayete göre Asr-ı saadet zamanında bir savaş sırasında (rivayete göre Uhud savaşında) Hazreti Peygamberin zırhı onu iyice sıkmış ve bunaltmıştır.  Bunun üzerine Hazreti Peygamber ellerini açarak Allah’a (c.c) dua ederek yakarmıştır. 

Bunun üzerine Cebrail gelerek Hazreti peygambere şöyle seslenmiştir:

Ey Muhammed! Rabbin sana selam ediyor ve üzerindeki zırhı çıkarıp bu duayı okumanı istiyor. Bu dua hem sana hemde ümmetine zırhtan daha sağlam bir güvenlik sağlayacaktır.” demiştir. Rivayette geçen bu duanın Cevşen duası olduğu varsayılır.

Cevşen Okumak Ne İşe Yarar?

Cevşen duası arşın direklerinde yazılı olduğuna inanılan bir duadır. 

Bu duayı okuyan kişi her türlü afet, hastalıktan korunur. Cevşeni zırh duası okumak oldukça sevaplıdır. Bu duayı okuyan kişiye 900.000 şehid sevabı verildiğine inanılır. Cevşen okuyan kişi Allah’a daha yakın olur. 

Cevşen İçinde Hangi Dualar Var?

Cevşen-i Kebir okuması uzun olan bir duadır. Cevşen duası Allah’ın (c.c) isim ve sıfatları olduğu 100 bölümden oluşan bir duadır. Her bir bölümü besmele ile başlar ve “Sübhaneke ya la ilahe illa ente el-gavsa el gavs salli ala Muhammedin ve alihi ve hallisna minen nar ya zel-celali ve’l-ikram ya erhamerrahimin duasıyla biter.

Cevşen okuyan kişiler 25 yerde  “Allāhümme innî es’elüke bi-esmâik” cevşen okur.

“yâ Allah, yâ rahman, yâ rahîm” emaları cevşen içinde sıkça geçen dualar arasındadır.

Cevşen okuyan kişiler Allah’ın 250 esmasını ve 750 sıfatını dua içinde okurlar.

Cevşen Kuranda Geçiyor mu?

Cevşen Kuran’da geçen bir ayet değildir. 100 bölümden oluşan, her bölümde Allah’ın güzel isimleri ve sıfatları olan bir duadır. Cevşen Kuranda geçmez.

Cevşen Duası Nelerden Korur?

Cevşen-i Kebir duası, Hazreti Muhammed’e bir savaş sırasında Allah tarafından gönderildiği rivayet edilen bir duadır. Bu dua “zırh duası” olarak da bilinir. 

Cevşeni zırh duası başta düşman olmak üzere kötü insanlardan korur. Cevşen her türlü afet, felaket, kaza, yangın, kötülük, şer, zalimin zulmü, iftira gibi kötülüklerden korur. 

Büyük Cevşen Nedir?

Cevşen, Cevşen-i Kebir ve Cevşen-i Sagır olarak bilinen ve birbirlerinden farklı olan duaların ortak adıdır.

Cevşen-i Kebir, Şiiler arasında oldukça rağbet gören bir duadır. Hatta bazı Şiiler bu duayı kefenlerine yazdırmayı vasiyet eder. Bu duanın  mana ve muhteva açısından sakıncası bulunmaz. Ancak sahih olup olmadığı şüphelidir. 

Cevşen-i Kebir büyük cevşen olarak bilinen duadır. Bunun nedeni duanın uzunluğudur.

Cevşen-i Sagır ise 19 bölümden oluşan bir duadır. Bu duayı İbn Tavus Mühecü’d-da’avat adlı eserinde “Cevşen” başlığıyla paylaşmıştır.

Cevşen Takmanın Faydaları

Koruyucu, zırh duası olarak bilinen cevşen, okuması tavsiye edilen dualardan biridir. Ancak uzun bir duadır, Bu nedenle her zaman, her yerde okumak mümkün olmayabilir. Bu nedenle bazı alimler cevşeni yazılı olarak taşımayı tavsiye eder. 

Cevşen takmanın faydaları arasında her türlü kötülüklerden korunmak olduğu varsayılır. Her türlü kötülükten, şerden, kazadan beladan, afetten korunmak niyetiyle cevşen takılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu