Biyografi

Selçuk Bayraktar

Doğum Tarihi1979 (44Yaşında)
Meslek İş İnsanı
Cinsiyet Erkek
ÇocuklarKızı Canan Aybüke
İlişki Durumu Evli (Sümeyye Erdoğan ile)
EğitimYüksek Lisans Mezunu
Boy (m)1.77 m
Kilo85 Kg

Selçuk Bayraktar Kimdir?

1979 yılında İstanbul’un Sarıyer ilçesinde dünyaya gelen Selçuk Bayraktar aslen Trabzonludur, Selçuk bayraktar boyu 1.77 m dir. İlköğretimini Sarıyer İlköğretim Okulunda tamamlamıştır.

1997 yılında Robert kolejinden mezun olan ve 1997- 2002 arasında ise İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine devam etmiştir. Üniversite eğitimi sırasında University of Pennsylvania’nın GRASP laboratuvarında staj kabulü aldı. Staj kapsamında aldığı burs teklifiyle yüksek lisans eğitimini 2002- 2004 yılları arasında Upenn’de devam ettirdi. Aynı zamanda ödüllü akademisyen olan Prof. Dr. George Pappas’ın yardımcısı olarak araştırma asistanlığı görevini yürütmüştür.

Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Selçuk Bayraktar (MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de burslu olarak doktora teklifi almıştır. Doktora eğitimi boyunca İnsansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yürütmüştür. Danışman hocasının Georgia Institute of Technology’ye (Georgia Tech) transfer olması ile MIT’den de ikinci lisans diplomasını alarak, doktora çalışmalarına Georgia Tech’de devam etmiştir.

Selçuk Bayraktar araştırmaları ile dünyada ilk kez İHA’ların formasyon uçuşu deneyleri, hava-yer robot takımlarının koordinasyonu, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri konularında bilimsel yayınlara konu olabilecek çalışmalar gerçekleştirmiştir. Hususi pilot lisansına sahip olan Selçuk Bayraktar 2007 yılından bu yana Baykar Makina bünyesinde teknik müdürlük (CTO) görevini yürütmektedir. Baykar bünyesinde geliştirilen milli ve özgün olan İnsansız Hava Aracı Sistemileri’nin aviyonik sistem mimarisi, uçuş kontrol, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, elektronik donanım ve gömülü yazılım geliştirme gibi konularda çalışmalarını yürütmektedir.

Kurucusu olduğu Türkiye Teknoloji Vakfı’nda (T3 Vakfı) yetenekli olan gençlerin ve her yaş grubundan insanın teknoloji geliştirilmesi süreçlerine katılmalarını sağlamak için çalışmaktadır. T3 Vakfı bünyesi ile stretejik önemi yüksek, küresel rekabet koşulları gereğince milli ve özgün olarak üretilmesi öncelikli olan ürün, sistem ve bileşenlere yönelik girişim, araştırma- geliştirme projeleri ile gerçekleştirmek ve desteklemek için çalışmalar yürütmektedir.

Selçuk Bayraktar ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunu gerçekleştirmek için vakfın bilimsel çalışmalarına Mütevelli Heyeti Başkanı olarak liderlik etmektedir. Üstelik bir de Milli Teknoloji Hamlesi için çok kritik olduğunu düşündüğü Havacılık ve Uzay tutkusunu tüm topluma yayma amacı ile ülkemizin ilk ve tek havacılık ve uzay festivali olan TEKNOFEST’i ekibi ve hissedar kurumlar ile birlikte düzenlemektedir.

Etkisi tüm ülkelerde ve Türkiye’de de hissedilen Covid-19 salgınına karşı yürütülen seferberlikte etkin rol oynamıştır. 22 Mart 2020’de Twitter hesabından yayınladığı video ile, yerli ve milli imkanlar ile üretilecek solunum cihazına teknik destekte bulunacaklarını açıklayan Selçuk Bayraktar ayrıca bu üründen 250 tane de bağışlayacaklarını duyurmuştur. Arçelik, ASELSAN, BAYKAR Savunma ve BIOSYS’in birlikte yürütmüş olduğu iki haftalık geliştirme sürecinin ardından üretilmesi öngörülen 5000 solunum cihazının ilk 100 adedi, 20 Nisan 2020’de, Başakşehir, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açılışında teslim edilmiştir.

2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile Yahya Kemal Bayatlı Gösteri Merkezi’nde evlenmiştir. Bu evlilik ile 2017 Ağustos tarihinde bir kızı dünyaya gelmiştir. Kızlarına Canan Aybüke ismini koymuşlardır.

Başarılar

 • Milli Havacılık rekorlarına imza atan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin güdüm ve kontrol sistemi tasarımı
 • Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk milli İHA olma ünvanına sahip Bayraktar Mini İHA’nın tasarımı
 • Bayraktar TB2 İHA Sistemi ile Milli Füze atışını başarı ile tamamlama (Türk Patent Enstitüsü Tescil No: 2015 03023)
 • Türkiye’nin ilk döner kanat İHA sistemi Malazgirt İHA’nın tasarımı
 • Türkiye’nin ilk TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) Sistemi Bayraktar AKINCI’nın tasarım ve geliştirilmesi

Ödüller ve Teşekkürler

 • Robot Teknolojileri Zirvesi (2012) Türkiye’nin ilk yerli insansız hava aracını yaptığı için teşekkür plaketi
 • Avrasya Bir Vakfı’nın Türk kültür dünyasına verdiği fevkalade hizmetleri münasebeti ile sunduğu teşekkür plaketi
 • Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı teşekkür plaketi
 • İTÜ IEEE Öğrenci kolu tarafından düzenlenen Projekent 2011 katkısı
 • Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatro-Tek’ 11 Etkinliği Katılımı ve Teşekkür Belgesi
 • YTÜ 3. Savunma Sanayi Günleri Etkinliği Katılımı
 • Yıldız Teknik Üniversitesi DBF ( Yap Tasarla Uçur) Takımı Teşekkür Plaketi (17 Mart 2015)
 • Future Flight Design Yarışması Jüri Üyeliği ve Bilimsel Danışmanlık, Hava Harp Okulu FFD 2013

Patentleri

 • Hava Araçları İçin Otomatik İniş-Kalkış Sistemi (Türk Patent Enstitüsü 2015/07928),
 • Değişen Çalışma Şartlarını Algılayabilen Elektromekanik Servo Motor Kontrollü Eyleyici Sistemi ve Kontrol Metodu (Türk Patent Enstitüsü 2015/14111)
 • Üç Yedekli Uçuş Kontrol Sistemi (Türk Patent Enstitüsü Ref: PT2015-00693)
 • Ekg Cihazı (Türk Patent Enstitüsü Ref: PT2015-00693)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu