Din

Salavatı Melevan Faziletleri Nelerdir? Salavatı Melevan Türkçe- Arapça Okunuşu

Bir okunuşu otuz altı bin salavat sevabına eş olan salavat salavatı melevan.

Salavat-ı melevan nedir? Salavatı melevan nasıl okunur, Türkçe ve Arapça okunuşu nedir? Salavat-ı melevan anlamı ve faziletleri nedir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Melevan salavatı, sevanı oldukça fazla olan bir duadır.  Her türlü sıkıntı, hacet, dilek için okunması önerilir.

Melevan Salavatı Nedir?

Rivâyete göre fakirlik yaşayan  bir derviş rüyasında Peygamber Efendimizi görmüş ve durumunu efendimize  arz etmiş. Bunun üzerine peygamber efendimiz kendisine Gazneli Mahmud’a giderek sıkıntısını giderecek maddî yardımı istemesini tavsiye etmiştir. Derviş “Efendim padişah beni kapısından kovar, ona ne diyeyim ki benim ihtiyacımı görsün, kapısından kovmasın?” deyince Efendimiz; O’nun bana yatmadan evvel otuz bin, yataktan kalkarken de otuz bin salavât getirdiğini haber ver” demiş.

Derviş, peygamber efendimizin buyurduğu gibi padişahın kapısına gitmiş ve efndimizin söylediklerini harfiyen bildirmiş.

Gazneli Mahmud dervişin bu söylediklerini duyunca ihtiyacından fazlasını ona hediye etmiş. Derviş çekildikten sonra padişahın etrafında bulunan devlet erkânı hükümdara, sürekli yanında bulunduklarını, bu kadar salavâtı ne zaman ve nerede çektiğini sorarlar. O’da “ulemâ-yı ehl-i yakînden duyduğuna göre aşağıda yazılı salavâtı her kim bir defa okursa on bin defa salavât çekmiş gibi olduğunu, kendisinin de yatmadan önce üç defa, kalkarken de üç defa çektiğini böylece otuzardan altmış bin defa okumuş gibi olduğunu söylemiştir.

Rivayette geçen, bu kadar kıymetli salavat-ı şerif melevan salavatı olarak bilinen dua olduğu rivayet edilir.

Melevan Salavatı Türkçe Okunuşu

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin mahtelefel melevani ve teakabel asarani ve kerraral cedidani vestekbelel ferkadani ve belliğ ruhahu ve ervaha ehl-i beytihi minnat tahiyyete vesselame verham ve barik ve sellim aleyhi ve aleyhim teslimen kesiran kesira. Ve belliğ ruhahu ve ervaha ehli beytihi minnet tehıyyete ves selam. Verham ve barik ve sellim aleyhi kesiran kesiran ila yevmil haşri vel karar.

Salavatı Melevan Arapça Okunuşu

Salavatı Melevan Anlamı

Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e ve O’nun aline, gece ve gündüzün devamı, sabah ve akşamın birbirini takibi, gece ve gündüzün tekrar edip durmaları, Kutup Yıldızlarının karşılaşmaları süresince salat eyle. O’nun ve ehl-i beytinin ruhlarına bizlerden selam ve esenlikler ulaştır. O’na merhamet eyle. O’nu mübarek kıl ve O’na haşr ve karar gününe kadar bol bol selam eyle.

Salavatı Melevan Faziletleri ve Sırları

  • Salavatı melevan her türlü sıkıntı için okunması tavsiye edilen bir duadır.
  • Bu dua aynı zamanda rızık duasıdır. Bu duanın yüzü suyu hürmetine Allah (c.c) okuyan kişinin rızkını artırır, fakirlikten uzaklaştırır.
  • Salavat-ı melevan duasını bir kere okuyana 36 bin salavat sevabı verileceği rivayet edilmiştir.
  • Sabah- akşam 7 defa okunması önerilen bu salavat aile huzursuzluğuna iyi gelir.
  • Bu salavatı okumaya devam eden kişiler Allah’ın (c.c)izni ile düşmanların şerrinden korunur.
  • Salavat-ı melevan duası her okunuşta on bin, üç defa okunuşta ise 30 bin tesbih sevabı verildiği rivayet edilmiştir.
  • Bu salavatı düzenli şekilde okumaya devam eden kişiler Hazreti Peygamber’in feyz ve ruhaniyetinden istifade ederler, peygamber efendimizin şefaatine nail olurlar.

Salavatı Melevan Kısa Okunuşu

Allâhümme Salli Alâ Seyyidinâ Muhammedin mahtelefel melevâni ve teâkabel asarâni ve kerrerel cedîdâni vestakbelel ferkadâni ve bellig rûhahü ve ervâha ehli beytihî,minnet tahiyyete vesselâm ve bârik ve sellim kesîrâ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu