Din

Ramazanın Son 10 Günü Okunacak Dua

Ramazanın son 10 günü hangi dua okunur? Ramazanın son 10 günü okunan çok etkili hacet duası nedir? Ramazanın son 10 günü okunan hacet duası nasıl okunur? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

11 ayın sultanı olan Ramazan ayı insanların tam olarak kulluğa soyunduğu en azından çaba sarf ettiği bir aydır. Bu ayın her anı, her dakikası çok kıymetlidir, bu nedenle çok iyi değerlendirmek gerekir. Ramazanın son 10 günü müslümanları hüzün kaplamaya başlar. Bu mübarek ayın bitmesi, kıymetli zamanların geçmesi müslümanları üzüntüye sevk eder. Özellikle “bin aydan daha hayırlı” olan Kadir Gecesi de bu gecelerde daha fazla aranır, ibadetlere daha fazla önem verilir. Ramazanın son on günü zikirler, tesbihler, dualar bol bol okunmalıdır. Her fırsatta Kuran-ı Kerim okunmalı mümkün olduğunca ibadetle vakit geçirilmelidir. Aynı zamanda sadaka verilmeli, hayır işlere vakit ayrılmalıdır. 

Hz. Ayşe -radıyallâhu anh- şöyle dedi:

“Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- geceleri  ihyâ eder, ev halkını uyandırır, ibadete soyunarak eşleriyle ilişkiyi keserdi.”

Ramazanın Son 10 Günü Okunacak Dua

Ramazanın son 10 günü Allah’a bol bol dua edilmelidir.  Bu vakitlerde tavsiye edilen çok etkili hacet dualarından biri de Yasin suresinin 82 ve Yasin suresi 83. ayetleridir.

Yasin suresi 82-83. ayetleri;

Yasin suresi 82 ve 83.ayet Arapça

إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَيْئًا أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ 

فَيَكُونُ ﴿٨٢﴾

فَسُبْحَانَ الَّذِي بِيَدِهِ مَلَكُوتُ كُلِّ شَيْءٍ

وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ 

Yasin suresi 82 ve 83. ayet Türkçe Okunuşu ve Meali 

Yasin suresi 82. ayet;

İnnemâ emruhû izâ erâde şey’en en yekûle lehu kun fe yekûn(yekûnu).

O (Allah), bir şey irade ettiği (dilediği) zaman O’nun emri, sadece ona: “Ol!” demektir. O, hemen olur

Yasin suresi 83. ayet

Fe subhânellezî bi yedihî melekûtu kulli şey’in ve ileyhi turceûn(turceûne).

İşte O, Sübhan’dır. Herşeyin melekûtu (mülkü ve hükümdarlığı) O’nun elindedir. Ve O’na döndürüleceksiniz.

Ramazan ayının son 10 günü içinde Yasin suresi 82 ve Yasin suresi 83 ayetleri 1001 defa okunması tavsiye edilir.

Her Duanın Kabulü İçin Yasin Suresi 82 ve 83. Ayet

Yasin suresinin 82 ve 83. ayetleri faziletleri arasında çok etkili bir hacet duası olması da vardır, her duanın kabulü için okunabilir.

Yasin suresi 82 ve 83. ayet dilek için öncelikle  “Eûzu billahi mineş-şeytanirracim” denir. Besmele 3,7,11,21 gibi rakamlar kadar söylenebilir. Ardından niyet edilir ve Yasin suresi 82 ve 83. ayet dilek için okunur. Bu sureler hacet için 1001 defa okunması tavsiye edilir. Ancak 1001  defa Yasin suresi 82 ve 83. ayetlerini hacet için okuyamayanlar 7, 11, 21, 101 defa da okuyabilir, Duaların kabulü Allah (cella celalühü) elindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu