Haber

Son dakika…İçişleri Bakanlığı’ndan yeni önlemler; marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı düzenlendi

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliklerine corona virüsüne karşı önlemler kapsamında  yeni ek genelge yolladı. Genelgeyle marketlerin çalışma saatleri, marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı belirlendi. Bunun yanında tüm şehir ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçlarının yolcu kapasitesi de  belirlendi.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine gönderdiği ek genelgeyle marketlerin çalışma süreleri ve marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı belirlendi. Ayrıca tüm şehiriçi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları, geçici bir zaman dilimi için ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu taşıyacak.

Marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı düzenlendi

Bakanlıktan gönderilen ek genelgeye göre, il ve ilçelerde küçük, büyük tüm marketler en fazla 09.00 -21.00 saatleri arasında hizmet verebilecek Market içinde bulunan müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın( depolar, idari bürolar v.b hariç) onda biri kadar olacak.

Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısı  market girişlerine asarak ilan edecek. Market içinde belirlenen sayıda müşteri mevcut ise market içinden müşteri çıkmadan başka müşteri markete alınmayacak. 

Marketler aynı zamanda içeriye girmek için sıra bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sıklıkla hatırlatacaklar , market girişine görülecek şekilde bu hususu belirten afişler bulundurulacak.

Toplu taşıma araçlarında yolcu sayısı düzenlendi

Genelge de, il ve ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçları( şehirlerarası yolcu otobüsleri hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edecek. Araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbiriyle temasını engelleyecek şekilde olacak.

Bakanlık söz konusu tedbirlere ilişkin Vali/Kaymakamlar tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli kararların  alınarak, marketlere ilişkin kararların il /ilçe belediyeleri ile işbirliği yapılarak, toplu taşıma araçları ile ilgili olanların ise trafik zabıtasının etkin denetimi ve koordinesinde ivedilikle planlanması/uygulanması ve tüm kolluk birimlerimiz tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu