Haber

‘Zoom’ hakkında MEB açıklama yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı ‘Zoom ‘ adlı egitim programı hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD’de geçen hafta Zoom adlı sitenin hacker saldırısına uğradığı duyulmuştu. Yaşanan bu olay sonrası New york Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Ülkemizde de bir çok okulun Zomm Meetıng programı üzerinden canlı yayında ders verdiği biliniyor.

Program giriş hesabında hesap numarası istemesede, sistemin geçen hafta hacker saldırısına uğradığı biliniyor, bu da Türkiyede ders anlatan öğretmen ve ders dinleyen öğrencileri siber saldırıya açık hale getiriyor.

MEB’den uyarı

Bu konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı uyarılarda bulundu.

MEB’in uyarısı şu şekilde;

“Öğretmenlerimizi, eğitim yöneticilerini daha önce siber saldırıya karşı düzenli olarak uyardık. Uyarmaya da devam ediyoruz. Bahsi geçen program ücretsiz ve kişilerden bir kart bilgisi istenmiyor.

Siber saldırı riski yalnızca Zomm için değil bu ve benzeri tüm yazılımlar için her zaman ve tüm dünyada var. Öğretmen ve öğrencilerimizin, siber saldırılar konusunda her türlü güvenlikleri ve kişisel verilerini koruyabilmesi için Bakanlığımızca daha önce uyarıldılar. Çok dikkatli olmaları gerekiyor. Uyarılarımız da sürüyor.

Ders ortamının kaydının yapılması kesinlikle yasaktır. İl,ilçe, okul müdürlerimiz uyarıldı. Kamera kaydı hiç açılmadan ve ders kaydı yapılmadan dersler işlenebilir. Kameraları zorunlu olmadıkça açmamaları gerekiyor.Uyarımız sadece Zoom için değil diğer tüm yazılımlar için geçerli.

Öğretmen ve öğrencilerimiz kişisel güvenlikleri için kullandıkları bilgisayarlarda virüs bulunup bulunmadığına üst seviyede dikkat etmelidir.

Bilgisayarlara virüs alınması güvenlik sorunu ortaya çıkarabilir.Bu riskle ilgili bütün öğretmenlerimiz daha önce defalarca uyarıldı eğitildi.

18 milyon öğrenci ve 1000000 öğretmenimiz var. istisnai durumlar olabilir. Olmaması için güvenlik tedbirleri üst seviyede tutulacak.

Hiçbir eğitim yöneticisi de öğretmenden verdiği dersle ilgili görüntü istemeyeceği gibi Görüntü kaydı alınması ile ilgili yönetici baskısı da yapılamaz.

Öğretmenlerin ek derslerinin kesilmesi ya da maaşlarında kesinti yapılması gibi bir durum olmayacak .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu