Haber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı; “Toplam 92 can kaybımız oldu”

Ülkemizde corona virüsü salgını nedeniyle kurulan Bilim Kurulu bugün saat 17.30’da toplanmıştı. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın açıklamalarının satır başları şu şekilde:

Türkiye insanını korumak için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Önümüzdeki günler istesek de istemesek de farklı olacak.

Sosyal hareketlilik en alt seviyeye inmeli. İnsanlar bir biriyle çok az birlikte olmalı. Kısıtlama önerilerini Cumhurbaşkanımız değerlendirecek.

Bilim Kurulumuzla en önemli toplantımızı yaptık. Hastalığın yayılmasına karşı daha ileri tedbirlere ihtiyacımız olduğunu gördük. Çalışma şartları, çalışma günleri tatiller düzene konmalıdır.

Bütün illerde vaka sayımızı biliyoruz. Bazı ilerde vaka sayısı daha fazla.

Bugün kaybettiğimiz 17 kişi oldu. Bugün kaybettiğimiz can kayıplarıyla beraber toplam 92 can kaybımız oldu. Toplam vaka sayısı 5 bin 698, 42 hasta ise iyileşti ve taburcu oldu. Yoğun bakımda yatan hasta sayısı 344 kişi.

Özel test kitleri hakkında da açıklamada bulunuldu

Biz testlerle ilgili özellikle hiçbir vatandaşımızın ücret vererek yaptırmaması gerektiğini belirttik. Biz testlerin hangi laboratuvarda yapılması gerektiğini bakanlık izni ile veriyoruz. Şahısların veya özel bir kuruluşun kendi başına kit alarak test yapmasını tasvip etmiyoruz. Herkese yetecek kadar kitimiz var.

Corona tespit edilen sağlık personeli var

Sağlık personelimizin, çalışanlarımızın özellikle çok riskli olan hekimlerimizin ve personelimizin bu dönemde Covid-19 tanısı olduğu doğru.

Corona tespit edilen sağlık personeli sayısını şuan söylemek doğru olmaz, Bu dönemde sağlık personelimizin ihtiyacını karşılamak konusunda hiçbir taviz vermeyeceğiz. Sağlık personelini, hekimleri korumak konusunda her türlü tedbiri almak gayreti içindeyiz.

Çalışma günleri tatiller düzene konmalı

Çalışma şartları, çalışma günleri tatiller düzene konmalıdır. Bilim kurulunun 83 milyon için önerdiği tedbirler, belli bir süreliğine belli sınırlar konmuş hayattır. Artık yeni bir mücadele yöntemi hayata geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu