Haber

Talaşlı Kebap Tehlikesi!

Adana kebabında talaş hilesi

Türkiye’de Adana kebabı satan bazı restoranların, Adana kebabı yapımında kullanılan kıymanın içine soya, taşlık, akciğer kattığı tespit edildi. Bunun yanında hileli toz biber de, Adana kebabı yapımında yapılan kıymaya karıştırıldığı iddia edildi.

Odun talaşının boyanmasıyla yapılan toz biber, Adana kebabı yapımında kıymaya eklendiği iddia edildi.

Adana kebap ustaları kebap sevenleri uyararak,”Adana kebabının çatalı vurduğunuz zaman yarılması lazım. Çok sertse veya çok siyahsa bu ette bir şeyler var demektir” dedi.

Adana kebabı ustaları, hileli Adana kebabına karşı kebap sevenleri uyardı.  

Kebab ustaları, porsiyonu 130 gram Adana kebabının en az 25 TL’ye fiyatı olması gerektiğini, piyasada bulunan 10-15 TL’ye satılan kebapların hileli olabileceği konusunda uyardılar.

Ustalar, ete yapılan zamlardan sonra Adana kebabının 25 TL’den aşağı fiyat olamayacağını bildirdi.

ODUN TALAŞIYLA TOZ BİBER YAPIYORLAR

Adana kebab ustaları, Adana kebabı hazırlarken sadece tuz ve toz biber katıldığını, bunda bile hile olduğunu söyledi.

Renklendirip  toz biber haline getirilen odun talaşı, Adana kebabına karıştırıldığını söyleyen ustalar,”kaliteli toz biberin kilosu 25-35 TL arasında, hilelisi ise 5 TL” dedi. Ustalar  kebap sevenleri uyararak, kebap sevenler güvenmedikleri restoranlarda Adana kebabı yememlerini söyledi.

Kebap ustaları,” Hileli kebap anlaşılabilir , Adana kebabına çatalı vurduğunuz zaman anında dağılması lazım. Et çok sertse, çok siyahsa hileli olma ihtimalinin yüksektir. Adana kebabının kıyması pırıl pırıl olması lazım. Kıymaya kuyruk yağı koyanlar da var, açığı öyle kapatmaya çalışıyorlar ama olmuyor. Kasaptan et temin ederken, mühürlü olmasına dikkat edilmeli. Restoranda kontrol edilebilir, restoranın mutfağının kapılarını müşteriye  açmazsa bu işin yapmanın anlamı olmadığını söyledi”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu