Din

Hz. İsa’nın Dilek Duası, Yeri Göğü Titreten Çok Güçlü Dua

Bilindiği gibi Hz. İsa’nın mucizelerinden biri de hastaları iyileştirmesi ve ölüleri diriltmesidir.  Kuranı Kerim Hz. İsa’nın mucizeleri hakkında birçok yerde bahsetmiştir.  Bunlardan bazıları şunlardır:

Al-i İmran 49. ayet

وَرَسُولاً اِلٰى بَن۪ٓي اِسْرَٓائ۪لَ اَنّ۪ي قَدْ جِئْتُكُمْ بِاٰيَةٍ مِنْ رَبِّكُمْۙ اَنّ۪ٓي اَخْلُقُ لَكُمْ مِنَ الطّ۪ينِ كَهَيْـَٔةِ الطَّيْرِ فَاَنْفُخُ ف۪يهِ فَيَكُونُ طَيْراً بِاِذْنِ اللّٰهِۚ وَاُبْرِئُ الْاَكْمَهَ وَالْاَبْرَصَ وَاُحْـيِ الْمَوْتٰى بِاِذْنِ اللّٰهِۚ وَاُنَبِّئُكُمْ بِمَا تَأْكُلُونَ وَمَا تَدَّخِرُونَۙ ف۪ي بُيُوتِكُمْۜ اِنَّ ف۪ي ذٰلِكَ لَاٰيَةً لَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِن۪ينَۚ ﴿٤٩)

﴾49﴿ Onu İsrâiloğulları’na elçi kılacak ve o şöyle diyecek: “Kuşkuya yer yok, işte size rabbinizden bir mûcize ile geldim; size çamurdan kuş biçiminde bir şey yapar ona üflerim, Allah’ın izni ile derhal kuş oluverir; yine Allah’ın izniyle körü ve cüzzamlıyı iyileştirir, ölüleri diriltirim; ayrıca evlerinizde ne yiyip ne biriktirdiğinizi size haber veririm. Eğer inanan kimseler iseniz elbette bunda sizin için bir ibret vardır.

Maide Suresi 110-111. ayet

  • اِذْ قَالَ اللّٰهُ يَا ع۪يسَى ابْنَ مَرْيَمَ اذْكُرْ نِعْمَت۪ي عَلَيْكَ وَعَلٰى وَالِدَتِكَۢ اِذْ اَيَّدْتُكَ بِرُوحِ الْقُدُسِ تُكَلِّمُ النَّاسَ فِي الْمَهْدِ وَكَهْلاًۚ وَاِذْ عَلَّمْتُكَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَالتَّوْرٰيةَ وَالْاِنْج۪يلَۚ وَاِذْ تَخْلُقُ مِنَ الطّ۪ينِ كَهَيْـَٔةِ الطَّيْرِ بِاِذْن۪ي فَتَنْفُخُ ف۪يهَا فَتَكُونُ طَيْراً بِاِذْن۪ي وَتُبْرِئُ الْاَكْمَهَ وَالْاَبْرَصَ بِاِذْن۪يۚ وَاِذْ تُخْرِجُ الْمَوْتٰى بِاِذْن۪يۚ وَاِذْ كَفَفْتُ بَن۪ٓي اِسْرَٓائ۪لَ عَنْكَ اِذْ جِئْتَهُمْ بِالْبَيِّنَاتِ فَقَالَ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا مِنْهُمْ اِنْ هٰذَٓا اِلَّا سِحْرٌ مُب۪ينٌ ﴿١١٠﴾
  • وَاِذْ اَوْحَيْتُ اِلَى الْحَوَارِيّ۪نَ اَنْ اٰمِنُوا ب۪ي وَبِرَسُول۪يۚ قَالُٓوا اٰمَنَّا وَاشْهَدْ بِاَنَّـنَا مُسْلِمُونَ ﴿١١١﴾

﴾110﴿ İşte o zaman Allah şöyle diyecek: “Ey Meryem oğlu Îsâ! Sana ve annene lutfettiğim nimetleri hatırla! Seni Rûhulkudüs’le (Cebrâil) desteklemiştim de hem beşikte iken hem de yetişkin halinde insanlarla konuşuyordun. Sana yazmayı, hikmeti, Tevrat ve İncil’i öğretmiştim. Benim iznimle çamurdan kuş biçiminde bir şey yapıp ona üflüyordun ve benim iznimle derhal kuş oluyordu. Benim iznimle körü ve cüzzamlıyı iyileştiriyordun. Yine benim iznimle ölüleri diriltiyordun. Onlara açık kanıtlar getirdiğin zaman buna karşı içlerinden inkâr edenler ‘Bu düpedüz bir büyü!’ dediklerinde İsrâiloğulları’nın sana zarar vermelerini önlemiştim.


﴾111﴿ Havârilere ‘Bana ve peygamberime iman edin’ diye ilham ettiğimde onlar ‘İman ettik, şahit ol ki bizler yürekten teslimiyet içindeyiz’ demişlerdi.”

Ancak, Kuran-ı Kerim’de Hz. İsa’nın ölüleri nasıl dirilttiği detaylı anlatılmaz. Bu konuda çeşitli rivayetler vardır.

 Bir rivayete göre Hz. İsa ölüleri diriltmek, hastaları iyileştirmek için şu duayı okumuştur:

Hz. İsa’nın dilek duası, evliyaların okuduğu çok etkili dua

“Bismillahirrahmanirrahiym* Ve la havle vela kuvvete illa billahi’l-Aliyyi’l-Azim* Allahümme inni es’elüke ya Kadimü, ya Daimü, ya Ferdü, ya Vitru, ya Ahadu, ya Samedü, ya Hayyü, ya Kayyumü, ya Ze’l- Celali ve’l-ikram. Fe in tevellev fe kul hasbiyallahü la ilahe illahu aleyhi tevekkeltü ve Hüve Rabbü’l-Arşi’l-Azim.”

Bu dua sabah namazı ardından, kıbleye dönük vaziyette 100 defa okunmalıdır. 7 gün ya da 21 gün ard arda okunması tavsiye edilir. 

Hz. İsa’nın Rızık Duası, Kuran-ı Kerim’de Hz. İsa’nın duası

Hz. İsa’nın davetine sadece 12 kişinin katıldığı rivayet edilir. Bu on iki kişiye “beyas ve halis” anlamında olan “havari” denir.  Havariler yeni iman ettikleri zaman Hz. İsa’ya şöyle demişlerdir;

“Ey Meryem oğlu İsa Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi?…”

“İstiyoruz ki ondan yiyelim; gönüllerimiz tatmin bulsun, .senin bize doğruyu söylediğini bilelim ve buna tanıklık edenlerden olalım.”

Bunun üzerine Hz. İsa şu duayı etmiştir;

“قَالَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا أَنزِلْ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاء تَكُونُ لَنَا عِيداً لِّأَوَّلِنَا وَآخِرِنَا وَآيَةً مِّنكَ وَارْزُقْنَا وَأَنتَ خَيْرُ الرَّازِقِين

Okunuşu:

Kale isebnu meryemellahumme rabbena enzil aleyna maideten mines semai tekunu lena iden li evvelina ve ahirine ve ayetten mink, verzukna ve ente hayrur razikin

Meryem oğlu İsa: “Ey Allah’ım, Rabb’imiz, gökten üzerimize bir sofra indir. Ki o sofra bizim için; öncemiz ve sonramız için bir bayram olur ve Sen’den de bir ayet. Bizi rızıklandır ve Sen rızıklandıranların en hayırlısısın.” dedi. (Maide Suresi- 118. Ayet)

Maide Suresi, ismini “maide” sözcüğünden almıştır. Maide sözcüğünün kelime anlamı “sofra” demektir. Sure, Hz. İsa’nın duasından, İsrailoğullarının sözlerinden dönmesinden, Hristiyanların yanlış yaşam tarzlarından bahsetmektedir.

Cebrail’in (a.s)  Hz. İsa’ya Öğrettiği Dua, Yeri Göğü Titreten Dua

Bu duanın erşı ve yeri göğü titretecek kadar çok etkili olduğu rivayet edilir. Bu dua, Hz. İsa(a.s) Öldürmek için toplanan Yahudilere karşı Cebrail (a.s) tarafından Hz. İsa ( a.s) öğretildiği rivayet edilir. 

Hz. İsa, bu duayı okuduktan sonra göğe yükseldiği rivayet edilir.

Yeri göğü titretecek kadar güçlü olan du şu şekildedir:

“Bismillahirrahmanirrahîm.

“Allahümme inni es’elüke bismikel ehadil e’azz.Ve ed’ükellahümme bismikel azıymil vitr. Ve ed’ükellahümme bismikel kebiril müte’alillezi mele’el erkâne küllehâ en tekşife anni mâ sabahtü ve mâ emseytü fih.”

Manası:

“Ey yüce Rabbim Ehad isminle senden istiyorum.Allah’ım! Aziym isminle sana yalvarıyorum. Allah’ım, kainatın her zerresinde varlığını hissettiğim yüce kebir ismin hürmetine sabahlayıp akşamladığım zaman içinde üzerime gelecek her türlü belayı benden uzaklaştır.”

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu