Din

Salavat-ı Bedevi Kübra Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı ve Faziletleri

Salavat-ı Bedevi, önde gelen islam alimlerinden Seyyid Ahmet Bedevi tarafından derlenmiş bir duadır.  Salat-ı Bedevi, okuması en sevap, en büyük salavatlardan bir tanesidir.  Salat-ı Bedevi  okunuşu nasıldır, anlamı nedir? Salat-ı Bedevi faziletleri nelerdir, ne için okunur? 

Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Okuması en sevap salavatlardan biri olan Salat-ı Bedevi için şöyle rivayet edilir:

“Bir zâtı muhterem, Efendimize salâvatları ihtivâ eden “Delâili Hayrât” nam kitabı tam 14 kere okumuş, bir gün içinde… Ve o huzûr veren yorgunluk ile uykuya dalmış!..

Rüyasında Efendimiz Aleyhis-Selâm’ı görmüş ve kendisine şöyle denilmiş:

“- Ondört kere Delâili okuyacağına bir kere bu salâvatı okusaydın,sana kâfi gelirdi!..”

En faziletli salavatlardan biri olan bu salavatı Seyyid Ahmed Bedevi hazretleri tertip etmiştir. İslam alimlerinden Gönenli Mehmet Efendi de bu salavatı tavsiye etmiştir.

Salat-ı Bedevi Kübra Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme salli ala seyyidina ve mevlana muhammedin şeceratil aslin nuraniyyeti ve lem’atil kabdatir rahmaniyyeti ve efdalil halikatil insaniyyeti ve eşrafis suveril cismaniyyeti ve menbeıl esraril ilahiyyeti ve hazainil ulumil ıstıfaiyyeti sahıbil kabdatil asliyyeti ver rutbetil aliyyeti vel behcetis seniyyeti meninderacetin nebiyyine tahte livaihi fehüm minhü ve ileyhi ve salli ve sellim aleyhi ve ala alihi ve sahbihi adede ma halakte ve rezakte ve emette ve ahyeyte ila yevmin teb’asü men efneyte ve salli ve sellim aleyhi ve aleyhim teslimen kesiran kesira

MANASI:

Allahım, nur şeceresinin aslı, Rahmaniyyet parlamasının kabzası, insan mahlukatının efdali, cismani suretlerin en şereflisi, uluhiyet sırlarının menbaı, seçilmiş-arı ilimlerin hazineleri; aslı kabza, ali rütbe (yüce makam) ve güzellik sahibi; Efendimiz, Mevlamız (sahibimiz) Muhammed’e salat eyle (rahmet,bereket, selam); ki tüm Nebiler Onun sancağının altındadır, onlar ondandır onadır… Ve ona, onun Âli’ne ve Ashabına yaratıp rızıklandırdıklarının, öldürüp dirilttiklerinin adedince, fani ettiklerini ba’settiğin (tekrar dirilttiğin) güne kadar bol bol salat ve selam eyle… Ve yine Ona ve diğerlerine salat ve teslim-i kesir (hakkıyla selamet-esenlik) olarak selam eyle..Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.

Salat-ı Bedevi Kübra Faziletleri

Salat-ı Bedevi, okuması en sevap, en büyük salavatlardan biridir. Bu kıymetli salavatı sabah ve akşam olmak üzere 3 defa okumak tavsiye edilir.

Salat-ı Bedevi’nin faziletleri şunlardır:

 • Sabah, akşam 3 defa okumaya devam eden kişi Hazreti Muhammet Aleyhisselamın ruhaniyetini celbe vesile olur.
 • Hazreti Muhammed’i (sallallahü aleyhi ve sellem) rüyasında görmek isteyen kişiler bu duayı bol bol okumalıdır.
 • Bu salavatı okumaya devam eden kişiler maddi ve manevi sıkıntılardan uzak durur.
 • Dünya ve ahiret için hayırlı her türlü istek, niyet, hacet için okunur.
 • Bu salavatı okuyan kişilerin rızkı artar kazancı bereketli hal alır.
 • Bu duanın vesilesiyle okuyan kişi kötülüklerden korunur.
 • Ruhsal sıkıntısı olan kişiler bu duayı bol bol okumalıdır.
 • Rüyasında merak ettiği şeyleri görmek niyetiyle Salavat-ı Bedevi okunabilir.
 • Kötü rüya görmekten korunmak için okunur.

Salavat-ı Bedevi Kübra Abdestsiz Okunur mu?

Salavat-ı Kübra, Kur’an ayetlerinden oluşan bir dua değildir. Bu nedenle abdestsiz ve özel  halde (regl hali, lohusalık hali)  olan hanımlar tarafından okunabilir. Ancak bir bahane yok ise her dua ve salavat abdestli okunması tavsiye edilir. Bu sayede okunan duanın sevabı artacak, okunulan niyetin kabulu  (Allah’ın izni ile) daha kolay olacaktır.

Salavatı Kübra Kaç Defa okunmalı?

En büyük salavatlardan biri olan Salavatı bedevi kübra, sabah ve akşam 3 defa okunması tavsiye edilir. Bunun dışında Salatı kübra’nın okunma tertipleri şu şekildedir.

 • Yatmadan önce 7 defa okumaya devam eden kişinin kalp gözü açılır.
 • Her gün 100 defa okuyan kişinin rızkı artar, kolay varlık elde eder.
 • Farz namazların ardından 3 defa okuyan kişi büyü şerrinden korunur.
 • Ruhsal sorunlar için farz namazları ardından 3 defa okunmaya devam edilir.
 • Merak ettiği şeyleri rüyada görmek için yatmadan önce 7 defa okunur.
 • Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed’i (sallallahu aleyhi ve sellem) rüyada görmek için 1000 defa okunur. Bunun için pazartesi veya cuma gecesi tercih edilmelidir. Bu salavat 1000 defa okunur ve niyet edilerek yatılır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu