Nasıl Yapılır

Bal Mumu Nasıl Yapılır? Bal Mumu Ne İşe Yarıyor? Evde Bal Mumu Yapımı

Bal mumu, işçi arıların petek yapmak için kullandığı doğal bir maddedir.  Balmumu, diğer arı ürünleri gibi birçok faydaları olan bir üründür. Bal mumu nasıl yapılır? Bal mumu ne işe yarar? Bal mumu yenir mi? Bal mumu nasıl kullanılır? Evde bal mumu nasıl yapılır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Bal mumu, işci arıların petek yapımında kullandığı bir maddedir. Genç işçi arıların salgı bezlerinde bir sıvı salgılanır ve mum ceplerinde toplanır. Hava ile buluşan bu sıvı donarak küçük pulcuklara dönüşür. Bu pulcukları arılar çiğneyerek yoğurur ve hamur kıvamına getirir. Bu hamurumsu madde bal mumu olur ve petek hücrelerinin yapımında kullanılır.

Bal Mumu Ne İşe Yarar?

Bal mumu, başta arıcılık olmak üzere birçok alanda işe yarar. Arıların bizlere sunduğu bu nimet is yapmayan aydınlanma kaynağıdır. Bu nedenle mum yapımında  yaygın olarak kullanılır. Kozmetik ürünlerin yapımında işe yarar. Mobilya, zemin cilası için kullanılır. Su geçirmez özellik kazandırır, bu nedenle eşyalar üzerinde kullanılır.

Son yılların gözde kullanım alanlarından biri de bal mumu heykellerdir.

Bal Mumu Nasıl Kullanılır?

Bal mumu, Kozmetik ürünlerde, evde yapılan kremlere kıvam vermek için kullanılır. Oldukça doğal bir cila maddesidir, mobilyaları cilalamak için kullanılır. Bazı boya üretiminde kullanılır. Sakız üretiminde bal mumu kullanılır. Evde yapılan krem için doğal bir kıvam vericidir. Bu özelliği için bal mumu eritilerek kullanılır.

Bal Mumu Yenir mi?

Bal mumu, elde edilen bal peteğinde propolis, arı sütü, polen, bal gibi sağlığa yararlı birçok madde bulunabilir. Temizliği ve doğallığına güvenilen bal petekleri yenilebilir. Ancak hasar görmüş peteklerden elde edilen yada defalarca kullanılan peteklerden elde edilen bal mumu sağlığa uygun olmayan maddeler barındırabilir. Kaynağı, doğallığı bilinmeyen bal mumu yenmesi önerilmez.

Bal Mumu Nasıl Yapılır?

Bal mumu yapımı için farklı yöntemler vardır.  Kaynak olarak sağımı yapılmış bal petekleri, kovandan elde edilen kazıntılar, çerçeveden elde edilen kazıntılar, Eski tip kara kovanların balsız petekleri, hasar görmüş çerçevelerin petekleri kullanılır.

Evde balmumu yapmak için balsız petek, uygun kap ve bir miktar suya ihtiyaç vardır.

Uygun bir kabın içine bir miktar su eklenir ve su kaynatılır. Kaynayan suyun içine balsız petek eklenir ve karıştırılır. Petekler eriyene kadar bekletilir 

Petek eridiğinde, temiz bir kaba  temiz bir bez yardımıyla süzülür ve posası bezde kalacak şekilde ayrılır. 

Kapta kalan suyun üzerine bal mumu tabakası oluşması için dolapta bekletilir.

Tabaka halinde donan bal mumu sudan ayrılır ve kurulanır.

Ev yapımı bal mumu hazır.

Bal Mumu Nerede Satılır?

Birçok alanda kullanılan bal mumu kolaylıkla bulunabilen bir üründür. Güvenilir aktarlarda,

İnternet sitelerinde, bazı büyük marketlerde kolaylıkla bulunabilir.

Bal Mumunun Faydaları 

İşçi arıların 1 kilo bal mumu elde etmesi  için 8 ila 10 kilo arası bal tüketmesi gerekir. Bu da bal mumunun ne kadar kıymetli olduğunun açık göstergesidir. 

Doğal bal mumu oldukça güzel bir nemlendiricidir. Cildi besler, nem dengesini korur.

Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisini destekler. Kuru, çatlak ciltlerin bakımını yapar, cildi onarır. Pişik, güneş yanığı tedavisinde kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu