Haber

Sağlık Bakanlığı’ndan Korona Virüsü Önlemi

Sağlık Bakanlığı, Çin’den gelen bütün uçaklardaki yolcuların uçaktan inşte termal kameralarla incelenmesi kararı verdi.

Sağlık Bakanlığı, Çin’de ortaya çıkan ‘Koronavirüs’ sebebiyle, Çin’e ait havayolu firması tarafından haftada 3 gün gerçekleşen Vuhan- İstanbul arası seferlere ara verildiğini, Çin’den gelen bütün yolcu uçaklarındaki yolcuların uçaktan inişte termal kameralarla incelenmesi kararı verildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Çin’de görülen ‘ Koronavirüs’ sebebiyle Bakanlıkta toplanan Bilim Kurulu’nca, Çin’den gelen bütün uçuşlar için bulaşıcı hastalıklar kontrol önlemlerinin alınması, yolcu iletişim bilgi formlarının doldurulması ve yer personelinin bilgilendirilmesi yönünde karar alındığı bildirildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama şu şeklide; “ Çin Hükümetinin bölgeyi karantina altına almasının ardından, Çin’e ait bir havayolu firması tarafından haftada 3 gün düzenlenen Vuhan-İstanbul seferleri durdurulmuştur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu konuda henüz bir uyarı yapılmamış olmasına rağmen, Bakanlığımız tarafından Çin’den gelen tüm uçaklardaki yolcuların uçaktan inişte termal kameralarla taranması kararı alınmıştır. Havalimanlarında karantina odalarımız hazır olup, sağlık ekiplerimiz 7/ 24 usulüne göre kesintisiz çalışmaktadır” denildi.

Korona Virüsü Yılandan Geçmiş Olabilir

Çin’de bir grup bilim insanı, Vuhan Kentinde görülen ve 17 kişinin can vermesine sebep olan yeni tip korona virüsün ilk olarak yılandan bulaşmış olabileceği görüşünü sundu.

Koronavirüsün ana kaynağı yarasalar oluşturuyor. Ancak virüsün direk yarasalardan insana geçmesi mümkün değil, virüsün insana geçebilmesi için “kurye” hayvan gerekiyor.

Journal of Medical Virology’de yayımlanan çalışmada, yeni virüsün kaynağının da yarasa olabileceği ancak virüs insanlara geçmeden önce değişime uğramış olabileceği tespit edildi. Bilim insanları, yeni virüsün, biri yarasaların enfekte ettiği bilinen 2 koronavirüsün bileşimi olabileceğini bildirdi.

Yapılan araştırmalar, 2019-nCoV’daki protein kodlarının, genelde Çin’de bulunan iki yılan türünün taşıdığı koronavirüslerdekilerle benzerlik bulundurduğunu tespit etti.

Yapılan çalışmada, belirtilerin virüsün en muhtemel kaynağının yılan olabileceği yönünde işaretler tespit edildi.

Yılanların, Vuhan’da virüsün meydana çıktığı düşünülen deniz mahsülleri pazarında satılmasının, virüsün ilk başta yarasalardan yılanlara, yılanlardan da insanlara geçmiş olma ihtimalini düşündürdüğü belirtildi.

Öte yandan, Pekin’deki Zooloji Enstitüsü araştırmacı Cıng Ayhua, virüsün kaynağıyla ilgili olarak genetik kodlardaki örtüşmenin tek başına gerekli kanıt olmadığını savundu.

Ne Olmuştu?

Çin hükümeti Wuhan yakınlarındaki 4 şehri karantina altına almıştı. 

Singapur, Wuhan kentinde meydana çıkan virüsle ilgili ilk hastalık vakasının kendi topraklarında görüldüğünü açıklamıştı.

Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği konuyla ilgili açıklamada bulunmuştu.

Açıklamada, Çin’de olan Türk vatandaşlarının bazı tedbirler alması gerektiği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Vietnam Sağlık Bakanlığı da hastalık semptomları gösteren iki Çin vatandaşının tespit edildiğini açıklamış ve bu iki kişinin corona virüsü taşıdığını tespit ettiklerini duyurmuştu.

Çin’de meydana çıkan corona virüsü salgınından 17 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı da 571 çıkmıştı.

Korona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Aslında corona virüs grubuyla yaşamımızın çoğu evresinde karşılaşıyoruz.  Çoğunlukla da hafif üst solunum yolu hastalıkları, nezle gibi belirtilerle hastalığı atlatıyoruz. 

Çin’de ortaya çıkan bu yeni tür corona virüsü de, soğuk algınlığı gibi belirtiler sergiliyor. Bu belirtiler şunlardır:

 • Ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Halsizlik
 • Nadiren nefes darlığı
 • Hırıltılı nefes alma

Nasıl bulaşır?

Corona virüsü de damlacık yoluyla bulaşır. Öksürmek, hapşırmak, öpüşmek, tokalaşmak da virüsün bulaşmasında etkilidir. 

Corona Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Bu tür virüslerden koruyan aşı yoktur. Ayrıca, bu türe özgü bir tedavi yöntemi de yoktur. Tüm tedavi, normal üst solunum yolları hastalığında kullanılan tedavi yöntemleridir. 

Corona Virüsünden Nasıl Korunulur?

 • Bağışıklık sistemi güçlendirilmeli
 • Taze meyve ve sebzeler tüketilmeli
 • Bol sıvı tüketilmeli
 • Mümkün olduğunca kalabalık yerlerden uzak durulmalı
 • Bol bol C vitamini takviyesi yapılmalı
 • Evler sık sık havalandırılmalıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu