Seyahat

Kartepe

İstanbul’a 1 saatlik mesafede olan Kartepe doğal güzelliği, Sapanca Gölü’nün eşsiz manzarası ve ormanlarıyla  kayak sevenlerin durağı haline gelmiştir. 

Kocaeli sınırları içinde olan Kartepe, İzmit körfezi ve Sapanca Gölü arasındadır. 

Yazı ayrı güzel olan, kışı ayrı güzel olan Kartepe’nin gezilecek yerlerini sizler için derledik.

KARTEPE’DE GEZİLECEK YERLER

Kış aylarında Kartepe denildiğinde ilk akla, Kartepe zirvede  bulunan kayak merkezi geliyor.

İstanbul, Sakarya ve Yalova’ya  olan yakın konumu nedeniyle kayak sevenlerin tercih ettiği Kartepe, doğal güzelliği, gözalıcı manzarasıyla gelen ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Kartepe’ye gelen ziyaretçiler sadece kayak yapma imkanı bulmuyor ayrıca,snowboart, kızak ve şişme simitlerle kayma, ATV turu da yapabiliyor. Ayrıca, yağan kar altında sucuk ekmek yemek isteyenlerde Kartepeyi muhakkak ziyaret etmeli.

Kartepe kayak merkezinin yolu gelen ziyaretçilerin sıkıntı yaşamaması için kış boyunca açık olup, sık sık 

tuzlama yapılır.  Ayrıca Kartepe merkez’den, zirveye 20 dakikada ulaşım mümkündür.Kartepe’ye gelmeden önce, Kartepe’de bulunan tesisleri arayıp kar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kartepe’de kayak yapmak için  zirvede bulunan otel tercih edildiği gibi, yol boyunca bulunan tesisler de ziyaretçilere kızak, şişme simitlerle kayma,ATV turu ve zipline hizmetleri vermektedir. Tesisler de kahvaltı, yemek, demlik çay ve ateş başında sucuk ekmek hizmeti de sunulmaktadır.

Yazın Kartepe’ye Gidilir mi?

Kışın olduğu kadar, yazında büyüleyici doğal güzelliğiyle  ziyaretçilerini karşılar kartepe.

Özellikle Kartepe’ye bağlı  Maşukiye, yazın ziyaretçilerin tercih ettikleri yerlerin başında gelir. Maşukiye’de piknik alanları, alabalık tesisleri yazın ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle dolup taşar.

Maşukiye’de bazı tesislerde, ata binmek, ATV turu yapmak, zipline, balık tutmak, paintball gibi aktiviteler yapma imkanı bulabilirsiniz.

Maşukiye’ye yolunuz düştüğünde Sapanca gölü, Aygır Deresi ve Kuzu Yaylasına da uğramanız tavsiye edilir.

Kartepe’de piknik yapmak isteyenlerin diğer bir tercih ettiği mekan ise Ormanya.

Ormanya, doğa ile içiçe vakit geçirmek isteyenlerin uğrak yeridir. İçinde bulunan geniş piknik alanı, açık hayvanat bahçesi, yürüyüş parkurları, bisiklet parkurları ile çocuklarında eğlenebileceği bir yer haline gelmiştir. Ormanya’nın içinde kafeterya olduğu gibi, kendi götürdüğünüz malzemelerle piknik yapılabilir, bununla beraber orman içinde kömür mangalı yasak olup, tüp kullanımı serbestir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu