Seyahat

İSTANBUL’UN MEŞHUR GALATA KULESİ

İstanbul ‘un ilgi gören ve harika resimler çekerek telefonlarınızın ekranlarını süsleyen Galata sosyal ve kültürel faaliyetler açısından işlek ve yabancılar tarafından da popülerdir. Gezilecek yerler bakımından listenizde bulunması önemli olan Galata Kulesi hangi yönden bakarsanız o ihtişamı ile size bir göz kırpar.

Galata kulesi ilk olarak Bizans imparatoru Anastasius Oilosuz tarafından fener kulesi olarak kullanılmış. Ancak daha sonradan bölgede çıkan yangından dolayı kullanılmaz hale gelmiş.

1348 yılında ise Cenevizliler yığma taş kullanarak tekrar inşa etmişler ve burası savunma amaçlı olarak kullanılmaya başlamış.

Tarih 1453 yılını gösterdiğinde ise Fatih Sultan Mehmet Han tarafından önem verilerek Galata kulesi ticarethane olarak kullanılmaya başlanıyor. Sultan Mehmet Han burayı yangınları ve akşam vaktini duyurmak için kullandığını da bilinmektedir.

II. Mahmut zamanında Galata Kulesi Osmanlı dönemi boyunca çeşitli onarımlar geçirerek bugünkü görünümüne sahip olmuştur.

Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata’dan Uçuşu

Ve 1632 yılında İstanbul büyük bir olaya tanıklık eder. Bundan daha önce Okmeydanı’ nda uçuş denemeleri yapan ve Hezarfen (engin bilgiye sahip) lakabı ile anılan Ahmet Çelebi kendi yaptığı kanatlar ile Galata Kulesinden kendini bırakır 3358 metrelik uçuşunda İstanbul Boğazı’nı geçerek Üsküdar’a indirmiştir. Daha sonra ceza olarak Cezayir ‘e sürülen Ahmet Çelebi tarihe bir ilk yaşatarak anılmayı başarmıştır.

Galata Ve Kız Kulesi’nin Aşkı

Efsaneye göre Galata ve Kız Kulesi birbirine aşıkmış ama aralarındaki mesafeden dolayı kavuşamayan bu iki aşık Galata’nın yıllardır biriktirdiği mektupları vermesi için Ahmet Çelebi, Galata’dan kendini atarak Kız Kulesine mektupları vermiş. Kız Kulesi sevgisinin karşılıklı olduğunu görünce mutluluktan parıldamış ve 15 asırdır bu efsane aşk ile büyülemeye devam ederek güzelleşmişler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu