Püf Noktalar

Karbonat Bitkilerde Nasıl Kullanılır? Karbonat Bitkiye İyi Gelir mi?

Karbonat,  mutfakta yemeklerde, tatlılarda, tuzlularda kullanılan bir üründür. Aynı zamanda doğal bir temizlik malzemesidir. Karbonat sayesinde eşyalar doğal yolla temizlenir, beyazlık ve parlaklık kazanır. Bakteri ve mikropları öldüren karbonat aynı zamanda tam bir bitki ve çiçek dostudur. Peki, karbonat bitkilerde nasıl kullanılır? Karbonat bitkiye iyi gelir mi? Karbonat bitkide ne işe yarar? Çiçeklere karbonatlı su dökülür mü? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Karbonat temizlikten, yemeğe kadar neredeyse her alanda kullanılan bir üründür. Mucizevi bir ürün olan bu malzeme aynı zamanda bitkiler içinde oldukça faydalıdır. Peki, karbonat bitkilerde nasıl kullanılır?

Karbonat Bitkiye İyi Gelir mi?

Karbonat, bitkiler için kullanılabilen doğal bir malzemedir. Bu sayede kimyasal bir ürüne gerek kalmadan bitkilerdeki böcek ve karınca gibi haşereler uzaklaştırılır, bitkinin bakımı yapılır. 

Karbonat bitkilere iyi gelir, mantar, küf gibi istenmeyen oluşumları önler. Yabani otlardan kurtulmak içinde bu ürün rahatlıkla kullanılabilir.

Karbonat Bitkilerde Nasıl Kullanılır?

  • Karbonat, bitkilerde böceklenmeye iyi gelir. Bitkilerde böceklenmeyi gidermek için iki yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı zeytinyağ, su karıştırılır. Püskürtmeli bir kaba boşaltılır. Bu karışım 3 günde 1 bitkilere uygulanır.
  • Karbonatın diğer bir faydası da ev ve bitkilerde karıncaları gidermeye yaramasıdır. Özellikle evlerde istenmeyen karıncalar için kimyasal ilaç kullanmadan çözüm arayanlar karbonattan faydalanabilir. Karıncalardan kurtulmak için 5-6 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı pudra şekeri suyla karıştırılır. Bu karışım karınca yuvalarının olduğu yere dökülür. Bu sayede bahçe ve evlerde karıncalar doğla yolla uzaklaşacaktır.
  • Bitkilerde oluşan mantar ve küf içinde karbonat doğal bir çözümdür. Bitkilerde oluşan mantar ve küflerden kurtulmak için karbonat ve su karıştırılır, bitkinin mantar ve küflü bölgesine uygulanır.
  • Bahçeleri saran yabani otlar insanların canını sıkan bir durumdur. Karbonat yabani otlardan kurtulmaya da yarar. Bunun için yabani ot ıslanarak nemlendirilir ve kalın bir tabaka olarak karbonat dökülür. 
  • Karbonat ve soda karıştırılarak bitkilere uygulanır. Bu sayede de bitkilerde böceklenme giderilir. Bu işlem için sodanın asidinin çıkması beklenir.

Karbonat Bitkide Ne İşe Yarar?

Karbonat tam bir bitki dostudur. Bitkilerde oluşan mantar ve küf gibi oluşumları yok eder ve ç

önler. Aynı zamanda böceklenmeyi gidermeye yarar. Bahçelerde, evlerde karınca yuvalarının taşınmasına yarar. 

Karbonat, bitkilerin tadını ve görünümünü de etkiler. Çiçeklerin daha canlı, gür ve uzun süreli açmasını sağlar.

Çiçeklere Karbonatlı Su Dökülür mü?

Domates gibi asitli toprağı sevmeyen sebzeler ve bazı çiçeklerin sulama suyuna karbonat eklenebilir.  Karbonatlı suyla sulanabilen çiçeklerin başında begonya, sardunya, ortanca, iris, zambak, papatya gibi çiçekler gelir. Sardunya gibi saksı çiçeklerine karbonatlı su kullanılabilir.

Karbonat Bitkilere İyi Gelir mi?

Karbonat birçok bitki de kullanılan, bitkilere iyi gelen bir üründür. Bitkilerin sağlıklı büyümesi, saha canlı çiçekler açmasına yarar. Domates gibi asitli toprağı sevmeyen sebzelerin daha verimli olmasına yarar. Bitkilerde oluşan mantar ve küfü gidermeye yarar. Bitkilerin etrafında yetişen yabani otları yok etmeye iyi gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu