Haber

Son dakika… Sağlık Bakanlığı’ndan yeni corona virüsü önlemleri. Tüm özel ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi ilan edildi!

Sağlık Bakanlığı yayınladığı corona virüsü genelgesi ile yeni önlemler alındığını açıkladı. Bakanlık yeni önlemlerin amacının sağlık personel yükünün azaltmak amacıyla yapıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı corona virüsü önlemleri kapsamında yeni genelge yayınladı.Yeni genelgede özel ve vakıf hastanelerinin de corona virüsü tanısı konmuş vakaları kabul edeceğini duyurdu.

Bakanlıktan yayınlanan genelgede şu ifadeler yer aldı:

  • Sağlık Kurumlarına müracaat eden hastaların COVID-19 tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur.
  • Bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerinden en az ikisinin bulunduğu ve üçüncü seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler pandemi hastanesi kabul edildi.
  • Pandemi süresince enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, iç hastalıkları veya göğüs hastalıkları uzmanı başka bir hastaneden görevlendirme yolu ile karşılanabilir.
  • Pandemi hastanesi;
  • COVİD-19 tanısı almış( Testi pozitif) vakaların tedavi sürecinin yapılmış olduğu hastane olarak tanımlanır.
  • Hastane bünyesinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan pandemi eylem planına göre,pandemi genel koordinasyon ekibi oluşturulmalıdır.
  • Pandemi hastanelerinde; Pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerve edilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sıra ile ayrıcalığı belirlenmelidir. Tedavisi başlamış ve devam etmesi gereken hastaların bulunduğu: Onkoloji-hematoloji ve radyasyon onkolojisi klinikleri, organ nakli klinikleri ve kemik iliği nakil merkezlerindeki yataklar mümkün olduğu kadar normal olarak kullanılmaya devam edilecek.
  • Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı yerlerde 2. basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastaneler de pandemi hastanesi olarak hizmet verecek şekilde organize edilmelidir.
  • Pandemi hastalarına ayrılmış klinik ve yoğun bakım yataklarına gidiş güzergahı belirlenir ve bu güzergah üzerinde gerekli tedbirler alınır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu