Oyunlar

Lara Croft, Tomb Raider serisi karakterinin hikayesini

Piyasaya 1996 yılında ilk defa sürülen ve çıktığı andan itibaren satış rekorları kıran Lara Croft, bilgisayar dünyasının savaşçı ilk kadın karakterleri arasında yer alıyordu.

Oyunda ilk tanıştığımız  Lara’dan yeni nesile uyum sağlamak için değişen Lara karakterinin hikayesini sizler için derledik

Oyun dünyasının ilk kadın savaşçıları arasında yer alan Lara Croft, 1996 yılında piyasaya sürülen Tomb Raider çıktığı ilk günden itibaren satış rekorları kırdı.Hikayesinden tutun karakter seslendirmelerine kadar aksiyon oyunlarına hatta filmlerede ilham kaynağı olmuştur.

Oyun dünyasında neredeyse kadın erkek herkesin bayıldığı Lara Croft karakteri, son oyun piyasaya sürülene kadar 22 yıl boyunca bir sürü değişikliğe uğradı. Serinin en yeni oyunu “Shadow of the Tomb Raider’’, 2018 yılında PC, Playstation ve Xbox platformlarında piyasaya sürüldü.Lara Croft karakterinin ilk halinden günümüzdeki haline kadar geçen süreyi sizler için derledik.

Lara Croft ile tanışmamızı sağlayan oyun:Tomb Raider (1996)

Tomb Raider (1996)

Lara Croft’un bu kadar büyük başarı göstermesinin en büyük sebeplerinden birisi de Sony Playstation ve  Sega Saturn  konsollarının kendisinden 1 yıl önce piyasaya sürülmesidir. Oyunun 3D çizimleri karakterin görünümü yönleri bakımından o zamana göre epey gelişmişti. Oyun dünya çapında 2 milyondan fazla satılarak büyük bir rekor kırdı.

Angeline Jolie, Lara Croft oluyor 

Tomb Raider (1996)

Oyun iyice efsaneleşmeye başlayınca 1998 yılında serinin ilk filmi için çekim hazırlıkları yapıldı ve filmin başrolü olan Lara Croft rolünü hepimizin bildiği içten içe sevdiği Angeline Jolie canlandırdı. Film dünya çapında 270 milyondan fazla gelir elde etti.

Tomb Raider serisinin lekesi:Tomb Raider: Angel of Darkness

Angel of Darkness

Son derece basit ve sıradan bir görünüm ile karşımıza çıkan bu oyun, Lara Croft hikayesini şehir hayatında devam ettirdi. Şehir hayatına geçmesine ve Lara’ya yeni bir görünüm getirmesine rağmen oyun, oyun içi hatalar ve eksiklikler yüzünden eleştirmenlerden kötü yorumlar aldı ve aynı zamanda yeni Playstation 2  konsoluna geçildikten sonra büyük uyum problemleri yaşadı ama oyun bütün kötü eleştirilere rağmen yüksek kazanç sağladı.

İşte aradığımız Lara: Tomb Raider Legend

Tomb Raider Legend

Bir önceki oyunun yarattığı hayal kırıklığından sonra oyunun yayıncısı Eidos Interactive, oyunun geliştirici ekibini değiştirdi. Oyunun yeni geliştirici ekibi Crystal Dynamics ile anlaştı. Crystal Dynamics oyuna daha fazla bulmaca ve gizem ekleyerek Lara’yı ilk haline getirdi.

ALIŞILMIŞIN DIŞI OLAN OYUN: Tomb Raider (2013)

Tomb Raider (2013)

Eidos şirketi 2009 yılında Square Enix tarafından satın alındı ve yeni oyunda hiç görmediğimiz alışılmışın dışında olan bir Lara Croft var. Bu oyunda Lara Croft’un gençlik yıllarında atıldığı maceraları konu alıyor ve ayrıyeten Lara’nın ıssız ada da hayatta kalma mücadelesi de konu alındı.

Lara bu oyun da gelen bir sürü yeni modlar ile daha eğlenceli ve gerçekçi hale getirilmiştir.

Alicia Vikander Lara Croft rolünde: Tomb Raider (2018)

Tomb Raider (2018)

Oyunlar da oynadığımı Lara karakteri her ne kadar güçlü olsada film de tam tersi olmuştur ve Lara rolü daha kırılgan daha duygusal bir hale getirilmiştir.

Film de Lara’nın güçlerinin azaldığını hatta zaman zaman onu hayal kırıklığına uğrattığını görüyoruz.Lara karakteri daha çok gerçekçi hale getirdiği için alışılmışın dışına çıkmış olsada eleştirmenlerden tam not almayı başardı.

Shadow of the Tomb Raider (2018)

Tomb Raider (2018)

2018 yılında Eidos tarafından neredeyse yeniden yapılan  Lara Croft üçlemesinin son oyunudur. Oyun da mekan olarak Güney Amerika ormanlarında hayatta kalmaya çalışan Lara bize, 2013 yılında Karşımıza çıkan güçsüz Lara karakterinin nasıl daha güçlü hale gelip korkusuz bir savaşçı olduğunu gösteriyor. Oyun da alışmış olduğumuz bulmacalardan yanı sıra oyun açık dünyasın da başka yerlerden aldığımız yan görevler oyuna ayrı bir heyecan katıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu