Oyunlar

Grand Theft Auto V

Oyun 2004’te yaşanan bir banka soygunu ile başlar. North Yankton eyaletinin Ludendorff şehrinde geçen ama başarısız olan soygunu Michael,Trevor ve Brad isimli karakterler düzenler. Bankadan paraları aldıktan sonra polislerle çıkan çatışma sırasında Brad, Ajan Dave Norton tarafından öldürülür. Dave, Michael’ide vurarak yaralar. Trevor takımı yarı yolda bırakmayıp polisle çatışmaya girse de Michael ona kaç der ve Trevor kaçmak zorunda kalır.Sonraki sahnede Michael’ın cenazesi görülür.Fakat gömülen kişi aslında Brad’dir ve Michael hala hayattadır ve cenazeyi gizli bir şekilde izlemektedir.

Michael Townley, San Andreas eyaletinin Los Santos şehrinde ailesiyle birlikte tanık koruma programı yardımı ile hayatına devam etmektedir ve oyun 2013’te devam eder. En yakın arkadaşı Lamar’la birlikte bir araba bayisi için repocu olarak çalışan Franklin, Michael’ın yeni arabasını alan oğlu Jimmy’nin arabasını elinden geri alması için patronundan emir gelir. Franklin, arabayı alıp bayiye gittiği anda arka koltuktan Michael çıkar. Oğlunun kredi dolandırıcılığı kurbanı olmak üzere olduğunu anlayan Michael,Franklin’e bayiye arabayla çarpmasını söyler ve Franklin dediğini yapar.

Grand Theft Auto V:hikayesi

Bu olaydan sonra Franklin işten atılır fakat Michael ile dost olur. Karısı Amanda’yı tenis koçuyla birlikte yatakta basan Michael ve Franklin tenis koçunu malikanesine kadar kovalar ve malikaneyi başına yıkar. Fakat malikâne Meksikalı uyuşturucu lordu Martin Madrazo’ya aittir ve bu olaydan dolayı çok sinirlenen uyuşturucu lordu derhal evinin masraflarının karşılanmasını talep eder. Michael eski arkadaşı Lester yardımı ile bir mücevher dükkanı soyma planı ve buradan gelen para ile Madrazo’nun parasını ödemek ister ve bunun için planı gerçekleştirmeye başlarlar ve soyarlar. Lunderdorff soygunundan kurtulan Trevor ise bunu öğrenir ve bu soygunu gerçekleştiren kişinin öldüğünü sandığı eski dostu Michael‘dan başka kimsenin olmayacağının farkına varır, daha sonra Michael’ın izini Los Santos‘ta bulur ve eski ortağıyla yeniden karşılaşır.

Karakterlerin kişisel yaşamları gittikçe yoldan çıkmaya başlar. Trevor’un beklenmedik bir şekilde aniden ortaya çıkması Michael’ın dengesiz ve düşüncesiz hareketler yapmasına sebep olur ve bu olayların sonucunda ailesi Michael’ı terk eder.Michael, zamanla zengin bir milyarder girişimci ve sermayedar olan Devin düşmanlığını kazanır. Oluşan olaylar sonucunda Devin, Michael’a karşı kin beslemeye başlar ve intikam yemini eder.

Franklin, hapisteyken hainlik yapıp rakip çeteye geçen ve kendisini yeni çete arkadaşlarına kanıtlamak için defalarca Lamar’ı öldürmeye teşebbüs eden ihanetçi hain bir gangster olan Harold “Stretch” Joseph‘in Lamar‘a yapmaya çalıştıklarından dolayı rahatsızdır.

Grand Theft Auto V:hikayesi

FIB‘nin rakibi olan IAA‘i baltalamak amacıyla Michael, iki tane FIB ajanı Dave Norton ve Steve Haines tarafından Franklin ve Trevor ile beraber bir dizi operasyonlar gerçekleştirmeye zorlanırlar. Haines‘in talimatıyla, IAA‘e ait bir para kaynağı taşıyan zırhlı bir konvoya saldırırlar ve Los Santos‘taki tüm yozlaşmış polisler ile kamu görevlilerinin bordrosuna sahip olan bir bankayı soymayı başarırlar. Haines, yaptığı yasadışı işler için hakkında inceleme kararı verilme noktasına gelince, Michael ve ekibini FIB merkez binasına sızıp hakkındaki tüm delilleri dosyalardan silmesine zorlar. Haines‘in Michael‘ın üzerinde uyguladığı baskıyı ortadan kaldırmak için bunu bir fırsat olarak gören Michael, Haines‘in dosyasını silerken aynı zamanda kendisinin de geçmişte yaptığı aktivitelerin delillerini siler. Michael ve Trevor, Madrazo için bir iş yapar ve Trevor, Madrazo için yaptıkları hizmetlerin karşılığını almak ister ancak bunun yerine Madrazo‘nun karısını kaçırır ve onun parmaklarını keser, bu da bir süreliğine kendisinın ve Michael‘ın hayatını tehlikeye atmasına ve kendisiyle Michael‘ın şehirden kaçıp saklanmasına sebep olur. Trevor‘ın Madrazo‘nun eşini geri teslim etmesinden sonra üçlü, gelmiş geçmiş en büyük soygunlarının planlarını yapma planlarına başlar: Union Depository‘den külçe altın rezervleri soymak.

Los Santos‘a geri döndükten sonra Michael, ailesiyle her şeyi yoluna koyar ve yeniden beraber yaşamaya başlarlar. Ancak Trevor, Ludendorff soygunundaki ortaklarından biri olan Brad‘in sandığı gibi hapiste olmadığını, öldürüldüğünü ve Michael‘ın mezarında Brad‘in gömülü olduğunu öğrenir ve delirir. Trevor, Michael tarafından ihanete uğradığını düşünür ve bu durum grup arasında anlaşmazlıklara yol açarak Union Depository soygunu için yaptıkları planlara bir tehdit oluşturur.

Michael ve Dave Norton; FIB, IAA ve özel güvenlik firması Merryweather arasında gerçekleşen Meksika açmazında kaldığı sırada, Trevor mekâna gelip Michael‘ı kurtarır. Tüm olanlara rağmen onu kurtarmasının sebebi ise Michael‘ı kendisinin öldürmek istediği olarak açıklar. Trevor, Michael‘ı affetmemesine rağmen Union Depository soygununu planlandığı gibi gerçekleştirmelerinin ardından Michael‘la yollarını ayırmayı ister.

Franklin, Michael ve Trevor üçlüsü, başarılı bir şekilde Union Depository soygununu gerçekleştirir.

Bir süre sonra Franklin, Haines tarafından Trevor‘ı öldürmesi için, Weston tarafından da Michael‘ı öldürmesi için zorlanır ve bir çıkmaza sürüklenir. Franklin‘in üç seçeneği vardır: Trevor‘ı öldürmek, Michael‘ı öldürmek ya da ikisinin de yaşamasına izin verip kendi düşmanlarıylasavaşmak. Hangi seçeneğin gerçekleştirileceğine kararı ise siz veriyorsunuz. Franklin; Michael‘ı veya Trevor‘ı öldürdüğü takdirde, arada kalan karakterle ilişkisini keserek eski yaşamına geri döner. Alternatif olarak, eğer hiçbirini öldürmezse, üçlü tüm baskılara karşı göğüs gererek güçlerini yeniden birleştirir; Haines‘i Stretch‘i, Wei‘yi ve Weston‘ı öldürmek üzere yola koyulur. Tüm düşmanlarını ortadan kaldırdıktan sonra üçlü beraber iş yapmayı bırakırlar ve emekliye ayrılırlar, ancak arkadaşlıklarını sürdürürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu