Din

İşi Gücü Rast Gitmeyenlerin Okuyacağı Dua

İşi gücü rast gitmeyenlerin okuyacağı dua nedir? Bir işin kolaylaşması için hangi dua okunur? Hayırlı iş için hangi sureler okunur? İşlerin yolunda gitmesi için hangi esma okunur? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

İşinin gücünün rast gitmesini isteyen, işlerinin yolunda olmasını isteyen, başka bir insana muhtaç olmak istemeyenlere bu dua tavsiye edilir.

İşi gücü rast gitmeyenlerin, bir işe başlamadan önce okunması gereken dualardan önce Allah rızası için 2 rekat namaz kılınması önerilir. 

Bu duanın Hazreti Muhammed’in (sallallahü aleyhi ve sellem) kızı Hazreti Fatıma’ya (ra) tavsiye ettiği ve kendisinin sürekli okuduğu rivayet edilir. 

Peygamberimizin Hazreti Fatıma’ya (ra) önerdiği, Hazreti Fatıma’nın sabah ve akşam sürekli okuduğu ii gücü yolunda gitmeyenlerin okunması önerilen  dua…

Peygamber Efendimizin Tavsiye Ettiği, İşi Gücü Rast Gitmeyenlerin Okuyacağı Dua

“Bismillahirrahmanirrahim.Yâ Hayyü Yâ Kayyûm Birahmetike esteğisü. Fe’aslıhli  şe’ni küllehû  velâ  tekilni ila nefsi tarfete aynini”

Peygamber efendimizin tavsiye ettiği bu dua, sabah ve akşam en az 3 defa okunması tavsiye edilir.

Anlamı

Ey varlığı ebedi ve sonsuz olan Allah’ım!

Senin rahmetine güvenerek senden istiyoruz. Bizim her türlü işlerimizi düzeltip yoluna sen koy. Göz açıp yumacak kadar kısa bir zamanda bile bizi nefsimize bırakma.

Herhangi bir insana da bizi muhtaç etme.

İşi Gücü Yolunda Gitmeyenlerin Okuyacağı Dua

Birçok kaynakta işin gücün yolunda gitmesi, yeni bir işe başlamadan önce okunması gereken farklı farklı dualar vardır. En etkili dua, içten samimi olarak yapılan, Allah’a yalvararak, ağlayarak istenilen dualardır. 

Etkili iş güç dualarından biri de şu şekildedir:

Bismillahirrahmanirrahim, Allahümme inni es’lüke’s-sebate fi’l-emri ue’el-azlmete ‘ale’r-ruşdi. Ve es’elüke şeka ni’metike ve hüsne ‘ıbadeüke. Ve es’lüke Usanen sadikan ve kalben sellmen. Ve e’uzü bike min şerri ma ta’lemü. Ve es’elüke min Hayri ma ta’lemü. Ve estağfiruke mimma ta’lemü. 

Bu duanın en etkili işi gücü rast gitmeyenlerin okuması gerektiği dualardan olduğu düşünülür. 

Anlamı;

“Allah’ım! Senden işte sebat etmeyi ve doğruluğa azmetmeyi istiyorum. Nimetine şükretmeyi ve sana güzel bir şekilde ibadet edebilmeyi istiyorum. Doğruyu konuşan bir dil ve eğriliklerden uzak bir kalp diliyorum. Allah’ım! Senin bildiğin her çeşit şerden sana sığınırım. Bildiğin bütün hayırları senden isterim. Bildiğin günahlardan dolayı beni affetmeni diliyorum”

İşi gücü yolunda gitmeyenlerin okuması egreken bu dua en az 3 defa okunması önerilir. Duaya başlamadan önce 2 rekat, Allah rızası için namaz kılınması tavsiye edilir.

Bir İşin Kolaylaşması İçin Hangi Dua Okunur?

Bir işin yolunda ve rast gitmesi için, yeni başlanan işin kolaylaşması, ters giden işlerin düzelmesi,  için şu duanın okunması tavsiye edilir…

Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâ na’büdü ve iyyâkenesta’în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ”.

Hayırlı İş İçin Hangi Sureler Okunur?

Kuran-ı kerim, her türlü sıkıntının, derdin çözümünün bulunduğu, sırlarla dolu muhteşem bir kaynaktır. 

İşi gücü rast gitmeyenler, işin hayırlı olmasını isteyenler Kuran-ı kerimde bulunan surelerden yararlanarak Allah’a yakarabilirler. 

Her ayetin, surenin ayrı ayrı sırrı ve fazileti olan Kuran-ı kerim’de işin gücün rast gitmesi, işin hayırlı olması için en etkili dualardan  bazıları şunlardır:

Taha Suresi;

Taha suresi muhteşem sırları ve faziletleri olan bir şifa reçetesidir. Bu sırlardan biri de işlerin rast ve yolunda gitmesini sağlamaktır. 

Özellikle  25 ve 26. ayetleri  işin gücün rast gitmesi, hayırlı bir iş için okunması önerilir.

Ta-Ha suresinin 25. ve 26. ayetlerinin Türkçe okunuşu ve meali şöyledir:

 Kâle rabbi-şrah lî sadrî – Musa şöyle yalvardı: “Rabbim! Göğsüme genişlik ver. Veyessir lî emir – İşimi kolaylaştır.

İşlerin Yolunda Gitmesi İçin Hangi Esma

İşlerin yolunda gitmesi için Allah’ın güzel isimleri, esmaları okunabilir.

Zor işlerin çözümü, işlerin yolunda gitmesi, hayırla sonuçlanması için, sorunların çözüme kavuşması için okunması önerilen esmalar şunlardır:

Ya Mucib, Ya Latif, Ya Bari, Ya Fettah, Ya Hamid, Ya Muhyi, Ya Kayyum, Ya Vasi, Ya Muğni, Ya Mucib.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu