Haber

Son dakika…‘Corona virüsünün kahramanı’ yaşamını yitirdi!

Corona virüsünün ortaya çıktığı ilk günlerde sosyal medya hesabından uyarılarda bulunan ve iddiaya göre Çinli yetkililer tarafından engellenmeye çalışan Çinli doktor Li Wenliang, Corona virüsünden yaşamını kaybetti.

Corona virüsünün görülmeye başlandığı Vuhan şehrindeki hastanede görev yapan Li Wenliang, 2003 senesinde dünya geneline bir salgına sebep olan SARS virüsüne benzettiği yeni vakalar Aralık ayında fark etti. Bu vakalar, Corona virüsü sebebiyle hastanede karantina altında tutuluyordu.

30 Aralık’ta  Dr. Li doktor arkadaşlarına sosyal medyadan bu hastalıkla ilgili bilgi gönderdi. Hastalığın bulaşmaması için koruyucu kıyafet giymeleri gerektiğini anlattı.

Uyarı Aldı

Sosyal medyadan yaptığı paylaşım sonunda Çin Kamu Güvenliği Departmanı’ndan görevliler, “toplum düzenini şiddetle sarsan yanlış iddialarda bulunmakla” suçladıkları Li’den imza istedi.

Görevlilerin elindeki metinde ise” Sizi uyarıyoruz: Aynı küstahlık ve inatla bu yasa dışı faaliyete devam ederseniz hakkınızda işlem yapılacaktır- anlaşıldı mı?”  yazıyordu. Metin sonunda ise Dr. Li el yazısıyla “Anlaşıldı” yazdı ve imzaladı.

Doktor Li’ye de Hastalık Bulaştı

Dr. Li, önce kendine de bir kaç defa Corona virüs testini yaptığını ancak tüm sonuçlarının negatif çıktığını, kendisinde Corona virüsü bulunmadığını açıkladı. 30 Ocakta’ki blogunda ise “Bugün nükleik asit testi pozitif çıktı, ortalık sakinleşti, sonunda teşhis kondu” diye yazdı. 

Yaşamını Yitirdi

Bir çocuğu olan ve ikinci çocuğunu bekleyen Dr. Li, Corona virüsü kapması sonucu 34 yaşında yaşamını yitirdiği açıklandı.

Corona Virüsle Mücadele Tüm Hızıyla Devam Ediyor…

Çin’de ortaya çıkan corona virüs salgını devam ediyor. Son 24 saatte yaşamını yitirenlerin sayısı 73 olarak açıklandı. Hastalık tespit edilen vaka sayısı ise 3 bin 694 olarak bildirildi.

Salgın sonucu bugüne kadar yaşamını yitiren insan sayısı 564’e çıktı, virüs teşhisi konulan kişi sayısı ise 28 bin18’e çıktı.

Öte yandan Wuhan şehrinde salgınla mücadele son hızla devam ediyor. Sosyal medya ya yansıyan görüntülerde, sağlık personellerinin zorlu çalışma koşulları yüzlerine yansımış halde.

Çin’li sağlık çalışanları salgın hastalığı durdurmak için haftalardır gece gündüz çalışır halde.

Çalışanların yorgunlukları fotoğraflarda gözle görülür halde.

Ya Sandalyede Ya da Yerde Uyuyorlar

Alınan bilgilere göre, birçok sağlık çalışanı günü ya hiç uyumadan atlatıyor, yada sandalye veya yerde kısa uykular halinde dinlenmeye çalışıyor.

Hatta, yemek yemeye, tuvalet ihtiyacına bile fırsat bulamıyorlar.

Yerel medyanın haberine göre, Çin’li sağlık personelinin tuvalete bile gitmeye fırsat bulamadıklarını, bazı çalışanların hasta bezi kullandığı ifadelerine yer verildi.

Sağlık personelinin virüsten korunmak için kullanmak zorunda oldukları kıyafetler ise, zor olan işlerini daha da zor hale getiriyor. Gün boyunca yüzlerinde çıkarmadıkları maske, yüzlerinde büyük izler bırakıyor.

Eve Gidemiyorlar

Salgının hızla yayılmasıyla yükselen hasta sayısı, sağlık personelini bedensel, zihinsel yorarken birde aileleriyle görüşememenin sıkıntısını yaşıyorlar. Sağlık çalışanları haftalardır evlerine gidemiyor, aileleriyle görüşemiyorlar.

Sağlık personellerinin aileleri hastanenin dışında olan bir alana geliyor, sağlık çalışanı ailesini uzaktan görüp, temas kurmadan geri gönderiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu