Haber

Prof. Dr. Ercüment Ovalı coronaya karşı tavsiye ettiği Dornaz alfa nedir?

Türk bilim insanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, laboratuvarda yaptıkları çalışmalar sonucunda Corona virüsüne karşı tavsiye etti ilacın ismini paylaştı.

Profesör Doktor Ercüment Ovalı bir aydır üzerinde çalıştıkları bir ilacın ismini sosyal medya hesabından paylaştı.

Profesör Doktor Ercüment Ovalı ilacın ismini 23 Nisan’da açıklamayı planladıklarını fakat ilacı beklediklerinden de etkili olması sebebiyle daha erken açıklama gereği duyduğunu belirtti.

Profesör Doktor Ovalı sosyal medyadan şu ifadeleri kullandı :

” Bir aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı kahramanlarına teşekkür ederim.”

Dornaz Alfa Nedir ?

Dornaz Alfa( Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enzimlerinin rekombinan formudur. Bu sebeble “rekombinant human DNAz” (rhDNaz) olarakda bilinir. Dornaz Alfa, KF( Kistik Fibroz) rahatsızlığı olan kişilerin kokusu’ndaki nekroza uğramış nötrofiller den açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun kalitesini çoğaltmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık ve şiddetini azaltmak yöntemiyle akciğer fonksiyonlarını korumak veya iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu