Haber

Süper Ay ( Kanlı Ay) ne zaman yaşanacak? Süper Ay tutulması nedir?

2020 senesinin en önemli gök hareketlerinden biri olan Süper Ay, Ay’ın Dünyaya en yakın mesafede olduğu konumdur (kanlı ay). 

Şubat ayı içinde yaşanacak olan “Süper Ay” çıplak gözle bakıldığı zaman Ay’ın Dünyaya daha yakın ve büyük olduğunu gözlemlenebilecek.

Süper Ay ne zaman?

İlk Süper Ay, 9 Şubat’ta yaşanacak. Yıl içinde diğer Süper Aylar ise 9 Mart, 8 nisan ve 7 Mayıs’ta gözlenebilecek.

Süper Ay nedir?

Süper Ay’da; Ay Dünyaya en yakın konumda olacak. Bu durum sonucunda ise Ay, yüzde 30 daha parlak, yüzde 14 daha büyük gözlenecek. Dünya ile Ay arasındaki uzaklık 360 bin 198 kilometreye kadar düşecek.  NASA, Süper Ay tutulması sırasında, Ay’ın normalden 2 kat daha büyük görüneceğini açıkladı.

Süper Ay tutulması sırasında, Dünya’nın arkasından ulaşan Güneş ışınları Ay’ı Kızıl renge boyar. Bu nedenle Süper Ay tutulmasına “Kızıl Ay tutulması” ve ya “Kanlı Ay” da denir.

Ay tutulması nasıl olur?

Ay tutulması, Dünya’nın Güneş ile Ay’ın arasına girmesi ve  Ay’ın üzerine gölgesinin düşmesi olayıdır.  

Kanlı ay

Süper Ay nerelerden gözlenebilecek?

2020 senesinin gözlenecek olan ilk Süper Ay tutulması, en güzel ABD’nin batı yakasında, Güney Doğu Asya Ülkelerinde gözlenebilecek. Ülkemizde ise, Ay’ın yarısını Dünya’nın gölgesi kapatacak şekilde gözlenebilecek. Türkiye’de Kanlı Ay tutulması 9 Şubat akşamı gözlenebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu