Haber

KAÇAK GÖÇMENE EV KİRALAYANA CEZA!

AKP’li vekiller tarafından TBMM’ye verilen torba yasa önerisinde, Türkiye’deki göçmenlere ilişkin kararlarda yer alıyor. Buna göre kaçak, kayıtlı olmayan sığınmacılara ev kiralayanlara ceza verilecek. 

Ayrıca yeni torba yasa teklifinde, tüm sığınmacılara verilen, süresiz genel sağlık sigortası muafiyeti, bir yıla indirilecek.

Buna göre, göçmenlerin Türkiye’ye giriş yapıp, resmi olarak kayıt yaptırdıktan sonra yalnız bir yıl süre ile  Genel Sağlık Sigortası primleri devlet tarafından karşılanacak.

Bir yıl bitiminde sığınmacılar gelir durumuna bakılıp, imkanı olanların sigorta primlerini kendilerinin ödemeleri sağlanacak.

Sığınmacılara tanınan Genel Sağlık Sigorta priminden süresiz muaf tutulmasının suistimale sebeb olduğu gerekçesi ile yasa değişikliğine gidildiği bildirildi.

Önerilen yasa teklifi ile, Türkiye’de yaşamak için geçerli izin belgesi olmayan sığınmacılara ev kiralayanlar ve konaklama imkanı sağlayanlar da idari para cezası verilmesinin önü açılıyor.

KİMLİK BELGELERİNİN SÜRELERİNİ BAKANLIK BELİRLEYECEK

Bu yasa teklifine göre, altı ayda bir yenilenen ve sığınmacılara verilen geçici kimlik belgelerindeki süre sınırı kaldırılıyor. Sığınmacılara verilen kimlik belgelerinin değişim süresi

yetkisi Bakanlığa bırakılıyor.

Türkiye’de resmi kalma süresi geçmesine rağmen, Türkiye’de yaşayan ve yakalanan sığınmacılara, ülkeden gitmek istedikleri halinde yardımcı olunması da yasa teklifinde yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu