Haber

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor: Maske ve kolonya dağıtımı yapılacak, sınavlar ertelenebilir, Ekonomik paket…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen ‘Coronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’ sona erdi. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Sözlerime başlarken Çanakkale deniz zaferini kutluyorum. Çanakkale savaşının muzaffer komutanı Atatürk ve arkadaşlarını da rahmetle anıyorum.

Şu anda dünyada insan ölümlerine neden olan hastalıklar düşmüştür. Ancak hala insan ölümlerine neden olan salgınlar yaşanıyor. Önüne geçilmediği takdirde salgının kitlesel ölümlere yol açması haka devam ediyor. Özellikle son aylarda yaşadığımız sürecin insanlık üzerinde yapacağı etkiyi henüz bilemiyoruz.

Dünyanın nasıl evrileceğini bilemiyoruz ancak hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceğini de biliyoruz.

SINAVLAR ERTELENEBİLİR

Gelişmelere göre lise ve üniversite giriş sınavları ileri bir tarihe erteleme yi gündeme alabiliriz.

EVDE KALMA 3 HAFTA İLE SINIRLI TUTULABİLİR

Yeterli tedbir alınırsa evde kalmayı 3 hafta ile sınırlı tutabiliriz.

Virüsün en kısa sürede sona ermesi için bütün olanakları sefer ettik. Vatandaşlardan ricam virüs sona erene kadar evden çıkmamaları. 

Vakit yapabileceğimiz  her şeyi evde yapma vaktidir.

FAHİŞ FİYATLARA ÖNLEM

Vatandaşlarımıza fahiş fiyatlarla mal satmaya çalışan firmalara denetimleri yoğunlaştırdık ve cezai müeyyideleri etkinleştirdi.

MASKE KOLONYA DAĞITILACAK

65 yaş üzeri vatandaşlarımıza maske ve kolonya dağıtacağız.

Bilim Kurulumuzun önerisiyle, önce İstanbul ve Ankara’da başlatılacak bir çalışmayla, 65 yaş üzerindeki tüm yaşlılarımıza koruyucu maske ve kolonya dağıtacağız. Yalnız yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamasında, devlet kadar, yakınlarına ve komşularına da görev düşüyor. Bu insanlarımıza hep birlikte yardımcı olarak, süreci sukuletle geçirmelerini temin etmeliyiz.
Kamu bankalarımız 76 yaş üzeri emeklilerimizin maaş ödemelerini, isterlerse evlerinde yapacaklar. Huzurevlerindeki doktor sayısını da artırarak, yaşlılarımızın sağlığını daha yakından takip edeceğiz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN CORONA VİRÜSÜNE KARŞI 100 MİLYAR LİRALIK EKONOMİK PAKETİ AÇIKLADI

ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI PAKETİN MADDELERİ;

 • Perakende, AVM, Demir- Çelik, Otomotiv, Lojistik- Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek- İçecek, Tekstil- Konfeksiyon ve Etkinlik- Organizasyon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.
 • Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.
 • Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri vr hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.
 • İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı yüzde %18’den yüzde 1’e indiriyoruz.
 • Covid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finasman desteği sağlayacağız.
 • İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım orablarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.
 • Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle faizsiz olarak erteleyeceğiz.
 • Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar KOBİ’lere vereceğiz.
 • Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.
 • 10-500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.
 • Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.
 • Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintlerin ödemelerini içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz.
 • Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.
 • Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerini daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.
 • 14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.
 • 15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandıracağız. Böylece faaliyetine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.
 • 16- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.
 • 17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.
 • 18- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.


Açıklama devam ediyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu