Din

Günahlardan Arınma Duası, Günahların Affı İçin Okunacak Dua

Peygamber efendimiz Hazreti Muhammet (sallallahü aleyhi ve sellem) bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:“İstiğfâre devam edeni, çok okuyanı, Allahü teâlâ, dertlerden, sıkıntılardan kurtarır. Onu, hiç ummadığı yerden rızıklandırır.”

Bu hadisi şerifte de belirtildiği gibi tövbe etmek, dua etmek kulların sıkıntılarından, günahlarından kurtulması için oldukça önemlidir.

Duaların önemi ayrıca ayetlerde de belirtilmiştir.  Mü’minun Suresi 23/ ayeti şöyle buyurur;

“Rabbiniz, şöyle buyurdu: Bana dua edin, size cevap vereyim (duanızı kabul edeyim)” (Mü’minûn, 23/60).

Kulun  görevlerinden biri de Allah’a dua etmek, Allah’tan istemek ve ona yakarmaktır. Günahlardan arınmak, sıkıntılardan kurtulmak için bol bol dua edilmesi önerilir.

Günahlardan Arınma Duası Nedir?

Tövbe duası, olarak da bilinen bu duayı kişi her zaman okuyabilir. Her türlü sıkıntı, üzüntü, dert karşısında da bu dua okunarak Allah’tan yardım istenebilir.

Günahlardan arındıran, tövbe ve yakarış duası olarak bilinen du şu şekildedir;

”Allahümme inni zalemtü nefsi zulmen kesiran ve la yağfiruz Zünube illa ente fağfirli mağfireten min indike inneke entel ğafurur rahıym.”

Günahlardan Arınma Duası Anlamı

Günahları silen, tövbe duasının anlamı şu şekildedir;

“Allah’ım!

Ben kendime çok zulmettim. Günahları bağışlayacak ise sadece sensin. Öyleyse tükenmez lütfunla beni bağışla, bana merhamet et. Çünkü affı sonsuz, merhameti nihayetsiz olan sadece sensin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu