Haber

ARAÇ SAHİPLERİNİN DİKKATİNE!

Çevre ve Şehircilik Bakanı yılbaşından itibaren yeni bir uygulama başlatıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uygulamasına göre, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araçların trafikten otomatik tespit edilip cezai işlem uygulanabilecek. Yeni sistem, yeni yılla beraber Ankara’da uygulamaya konulacak. Altı ay içinde ise tüm ülkede yeni sistem uygulanacak.

Yeni egzoz gazı ve emisyon ölçümü sistemi ile birlikte, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araçlar otomatik olarak bulunabilecek ve cezai işlem uygulanabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürürlüğe koyacağı yeni sistem 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren başlayacak.

Yeni sistem ilk olarak Ankara’da uygulanacak, daha sonra Türkiye genelinde uygulamaya geçilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, insan ve doğa sağlığını olumsuz etkileyen, hava kirliliğini daha da artıran motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliğini engellemek için yeni sistemi geliştirdi. Bakanlık aynı zamanda, vatandaşın artan cezaya  maruz kalmaması için tedbirler aldı.

Yeni sistemle beraber denetimler sıklaşacak. Plaka tanıma sistemi sayesinde, egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan araçlar trafikte otomatik bulunabilecek ve cezai işlem uygulanacak.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine , Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi üzerinden hatırlatma mesajı yollandı.

Yeni yıldan itibaren egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine 1895 TL, yasaya aykırı emisyona neden olan motorlu araç  sahiplerine ise 3 bin 790 TL para cezası verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu