Haber

Bilim İnsanı Dr. Derya Akkaynak Tüm Kadınlara Örnek Oldu

Dr. Derya Akkaynak ”Blavatnik Genç Bilim İnsanı” ödülüne layık görülen ilk Türk bilim insanı oldu.

Makine mühendisi ve okyanus Bilimcisi olan Dr. Derya Akkaynak deniz altında elde ettiği görüntülemeler ve yaptığı çalışmalar doğrultusunda Fizik ve mühendislik alanında ödüle layık görüldü.

ODTÜ Havacılık Uzay Mühendisliği mezunu olan Dr. Derya eğitimini tamamlayınca Amerika’da MIT üniversitesinde havacılık ve uzay konusunda yüksek lisans yaptı. Princeton Üniversitesi’nde Oşinografi (okyanus bilimleri) alanında doktorasını yapmaya karar verdi.

Sea -Thru adında yapay zeka algoritma ile su altında çekilen fotoğrafların renk düzenlemesini fiziksel olarak ışığın doğru haliyle yapan ve kendi geliştirdiği ‘Akkaynak-Treibitz Modeli’ adında denklem sayesinde güzel sonuçlar elde ediliyor.

Su yokmuş gibi çekilen bu fotoğrafta deniz bilimi alanındaki problem Dr. Derya sayesinde çözülmüş oldu.

Dr. Derya Akkaynak mutluluğunu şu sözlerle söyledi.

 

Ödülün haberini aldığımda tek hissettiğim duygu umut oldu. Denizlerimizin, okyanuslarımızın, insanlığın geleceği için umut. Bu kadar önemli bir ödülün, türlü mühendislik dalında yapılan olağanüstü buluşlar, keşifler varken deniz bilimlerine verilmesini, ‘Artık ne olursa olsun denizlerimizi anlamamız, sömürmememiz, korumamız lazım’  diyerek hislerini dile getirdi.

Derya Akkaynak Kimdir? başlıklı yazımızı okumak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu