Haber

Dünya’yı Alarma Geçiren Corona Virüs’ü

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona Virüsü paniğe yol açmış durumda. Bulaşıcı olduğu bilinen bu virüs akciğer rahatsızlıklarına yol açmakta. Şimdiden 3 farklı kıta’da ortaya çıkan virüs yüzünden 9 kişi hayatını kaybetmiş durumda.

Aralık ayında Çin’in balık pazarında ortaya çıkan virüs hızla yayılmakta. Çin ulusal sağlık komisyonuna göre 77 kişide corona virüsü tespit edildi. Ülke genelinde ise vaka sayısı 291 ‘e yükseldi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaptığı açıklamada virüsün hayvanlardan insana bulaşabileceğini söylerken insandan insana da bulaşabildiğini söyledi.

2002 2003 yıllarında 916 kişinin hayatını kaybettiği şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) hastalığına benzemesi ile vatandaşları korkutmuş durumda.

Toplamda vaka sayısının 440 geçtiği 218 kişiye bulaştığı ve de 9 kişinin hayatını kaybettiği bilinmekte. ABD’dede ortaya çıkan salgın ülkenin kuzey batısında yer alan Seattle şehrinde hastaneye gelen kişide Corona virüsü tespit edildi.

ABD’nin 3 ana havalimanı New York’taki John F. Kennedy, San Fransisco International ve Los Angeles International Havalimanlarında Wuhan’dan gelen yolcular termal taramadan geçiriliyor. Amerikan Hastalıklarla Mücadele Merkezi corona virüsünü tespit etmek etmek için testler geliştirdiğini yurt içi yurt dışı aktarılabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Tarık Jasareviç ”Önümüzdeki günlerde Çin’in diğer bölgelerinde ve diğer ülkelerde daha çok vakanın görülmesini bekliyoruz” dedi.

Dünyada önlemler alınmış durumda

Pazartesi günü duyurulan bu virüs Güney Kore Havalimanların’da sıkı bir şekilde güvenlik önlemleri alınıyor. Wuhan’dan gelen yolcular uçuş olan tek havalimanı Incheon’dan inen yolcular ayrı olarak iki giriş kapısından alınıyor. Görevliler kulak termometreleri kullanarak yolcuların vücut sıcaklığını ölçüyor. Giriş kapıları haftada iki kez dezenfekte edici spreyler ile temizleniyor.

Rusya ise virüs taşıyan kişileri tespit edebilmek için Çin’den gelen yolcuları termal kameralardan geçirmeye başlamış durumda. Moskova’daki Şeremetyevo ve Vnukovo havaalanları, Yekaterinburg ve Irkutsk’daki havaalanlarına termal kamera yerleştirildi.

Çinli Yetkililer Aldıkları Önlemleri Duyurdu

Bir sonraki karara kadar kümes hayvanları dahil hiçbir hayvanın Wuhan’a giriş ve çıkışı yapılmayacağı belirtildi. Wuhan halkının da zorunlu olmadığı sürece dışarı çıkmamalarını evlerinde kalmalarını belirttiler.

Hong Kong’ta alarm seviyesi üst düzeyde

Görevliler Wuhan’dan gelen tren ve uçakları dezenfekte etmeye başladı. SARS salgınından sonra en çok etkilenen Hong Kong alarm seviyesini en üs düzeye çıkarttı.

Uyarı Levhaları Asıldı

Uyarı levhaları ile vatandaş bilinçlendirilmeye çalışılıyor. Avusturya Sağlık Bakanlığı Wyhan’dan gelen yolculara sağlık taramasından geçirdiğini duyurdu. Yen Güney Galler ‘de İngilizce ve Çince broşürler ile halka hastalık ile bilgi veriyor. Brisbane şehrinde Wuhan’dan gelen yolcu nefes darlığı çektiği ve hastalık ile ilgili bağlantısı olup olmadığını anlamak için karantinaya alındığını ama şuan iyi olduğunu açıklamış durumdalar.

İtalya’nın Roma kentinde Sağlık Bakanlığı havalimanına uyarı levhası astı. Levha’da virüsün nasıl olduğu ve bulaşma riskinden korunmak için uyarılar yazmakta.

Türkiye İçinde Bir Tehdit Mi?

Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca ” Şu an Türkiye’de herhangi bir riskin olmadığını söyledi. Eğer ki olursa Çin’den gelen hastayı karantina odasına alıp özel ambulansla belirlenen hastaneye götürülmesi şeklinde hazırlığımız var.” Bakan şunu da ekledi. ”Dünya Sağlık Örgütü termal kamerayı Türkiye için önermiyor ama termal kamera dahil tüm hazırlığımızı yaptık.”açıklamasında bulundu.

Corona Virüsü Nedir?

Hayvanlar arasında yaygın olan virüs grubudur. ABD Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezi nadir de olsa bilim adamlarının zoonotik olarak adlandırdığı olay çıkabilir. Hayvanlardan insana geçebilir.

Corona Virüsü Belirtileri

Virüs soğuk algınlığına benziyor. Hafif ile orta derece kronik üst solunum yolu hastalığı olan insanları daha kolay hasta edebilmekte. Semptomlarda öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve birkaç gün süren ateşlenme olabiliyor.

Bağışıklık sistemi zayıf insanlarda pnömoni veya bronşit gibi solunum yolu hastalığına dönüşebilmektedir. Yaşlılar en çok hastalığı kapabilen durumdadır.

Corona Virüsü Tedavisi Var Mı?

Corona için şuan özel bir tedavi yoktur. Semptomlar kendi kendine geçebilir. Ağrı kesici ve ateş düşürücüler ile ağrı hafifletilebilir.

Corona Virüsünden Nasıl Korunulur?

  • Hasta olan öksüren insanlardan uzak durulmalı.
  • Ellerinizi sık sık sabun ve suyla 20 saniye yıkayın.
  • Hasta iseniz kalabalık ortamlardan kaçının.
  • Başkaları ile temastan kaçının.
  • Hastalığın yaygın olduğu bölgelerde hayvanlardan uzak durun.
  • Hastalıktan korunmak için maske takın.
  • Virüsün semptomlarını yaşarsanız veya görürseniz en yakın hastaneye başvurun.
  • Hastane ve acil servislerde enfeksiyon önleme ve kontrol uygulamalarını arttırın.
  • Öksürürken veya hapşururken tek kullanımlık mendil ve kıyafetlerle ağız ve burun kapatılmalı, eller yıkanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu