Haber

Derya Akkaynak Kimdir?

Derya Akkaynak, aslen İzmir, Urlalıdır. Ortaöğretim ve Üniversite eğitimini Ankara’da tamamlayan Dr. Derya Akkaynak ODTÜ havacılık ve uzay mühendisliğini okuyarak 2003 yılında birincilikle bitirdi. MIT‘de havacılık ve uzay konusunda yüksek lisan yaptı. Oşinografi (okyanus bilimleri) alanında doktora yapmaya karar verdi. American Academy of Underwater Sciences (AAUS) araştırma dalgıcı 2011 yılında gönüllülerden oluşan www.divers4oceanography.org  programını başlattı.

Amacı, dalgıçların dalış sırasında deniz sıcaklığı verilerini toplamak, dünya çapında veri tabanı oluşturarak bilim insanlarına sunmak. Endonezya, Antarktika, Kızıldeniz, Ege Denizi, Alaska, Atlantik ve Pasifik okyanusu gibi yerlerde araştırmalar yaptı.

Şuan Harbour Branch Oşinografi Enstitüsü’nde (Florida Atlantic Üniversitesi) ‘de karada ve su altında görüntüleme problemlerine odaklı çalışmakta.

Bir Yorum

  1. Dünyada ses getiren ülkemiz insanlarını duyduğumda, gördüğümde gurur duyuyorum. Türkiye ve Türk ismini dünyada onurlandıran insanlar bunlar. Aziz Sancar olurlar insallah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu