Din

Yetiş Ya Hızır Duası, Hızır Aleyhisselamı Yardıma Çağırma Duası

Hızır, başta Buhari olmak üzere bazı islam alimlerinin kaynaklarından geçen salih kullardan biridir. Halk arasında darda olan kişilerin yardımına koştuğuna inanılır. Bu inanç doğrultusunda Allah’a dua edilir ve Hızır’ın yardımı istenir.  Hızır kimdir ne yapar? Hızır gerçek mi, Kuranda geçiyor mu? Yetiş ya Hızır duası nedir, nasıl okunur? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Hızır, Hz. Musa döneminde yaşadığı düşünülen, bazı islami kaynaklarda geçen salih kullardan biridir. Hızır Hasitra yada Hasitra’nın Arapçalaşmış kökenli, Arapçabir isimdir. Ancak Hadr olarak da bilinir. Hadr, kelime anlamı olarak yeşilliği bol yer anlamındadır. Bu nedenle isimden daha çok lakab olabileceği düşünülür.

Hızır Kimdir Ne Yapar?

Hızır, Hz. Musa döneminde yaşadığı düşünlen Allah’ın sevdiği kullardan biridir. Birçok farklı zamanda ortaya çıktığıi farklı karekterlere bürünerek insanlara yardımcı olduğuna inanılır.

Bazı kaynaklar ise kıyamete yakın çıkacak olan Deccal’in yalanlarını ortaya çıkaracak, Deccal ile savaşacak  kişidir.

Hızır Gerçek mi?

Birçok sahih hadis-i şerif ve bazı din alimlerini,n kaynakalarında Hızır’dan bahsedilir. Bazı kaynaklara göre Hızır, Hz. Adem’in torunu, bazı kaynaklara göre de Hz. Nuh’un torunudur. Bu kaynakların sahihliği tartışılmaktadır.

Bazı kaynaklara göre ise Annesi Rum, babası Fars olduğu belirtilir. Hızır başta Buhari olmak üzere Müslim, Tirmizi gibi büyük din alimlerinin kaynaklarında yer almaktadır.

 Hızır isim olarak Kuran-ı Kerim’de geçmez. Ancak Kehf suresinde bulunan bir kıssada Hızır aleyhisselamdan bahsedildiği din alimleri tarafından düşünülür.

Yetiş Ya  Hızır Duası

Yetiş ya Hızır duası, kişiyi her türlü sıkıntı, dert, korkudan korunmak için okunan duadır. Yetiş ya Hızır duasında Hızır aleyhisselam’ın ruhaniyetinden Allah’ın izni ile yardım istenir.

Edrik ebel abbas enni munhasır seyyidi belyebni melkanil Hızır.

Yetiş ey Abbas’ın babası ben sıkıntıdayım efendim Belya ibni Melkanil Hızır.

Yetiş ey Abbas’ın babası Melikanil’in oğlu  Belya Hızır efendim ben sıkıntıdayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu